Eide ve siyasi liderler çözüm perspektifine değindi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, bir kez daha, Kıbrıs sorununun 2016 yılında çözülebileceğine dair iyimserlik ifade etti.

Eide, Economist dergisinin Lefkoşa’da düzenlenen kongresinde yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ın bölünmüşlüğünü sona erdirecek bir anlaşmanın hiç olmadığı kadar yakın olduğunu ve yıl sonuna kadar bir anlaşmaya varılabileceğini belirtti. Eide, iki toplum liderinin İsviçre’nin Mont Pelerin kentine gitmek için fikir birliğine varmasının, kaydedilen gelişmenin güçlü bir göstergesi olduğunu savundu. Bununla birlikte henüz yolun sonuna gelinmediğini ve askıda bulunan bazı konuların olduğunu dile getirdi. Ekonomi ve Avrupa Birliği konularından bahsederek, bu başlıkların neredeyse kapatıldığını belirtti. Espen Barth Eide, bugün saat 11:45’te, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis tarafından kabul edilecek.

Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis, Economist dergisinin kongresinde yaptığı konuşmada, garantörlük anlaşmasının Türk işgaliyle başarısız olduğu mesajını gönderdi. Türk işgalinin  Kıbrıs Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğünü güvence altına almadığı gibi, Ankara’nın 42 yıldır Kıbrıs topraklarını kontrolü altında tutarak, işgal bölgelerindeki yasa dışı rejimi de tanıdığına dikkat çekti. Garantörlük Anlaşmasının sona erdirilmesi gerektiğini ve fiziki güvenliğin orduyla değil, polis ve uluslararası güçlerin yanı sıra Kıbrıs’ın üyesi olduğu Avrupa Birliği tarafından sağlanabileceğini vurguladı. İoannis Kasulidis, yabancı orduların adada kalması veya federasyonun bir parçasının üçüncü bir ülkeden müdahale etmesini isteme hakkının bulunması durumunda, bağımsız ve egemen bir devletten değil, başka bir oluşumdan bahsediyor olacağımız görüşünü savundu.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Economist dergisinin kongresinde yaptığı konuşmada, Kıbrıs Rum tarafının toprak konusundaki kriterlerinin, toprağın önemli oranda geri verilmesi, en az 100 bin Kıbrıslı Rum göçmenin Kıbrıs Rum yönetimi alında bulunması ve iki toplum arasındaki sahil şeritlerinde bir denge bulunması olduğunu belirtti. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, esaslı toprak düzenlemeleri yapılmaması ve bir toplumun güvenliğinin diğer toplumun güvenliği pahasına sağlanmaması gerektiğinin anlaşılmaması durumunda, anlaşmaya varılamayacağını savundu. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in gelişme kaydedildiğini söylemesine rağmen neden halkı Kıbrıs sorunu konusunda bilgilendirmediğini sorguladığını ifade etti. Ayrıca teşvik edilen çözümün Annan Planı’nı geri getirdiğini ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dağılmasına yol açacağını belirtti.

Kaynak: Kıbrıs Haber Ajansı

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:49

Son Haberler

19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün New York’a varacak.
15:08
18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
Tüm haberler

Video on Demand