Hristodulidis: K/R tarafı suçlama oyununa girmek istemiyor

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, geri dönecek göçmen sayısı konusundaki fikir ayrılığının, Mont Pelerin müzakerelerinin çökmesine sebep olduğunu açıkladı.

Gece yarısından sonra 2 sularında gerçekleştirilen basın toplantısında, Hristodulidis, Birleşmiş Milletler’in çabalarına rağmen, toprak kriterleri konusunda, çözümden sonra geri dönecek göçmen sayısıyla ilgili  herhangi bir sonuca varılamadığını belirtti. Kurumumuz muhabirinden alınan bilgilere göre, Omorfo’nu geri verilmesiyle ilgili bir sorunun bulunduğu da ifade edildi.  Hükümet Sözcüsü, haritalarla ilgili kriterlerde gelişme yaşansaydı, Kıbrıs Rum tarafının, Yunan hükümetiyle anlaşmalı olarak, 5li görüşmenin tarihini açıklamaya hazır olduğunu dile getirdi. Hristodulidis, Mont Pelerin’deki çabaların sonucuyla ilgili üzüntü ifade ederek Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs’a döndükten sonra İsviçre’de neler yaşandığıyla ilgili bilgilendirme yapacağını ve durum değelendirmesi yapılarak gerekli kararların alınacağını kaydeti.

Hükümet Sözcüsü Hristodulidis, gazetecilerin soruların yanıt vererek, şu anda sorumluluğu diğer tarafın üzerine atma zamanı olmadığını ve Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs’ta işgalin sona ermesi ve adanın tekrardan birleştirilmesine yönelik koşulların oluşturulması konusundaki kararlılığını sürdürdüğünü dile getirdi. Bununla birlikte, verimli bir müzakere aracılığıyla Kıbrıs halkının tümü için olumlu gelişmelere yol açan, umut verici bir sürecin, Türk tarafının tutumu dolayısıyla tamamlanamadığı görüşünü ortaya koydu. Hristodulidis, Akıncı’nın ofisinden yapılan ve müzakerelerin Kıbrıs Rum tarafının maksimalist tezlerinden dolayı çöktüğü yönündeki açıklamayı kınadı. Müzakerelerin olumsuz şekilde sona ermesinden birkaç saat sonra, bu tür ifadelerin yer aldığı açıklamalar yapılmasını talihsiz ve üzücü olarak niteleyerek, söz konusu eleştirinin hiçbir şekilde müzakere masasında yaşananları yansıtmadığını ve kınanması gerektiğini vurguladı. Aynı zamanda, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan ile gerçekleştirmek istediği görüşmenin yapılması yönündeki dileğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıs’a öğleden sonra saat 2’de dönüyor.


Kaynak: Kıbrıs Enformasyon Dairesi

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:46

Son Haberler

30 Temmuz
12-15 yaş arasındaki çocuklar da aşılanabilecek
15:12
Ölümlü trafik kazasında ceza belli oldu: Rus şahıs 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı
15:11
Reşit olmayan akrabasına karşı cinsel tacizde bulunana 76 yaşındaki şahıs hüküm giydi
15:10
AKEL Güvenlik Konseyi'nin kararından memnun
15:09
basın özetleri 30.07.21
13:12
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
Tüm haberler

Video on Demand