Cumhurbaşkanı, diyaloğun devam etmesi için hazır olduğunu açıkladı

Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün akşam tüm kanallardan canlı olarak yayınlanan basın toplantısında, Mont Pelerin’de yaşananlara değinerek,

Kıbrıs sorununun çözüm fırsatının kaybolmasına izin vermeyeceğini fakat bu durumun sadece kendi elinde olmadığı mesajını verdi. Aynı zamanda, herhangi bir suçlama oyuna karışmak istemediğini fakat başarısızlığın sebebini Kıbrıs Rum tarafına yükleyen iddiaları da yanıtsız bırakmayacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı, İsviçre’deki müzakerelerde, diyaloğun başarıya ulaşmasını belirleyen kriterlerin, Kıbrıs Türk kurucu devletinin toprak oranı, Kıbrıs Rum yönetimi altında geri dönecek mülteci sayısı ve her kurucu devletin sahil şeridi oranı olduğunu hatırlattı. Müzakereler sırasında, Kıbrıs Türk tarafından ortaya çıkan zorluklar ışığında, kriterlerin, son düzenlemenin yapılmasını sağlayacak, hafif bir sapmayla belirlenmesini kabul ettiğini belirtti. Ayrıca, Kıbrıs Rum yönetimi altında kalacak Kıbrıslı Türklerle ilgili özel düzenlemeleri de, Karpaz bölgesine dönmeyi tercih eden Kıbrıslı Rumlar için de geçerli olması şartıyla değerlendirmek için hazır olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, ilk aşamada, Kıbrıs Türk kurucu devletinin %28,2 ve %29,2 oranları arasında dalgalamasında fikir birliğine varıldığı, Kıbrıs Rum yönetimi altında geri dönecek göçmen sayısıyla ilgili olarak ise geniş bir görüşme yapıldığı ve Birleşmiş Milletler uzmanlarının 78 ve 94 bin arasında dalgalanması sonucuna vardığını kaydetti. Kıbrıs Rum tarafının Birleşmiş Milletler’in görüşünü benimseyerek, en az 78 bin en çok da 92 bin göçmenin dönüşünü kabul etmeye hazır olduğunu söyledi. Mustafa Akıncı’nın ise en başta 55 bin rakamını verdiğini ve daha sonra 65 bin’e çıktığını açıklayarak, böyle bir durumun, müzakerelerin son aşamasında kendi müzakere pozisyonunu küçülteceğini savundu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Mont Pelerin’de Kıbrıs sorununun uluslararası boyutuna giren güvenlik ve garanti konularının değil, toprak konusunun esaslı olarak görüşülmesi üzerinde anlaşmaya varılmasına rağmen, Kıbrıs Türk tarafının toprak konusunu, güvenlik ve garantiler konusuyla bağlama çabasının açıkça ortada olduğunu belirtti. Anastasiadis, beklendiği üzere kabul edilemez öneriyi reddettiğini ve bir anlaşma çerçevesi bulunduğunu söyleyebileceği tek noktanın, Birleşmiş Milletler görüşlerine dayanan rakamlar olduğu konusunda ısrar ettiğini söyledi. Akıncı’nın yapıcı olmayan tezlerinin, uzlaşmacı öneriler sunmasına izin vermediğinin de altını çizdi. Mustafa Akıncı’nın esneklik göstermemesinden dolayı daha fazla ilerleme sağlanmasının mümkün olmadığı gözlenirken, bu sebeple diyaloğun da koptuğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Mont Pelerin müzakerelerinin doğal olarak hayal kırıklığı yaratmasına rağmen, Kıbrıslı Rumların endişelerine saygı duyarak ve Kıbrıslı Türklerin endişelerini görmezden gelmeyerek, diyaloğun tekrardan başlaması içn tüm gerekli adımları atmaya kararlı olduğunu açıkladı. Aynı zamanda, iki toplumun da kabul edeceği bir çözüme ulaşılması için, sadece üzerinde anlaşmaya varılan noktalara uyulması değil, uluslararası ve Avrupa hukukunun değer ve ilkelerine uyumlu olması ve kalıcı, verimli, çağdaş bir Avrupa devletinin kurulmasını sağlaması gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Mont Pelerin’de kesintiye uğrayan toprak konusu diyaloğuna Kıbrıs’ta devam etmeye hazır olduğunu tekrardan dile getirdi. Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı’na devam eden sürece yönelik sınırsız desteğinden dolayı ve İsviçre’de kendisine eşlik eden müzakere ekibinin tün üyelerine değerli katkılarından dolayı teşekkür etti.

Kaynak: Kıbrıs Enformasyon Dairesi

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:46

Son Haberler

26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
Tüm haberler

Video on Demand