24/11/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunundaki çıkmaza ilişkin Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in görüşleri. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis Mont Pelerin görüşmelerinde arzulanan sonuçların elde edilememesi sonrası dün akşam düzenlediği basın toplantısında Türk tarafının güvenlik ve toprak konularını birbirine bağlama uğraşısının ve bunları çok katılımlı bir konferansta tartışma yönündeki tavrının görüşmeleri çıkmaza götürdüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı basın toplantısında sorumluluk yükleme mantığına girmekten kaçındı ve Mont Pelerin'de yaşananları ve toprak konusunda kriterler tartışılırken taraflar arasında görüş ayrılıkları arasında köprü kurulması çalışmalarını detayına sundu. Kıbrıslırumların taleplerini minimumda güvence altına alacak başlığın tartışılması kritik saati geldiğinde kendisine esnek olmak zemini bırakmayan aşılmaz bir tavırla karşılaştığını ifade etti. Anastasiadis, Akıncı'nın Ankara'nın müdahaleleri ve direktifleriyle Mont Pelerin'de bir hafta önce söylediklerinden geri adım attığını ifade ederken çok netti. Cumhurbaşkanı buna paralel çıkmazın ertesi günüyle ilgili konuşurken Türkiye'nin pratikte adım atacağı umuduyla müzakere masasına geri gelmeye hazır olduğunu belirti. "Mont Pelerin'in sonucunun doğal olarak yarattığı hayal kırıklığına rağmen Kıbrıslıtürklerin endişelerini göz ardı etmeksizin Kıbrıslırumların mantıki endişelerine saygıyla diyaloguın yeniden başlaması için tüm gerekli adımları atmaya hazırım" dedi. Cumhurbaşkanı bu yönde dün uluslararası faktörlerle telefon görüşmeleri de gerçekleştirdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun, Birleşik Devletler Başkan Yardımcısı Joe Biden, Avrupa Komisyonu Başkanı Jan Klot Yunger, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Parlamento Başkanı Martin Şults ile telefon görüşmelerinde bulundu.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun pelerin'deki başarısızlık sonrası sürece müdahalede bulundu. Kendisine yapılan bilgilendirme sonrası çabaların devam etmesi gereğine vurgu yaptı. Mun bundan sonraki adımları görüşmek için iki liderle en kısa sürede temasa geçeceğini duyurdu. Ban ayrıca liderlere, müzakereler nihai bir aşamaya gelmişken barış sürecinde geçici geri çekilmelerin alışılmamış olduğunu hatırlattı. Ban bütün ilgili taraflara, özellikle garantör güçlere, Birleşik Krallık, Türkiye ve Yunanistan`a, Kıbrıs`ın geleceği ve müzakereler için önemli olan gelecek günler ve haftalarda, liderleri desteklemek için ellerinden geleni yapmaları çağrısında bulundu.


SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dün akşamki basın toplantısı. Gazeteye göre Türklerin Omorfo'yu geri vermede isteksizliğini ortaya koyan Kıbrısrum yönetimi altında geri dönecek Kıbrslırumların sayısına ilişkin tavırları toprak konusundaki müzakerelerin çıkmaza girmesinin temel nedenlerinden biri oldu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dün akşam yaptığı açıklamada çıkmazın nedenlerini anlattı ve kendisinin bundan kaçınılması için herşeyi yaptığını belirtti. Cumhurbaşkanı bir önceki tur görüşmelerde ilerlemeyi dile getirirken bunun nedeninin diyalogu denetlemek isteyen başkalarının çıkarlarına karşı Kıbrıslıtürklerin daha özgür davranmaları olarak izah etti. Kıbrıstürk tarafının toprak ile güvenlik ve garantiler başlığını birbirine bağlama arzularını açık olduğunu ve kendisinin böylsi bir şeyi reddettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı "diyalog kapılarını açık tutmak istiyorum" diyerek arzunun çıkmaz ya da Kıbrıs'ın denetlenmemesi olmaması durumunda Türkiye'nin bu sürece aktif bir biçimde yardım etmesi gereği üzerinde durdu. Cumhurbaşkanı Yunanistan'ın tavrına değinirken de Alksis Tsipras ile "mükemmel bir işbirliği" içinde olduklarının altını çizdi. Düzenli temaslarla onun kesintisiz desteğini aldığını belirtti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Muhalefet partileri Kıbrıs sorunundaki son gelişmelere ilişkin tavır ortaya koydular. AKEL yaşananları olumsuz bir gelişme olarak niteledi ancak acele sonuç çıkarılmamasını istedi. Farklı yönlerde somut girişimler üstlenmeye hazır olduğunu duyurdu. DİKO, Türk tarafının kabul edilemez tavır takınması ve üzerinde anlaşmaya varılacak bir harita için harita sunmayı reddetmesi nedeniyle sürecin sonlanmasını kabul etmediğini açıkladı. "Cumhurbaşkanı'nı ve siyasi partilerin tümüne ta baştan çağdışı ve tehlikeli garantilerin kaldırılmasını ve adadaki Türk askeri varlığının çekilmesini uluslararası konferansın toplanmasının koşulu olarak belirleyen Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın ve Yunanistan Hükümetinin arkasında durma ve onları destekleme çağrısında bulundu. EDEK ise Kıbrıs sorununun çözümü tartışmalarında dikkatin sorununun uluslararası yanlarına çevrilmesini ve Birleşmiş Milletler'den beş Daimi Güvenlik Konseyi üyesinin katılımıyla uluslararası bir konferansın toplanmasının talep edilmesini istedi. EDEK buna ilaveten durumun değerlendirilmesi ve bundan sonraki faaliyetlerin belirlenmesi için Ulusal Konsey'in Yunan devlet liderliğiyle ortak bir toplantı yapması önerisinde de bulundu. Dayanışma Hareketi Basın Sözcüsü Yannis Selinopulos ise bu süreçte tüm sorumluluğun yalnız başına yürüyen Cumhurbaşkanı'nın omuzlarında olduğunu söyledi. Hareketlerinin hem hedefler, hem yöntem hem de var olan pratikle uyuşmadıklarını da dile getirdi. Strateji değiştirmesi ve Avrupa Birliği'nin sunduğu hukuki temelde talep eden bir politika izlemesi durumunda Cumhurbaşkanına destek vereceklerini belirtti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Diyalogun devamı için hazır" başlığı altında. Gazeteye göre Mont Pelerin'de yaşanan hayal kırıklığına rağmen Cumhurbaşkanı Kıbıslıumların haklı endişelerine saygı göstererek diyalogun yeniden başlaması için tüm girişimleri üstlenmeye hazır olduğunu duyurdu. Süreçte sorumluluk yükleme oyununa girmeyeceğini ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-SİRİZA Meclis Grubunda konuşan Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras Kıbrıs sorununun çözümü için ilk kez koşullar olduğunu söyledi. Kıbrıs sorununun ikili bir sorun değil uluslararası bir sorun olduğunu söyleyen Tsipras Yunanistan Hükümetinin iki toplumun Kıbrıs'ın Avrupa Birliğine üye olması niteliğini dikkate alarak Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde sorunu çözüm uğraşılarını desteklediğini ifade etti. Hükümetinin Kıbrıs Hükümetiyle sürekli temas halinde olduğunu ve süreci yakından izlediğini dile getirdi. Kendilerinin konuyu ele alma ve görüş hakkına sadece garantiler ve güvenlik konusunda olduğunu ve bu konularda hangi sonuca ulaşılırsa ulaşılsın Kıbrıs halkının onayına da sunulacağını belirtti. Bu arada AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu da dün yaptığı açıklamada İsviçre'de ortaya çıkan sonucun arzulanan sonuç olmadığını belirtti. İstenenin daha fazla ilerleme sağlanarak müzakerelerin bir diğer evresine geçmek olduğunun altını çizdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Fırsatın kaçırılmasına müsaade etmeyeceğim" başlığı altında Cumhurbaşkanı Anastasiadis2in dünkü basın toplantısı. Gazeteye göre

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Maliye Bakanlığı Meclis'ten özelleştirmelerle ilgili uzmanlardan hizmet alımını ödemek için 1,5 milyon euroluk bütçenin serbest bırakılmasını istedi. Bakanın talebi Meclis Maliye Komisyonunda ele alındı. Toplantıya katılan özelleştirme Mukayiti İrodotu bu çalışmalar konusunda anlaşmaların yapıldığını ve ön incelemelerin ya hazır olduğunu ya da bu yıl içinde tamamlanacağını söyledi. Komisyon Başkanı Averof Neofitu da bu paranın her halukarda gerekli olduğunu çünkü ön hazırlığı yapılan anlaşmaların karşılığının ödeneceğini belirtti. "Şimdi ödemesek bile önümüzdeki yıl içinde bu ödemeyi yapacağız" dedi.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dünkü basın toplantısı. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı müzakere masasına sadece toprak konusunda ve olumlu bir biçimde sonuçlanması olasılığının var olması durumunda geri dönmeye hazır. Toprak konusunda harita üzerinde ilerleme olmaksızın çok katılımlı konferansa katılma perspektifini net bir biçimde reddetti. Bu yönde çalışanların özünde Kıbrısrum tarafını toprak ve garantiler konusunda bir al-ver sürecine sokmak istediklerine dikkat çekti. Aleksis Tsipras ile mükemmel işbirliğinden bahsederken dolaylı bir biçimde Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ı devre dışı bıraktı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler toprak konusunda kriterlerde yakınlaşma sağlamak için Pazartesi günü harekete geçiyor. Hedef tarafların her birinin bir tane olmak üzere iki harita sunması. Bu haritalar birbirlerinden çok farklı olmayacak. Fark %1'i geçmeyecek. Biri %28,2 oranı diğeri de %29,2 oranına göre hazırlanacak. Bu haritaların yer alacağı dosyalar mühürlenecek ve Birleşmiş Milletler'de kapalı olarak tutulacak. Bunlarla birlikte uluslararası konferans tarihi de belirlenecek. Espen Barth Eide Pazar günü adaya gelecek

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

30 Temmuz
12-15 yaş arasındaki çocuklar da aşılanabilecek
15:12
Ölümlü trafik kazasında ceza belli oldu: Rus şahıs 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı
15:11
Reşit olmayan akrabasına karşı cinsel tacizde bulunana 76 yaşındaki şahıs hüküm giydi
15:10
AKEL Güvenlik Konseyi'nin kararından memnun
15:09
basın özetleri 30.07.21
13:12
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
Tüm haberler

Video on Demand