29/11/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Ankara kırmızı çizgilerini ileri sürerek Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri 2017 yılına öteliyor. Aynı anda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide Lefkoşa'da müzakerelerin yeniden başlaması için tarih elde etmeyi başaramadı. Türk Hükümet Sözcüsü Numan Kurtuluş'un Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Kıbrıs sorununa ilişkin açıkladığı yeni takvimde süreçle ilgili gelişme öngörüleri 2017 yılına bırakıldı. Kıbrıs sorununda gelişmelerin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın iktidarını anayasa aracılığıyla daha da güçlendirme yönündeki siyasi arzuları doğrultusunda belirlendiği açıktır. Erdoğan, yetkileriyle ilgili konuları netleştirecek ve kendisini anayasal açıdan çok daha güçlü kılacak değişikliklerin yapılmasını ve Kıbrıs sorunuyla da ondan sonra ilgilenmeyi arzuluyor. Türk Hükümeti Sözcüsü bu arada Türk Hükümeti'nin Kıbrıs konusunda arzuladı çözüm çerçevesini de ortaya koydu. Türk Hükümeti garantilerde, dönüşümlü başkanlıkta, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının serbest dolaşımında ısrar ediyor. Sözcü Omorfo'nun da fotoğrafını vererek Ankara'nın toprak konusunda duyarlılıklarına da dikkat çekti. Aynı anda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide müzakereleri yeniden başlatma hedefiyle dün Lefkoşa'da git-gel diplomasini başlattı. Dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Mustafa Akıncı ile ayrı ayrı görüştü. Daha sonra net bir hayal kırıklığı içerisinde görüşmelerin yeniden başlamasının zor olduğunu ifade etti. Kıbrısrum tarafı toprak konusundaki tartışmaların sonlandırılması için müzakerelerin Mont Pelerin'de kesildiği noktadan başlamasını istiyor. Kıbrıstürk tarafı ise askıda kalan sorunlarının tümünün ele alınacağı beşli konferans için tarih belirlenmesinde ısrar ediyor. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis Atina'da Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı ile görüşen AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'yla bir araya geldi. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos da Tsipras ve Kocas ile görüşmelerde bulunmak amacıyla 1-2 Aralık tarihlerinde Atina'da olacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Taşınmaz malların bankalara devri sonucu son bir yıl içerisinde banka kredilerinde 7,31 milyar euroluk bir azalma oldu.Bu arada bankalardaki mevduatlarda ise yükselme görüldü. Bankalardaki mevduatlar 1,25 milyar euro arttı. Bu gelişmeler sonrası bankaların nakit açıkları Ekim ayı sonu itibarıyla 5,45 milyar euroya geriledi. Oysa geçen yıl bu makas 14.03 milyardı. Bankaların iş insanlarına kredilerinde bir yılda 830 milyon ve konut kredilerinde de 189 milyon euro azalma yaşandı. Tüketici kredileri ise 2,68 milyardan 2,65 milyara geriledi. Bu süreçte büyük değerlere sahip taşınmazların borçlarının silinmesi için işletmeler tarafından bankalara devredildiği görüldü. Ekim ayı sonu itibarıyla toplam banka kredileri 22,59 milyardı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda çözümün bir yıl sonraya bırakılıyor olunması. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda tüm taraflar görüşmelerin kesildiği yerden başlamasını istiyor ancak bu kolay görülmüyor. Tarafların aralarında toprak konusunun uluslararası bir konferans öncesi ne zaman ve nasıl kapanacağına ilişkin taktik açılım farklılıkları da var. Espen Bart Eide'nın Mont Pelerin krizi sonrası dün Lefkoşa'da Anastasiadis ve Akıncı ile gerçekleştirdiği temaslardan ortaya çıkan sonuç bu. Bu arada liderler ve Eide yarın da Kıbrıs'ı ziyaistiyor. ret edecek olan Britanya Dışişleri Bakanı Boris Jonhson ile görüşecek. Kıbrısrum tarafı bu süreçte çok katılımlı konferans öncesi toprak konusunun kapatılması ve sonuçlarının harita üzerinde kayda geçirilmesini, konferansa ön hazırlık yapılmasını ve bu süreçte güvenlik konusunun ele alınması öncesi Yunanistan ve Türkiye'nin bir araya gelmesini istiyor. Diğer yandan Türk tarafı ise toprak konusunda uygun açılımları yaptığını düşünüyor ve bu nedenle de en kısa sürede beşli konferans istiyor. Bu arada Türkiye Hükümet Sözcüsü Kıbrıs sorununda herkesin 2016 yılında çözüm beklediğini ancak bunun artık 2017 yılına aktarıldığını açıkladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Planları Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas bozdu. Nikos Kocas, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in planlarının süreci kendi yönetimi nedeniyle bozulduğunu saklama amacında. Kocas süreci kendisini yönetim biçimine karşı çıkanları inadına Türk askerlerinin güya adada kalmasından yana olanlar niteliyor. Kocas'ın izlediği bu taktiğin amacı, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in planlamalarının kendisinin bu tavrı nedeniyle bozulduğunu gizlemek. Anastasiadis Türk tarafının toprak ve garantiler konularını eş zamanlı olarak tartışmak isteyen Türk politikasını ters yüz etmeyi başarırken Yunanistan Dışişleri Bakanının sonuçsuz yönetimi Türk tarafına önce toprak konusunu tartışma ve üzerinde anlaşmaya varma ve sonra güvenlik ve garantiler konusuna girme konusunda üstlendiği yükümlülükten kurtulma olanağı verdi. Bunun sonucu olarak da bu iki büyük konu şu an için açık ve Türkiye bunları son al-ver sürecinde birbirine bağlama uğraşısı içerisinde.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Anastasiadis ve Akıncı buluşmayan çözüm yolunda hareket ediyor. Farklı hareket noktaları bilinmeyen son" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Kıbrısrum tarafının Kıbrıs sorununa ilişkin üç düzlemde önerisi var. Bunlardan ilki toprak konusunun tartışılması, kriterler üzerinde anlaşmaya varılması, bunların haritaya yansıtılması ve çok katılımlı konferans tarihinin belirlenmesi. Bundan önce Yunanistan ve Türkiye arasında diyalogun başlatılması. İkinci olarak ise Kıbrısrum tarafı diğer dört başlıkta askıda kalan konular tartışılmasını ve çözümünü istiyor. Son olarak da çözümü ilk günü ve ekonomik verilerin işgal bölgesindeki rejim tarafından uluslararası kurumlara verilmesi gibi önemli konuların çözümünü de istiyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Kutsumbas yeni bir Annan Planı aracılığıyla Kıbrıs'ın taksiminin ileri götürülmeye çalışıldığını söyledi. Kutsumbas hem Kıbrıs sorunundaki hem de genelde Yunan-Türk ilişkilerindeki gelişmelere ilişkin endişelerini dile getirdi. Kıbrıs sorunun bir işgal sorunu olarak bugün yeni bir evreye girdiğini ve Kıbrısrum tarafının uzlaşmasına karşı Türkiye ve Kıbrıstürk tarafının işgalin sonuçlarını kalıcı kılacak tehlikeli tezler öne sürdüklerini ifade etti. Görüşmelerin hızlandırılması ve anlaşmanın Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'nin sürekli müdahalelerde bulunduklarını ifade ederek bu müdahalelerin amacının oldu bittiler yaratmak ve Kıbrıs'ın enerji yataklarının büyük sermaye ve Kuzey Atlantik İttifakı çıkarları lehine kullanılmasının koşullarını yaratmak olduğu görüşünü savundu. Sürece müdahalelerin amacının Kıbrıs'ın jeopolitik konumunun Amerika Birleşik Devletleri, NATO ve Avrupa Birliği tarafından Rusya ile rekabette kullanılması olduğun da altını çizdi. Kutsumbas partisinin Kıbrıs'ta iki oluşturucu devlete dayalı çözüme karşı tavrını yinelerken bunun konfederal çözüme götüreceği uyarısında bulundu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Süreç iki liderin elinde." başlığı altında. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Eide Kıbrıs sorununda momentumun yeniden yaratılması için uğraşı verildiğini söyledi. Kendisinin bu sürece kolaylıklar sağlamaya çalıştığını ifade ederken karar alamayacağına dikkat çekti. "Bu süreci iki lider yönetiyor şu anda doğru adımların neler olacağına da kararı kendileri vereceklerdir" dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Atinayı ziyaret ederek Yunanistan Başbakanı Tsipras ve Dışişleri Bakanı Kocas ile görüşmelerde bulunan AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Kıbrıs sorununa çözüm bulunması uğraşılarına bir kez daha destek belirtti. Tsipras ile iki saat süren bir görüşme gerçekleştiren Kipriyanu görüşmelerin Mont Pelerin'de kesildiği noktadan başlaması için partisinin farklı girişimler üstleneceğini ifade etti. Kipriyanu , Tsipras'ın da önümüzdeki dönemde diyalogun en kısa sürede başlayabilmesi için bazı hareketlenmeler içerisinde olacağını duyurdu. " Büyük konu garantilerin ele alınacağı uluslararası bir konferansa gidebilmemiz için iç konularda bir anlaşma menziline girmek amacıyla uğraşı ortaya koymak gerekiyor. Sonuç olasılığının başarısızlık değil başarı olacak böylesi bir konferans için hazırlık yapılmalıdır. Ve Yunanistan başbakanı bu yönde hareket edecektir " dedi. Kipriyanu bir gazetecinin dönüşümlü başkanlık dahil iç konuların tümünde anlaşma menziline girilmesi gerekip gerekmediği sorusuna yanıt verirken de bu konunuda da toprak ve yürütme erki konusunda olduğu gibi anlaşma menziline girilmesi gerektiği cevabını verdi. Kendisi için Nikos Kocas diye bir sorun olup olmadığı sorusuna yanıt verirken de bu konun kendileri için ne geçmişte ne de şimdi var olduğu belirtti. Kıbrıs sorunu Meclis'te tartışılırken bazı partilerin bu konuyu gündeme getirmeleri ve Yunan Hükümetinin görüşleri olduğunu ifade ettikleri bazı görüşleri ileri sürmeleri üzerine kendisinin bunların Yunan Hükümeti'nin görüşleri olmadığını söylediğini hatırlattı. AKEL Genel Sekreteri bu arada dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada ise taraflar arasındaki mesafeyi kısaltmada sorunlar olduğunu, iç konularda açık sorunların bulunduğunu ve daha zorunun garantiler konusunun nasıl çözüleceği olduğunu belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand