28/11/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Espen Barth Eide Kıbrıs'ta ve kendilerini yeniden müzakere masasına getirme uğraşısında iki liderle görüşmelerde bulunacak. Hem Birleşmiş Milletler hem de genelde uluslararası faktör İsviçre görüşmelerinin çıkmaza girmesi sonrası zamanın geçmeye bırakılmaması görüşünde çünkü böylesi bir durumda bu dönem var olduğuna inandıkları momentumun kaybolacağını düşünüyorlar. Birleşmiş Milletler yetkilisi iki liderle görüşmelerinde görüşmelerin yeniden başlama yollarını ele alacak. Ancak Lefkoşa'da farklı çevrelerin değerlendirmelerine göre bugün var olan koşullarda Eide'nin hedefini başarması zor olacak. Kıbrısrum tarafı müzakerelerin geçen Pazartesi günü İsviçre'de koptuğu noktadan devamını istiyor. Buna karşı Türk tarafı toprak konusunu güvenlikle bağlayıp ikisinin birden uluslararası bir konferansta ele alınmasından yana. Bu hafta içerisinde Londra ve Waşington'dan Eide'nin uğraşılarına yrdımcı olacak uğraşıların ortaya konması bekleniyor. Amaçları Kıbrıs sorununda görüşmelere yardımcı olmak. Britanya Dışişleri Bakanı Boris Hohnson yarın Kıbrıs'a geliyor. Bu ziyaret aslında görüşmelerin çıkmaza girmesi öncesi planlanmıştı ancak şimdi Britanya'ya kendi hareketini ortaya koyma fırsatı verecek. Amerika Birleşik Devletleri Dışileri Bakan Yardımcısı Jonatan Koen de bu hafta içerisinde Lefkoşa'ya gelecek. Bu arada AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün Atina'ya giderek Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri görüştü. Bu görüşme daha önce duyurulmamıştı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- 2017 devlet bütçesinin Meclis'te görüşülmesine 5 Aralık Pazartesi günü başlanacak. Görüşmelere Meclis Maliye Bakanı Komisyon Başkanı Averof Neofitu'nun kısa raporunu okumasıyla başlanacak. Daha sonra da Meclis'te temsil edilen siyasi parti liderleri konuşacak. Bütçe tartışmalarına 6-7 Aralık günleri devam edilecek. Partilerin ekonomi konularla ilgili çalışma grupları devlet bütçesinde değişiklik önerilerini hazırlamak için yoğun bir çalışma içerisinde. Geçtiğimiz hafta içerisinde Bakanlar Kurulu 2017 bütçesine ilişkin 20 değişiklik önerisini kabul etti. Bu öneriler yeni kadro açılması, bazı kadroların iptali ve nakillerle ilgiliydi. Bakanlıkların işleyişinde zorunlu olan bazı ek gider önerileri de kabul edilen değişiklikler arasında yer aldı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "diyalogun yeniden başlaması için yollar arıyorlar" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide bugün iki liderle önemli görüşmelerde bulunmak için dün adaya geldi. Kıbrıs Hükümet kaynaklarından elde edilen bilgiler göre "Kıbrısrum tarafı müzakerelerin Mont Pelerin'de kesildiği noktadan başlaması ve çok katılımlı konferansın gerekleşmesi öncesi toprak konusunun kapatılmasına ilişkin üzerinde varılan anlaşmanın yaşama geçirilmesi dışında bir formülü kabul etmeyecek". Eide Kıbrıs'tan sonra Atina ve Ankara'ya da gidecek ve bu iki ülkenin dışişleri bakanlarıyla da temaslarda bulunacak. Eide'nin hedefi Kıbrıslı iki toplumun geri klan konuları kapatması durumunda güvenlik ve garantiler konusunda Yunanistan ve Türkiye arasında paralel bir diyalogu güvence altına almak. Bu arada Britanya Dışişleri Bakanı Boris Jonhson da Çarşamba ve Perşembe günleri Lefkoşa'da Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Mustafa Akıncı ile görüşmelerde bulunacak. Diplomatik kaynaklara göre Jonhson'un hedefi ise liderleri bu fırsatın kaybolmasına fırsat vermemeleri konusunda ikna etmek. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakan yardımcısı Jonathan Koen de bu hafta içerisinde Kıbrıs'a gelecek. Diplomatik kaynaklara göre Koen ziyareti sırasında ülkesinin, yararlı görülecek her tür yardımcı liderlere vermeye hazır olduğunu belirtecek. Bu arada dün Tsipras ile AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu arasında dün iki saat süren uzun gizli bir görüşme gerçekleştirildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Başpiskopos Hrisostomos New-York'ta yayınlanan "Etniki Kiryaki" gazetesine verdiği röportajda Mont Pelerin görüşmelerini yorumlarken ortaya çıkan sonucun kendisi için sürpriz olmadığını ve kendi görüşüne göre Türk tarafının her şeyi talep etmesi nedeniyle bir anlaşmaya varmanın söz konusu olmayacağını ve bu görüşü her zaman savunduğunu ve hala daha buna inandığını söyledi. Kendisinin her zaman Cumhurbaşkanı'ndan talep eden konumunda olmasını rica ettiğini çünkü Türklerin tezlerinin halk tarafından onaylanmasının olası olmadığını belirtti. "Kendisine eğer Ankara'nın istediklerine onay verirsen ve Akıncı'nın değil Ankara'nın çünkü asıl söz Ankara'dadır bu halkta geçmeyecektir dedim" dedi. Cumhurbaşkanından Kilise'nin de kendisine verdiği destek nedeniyle devlet,n işlerliğinin sağlamak için taleplerini üst noktada tutmasını istediğinin altını çizdi. Başpiskopos Türklerin 1954'ten beridir taksimi istediklerini, 20 yıl sonra 1974'de Tüsr istilası ile bunu elde ettiklerini ancak bir anlaşma imzalanmadan bunun sıfır değeri olduğu görüşünü de savundu. Başpiskopos aynı röportajında Amerika Birleşik Devletleri'nde seçimlere de değindi ve kendisinin Trump'ın seçilmesini desteklediğini ifade etti.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Müzakerelerin yeniden başlaması için bu hafta yoğun temaslar haftası olacak. Eide dün adaya geldi ve bugün liderlerle görüşecek. AKEL ve DİSİ Başkanlarıyla da bir araya gelecek. Bu arada AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün Atina'da Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile bir araya geldi. Yunanistan Başbakanlık Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre bu görüşmede Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ele alındı. Görüşmenin amacının Yunanistan'ın güvenlik ve garantiler konularında tezlerini netleştirme olduğu ifade edildi. Görüşme AKEL'in girişimiyle oldu. Atina'dan elde edilen bilgilere göre Andros Kipriyanu Yunanistan Dışişleri Bakanı ile de görüştü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Çalışma Bakanı'nın Meclis'e sunduğu rapora göre her bir istihdam alanı için 6 işsiz var. En yoğun işsiz banka sektöründen. Bankalarda açılan her istihdam alanı için 372 başvuru var. Bu alanı basım yayıncılık, filimcilik, radyoculuk alanları izliyor. Bu alanlarda her bir istihdam alanı için 42 başvuru var. Postacılık ise başvuru sayısı 41. En ez başvuru ise tarımda. Bilimsel ve teknik alanlarda da başvuru düşük. Teknik alanlarda her istihdam alanı için işsiz sayısı 0.7.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Baş Denetçi Odiseas'ın belediyeleri de kapsayan yıllık raporu. Gazeteye göre Baş Denetçi belediyeleri de kapsayan yıllık raporlarını her yıl Kasım ayında Cumhurbaşkanı'na sunması bir gelenek. Ancak bu yıl Baş Denetçi'nin bu yılki raporu bilinmeyen nedenlerden dolayı 19 Aralık'tan önce hazır olmayacak. Bununla birlikte Belediyelerin 2015 yılına ilişkin durumlarının detayına yer aldığı raporlar hazır ve Baş Denetçi bu raporları ana rapordan ayırıp yerel seçimler öncesi 2 Aralık Cuma günü yayınlayacak. Baş Denetçi yerel seçimler için sandığa gidecek olan seçmenin belediyelerin durumunu bilmesi gerektiği noktasından hareketle bu adımı atacak. Belediyeler Birliği Başkanı Aleksis Galanos da Baş Denetçi'ye çağrıda bulunarak elinde ne varsa yayınlamasını istedi. Bu gelişme sonrası bir açıklama yapan Limasol Belediye Başkanı Andreas Hristu kendilerinin korkacak hiçbir şeyleri olmadığını açıklaması yaptı. Limasol Belediye Başkan adayı Nikos Nikolaidis de Baş Denetçi'nin ilgili kararını selamladı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " Mont Pelerin'den sonra ilkkez baş başa" başlığı altında . Gazeteye göre Anastasiadis ve Akıncı'nın bu hafta sonu baş başa görüşmeleri bekleniyor. Bu süreçte Eide de bugün çalışmalara başlıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın garantiler ve Türk askerleriyle ilgili söylemlerinde değişiklik var. Daha öne yapmış olduğu açıklamalar nedeniyle yaşanan karmaşa sonrası Kocas dün yeni bir açıklama yaparak konumunu netleştirdi. Kocas şimdi çözümü ve Türk askerlerinin adadan daha sonra ayrılmasını kabul ettiklerini söyledi. Ancak bu kalış süresinin çok kısa olması koşulunu ileri sürüyor. Kocas daha önce ise adadaki Türk askerinin aşamalı bir biçimde parça parça ayrılmasını kabul etmediğini söylemişti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

05 Ekim
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Tüm haberler

Video on Demand