Eide ve siyasi liderler çözüm perspektifine değindi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, bir kez daha, Kıbrıs sorununun 2016 yılında çözülebileceğine dair iyimserlik ifade etti.

Eide, Economist dergisinin Lefkoşa’da düzenlenen kongresinde yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ın bölünmüşlüğünü sona erdirecek bir anlaşmanın hiç olmadığı kadar yakın olduğunu ve yıl sonuna kadar bir anlaşmaya varılabileceğini belirtti. Eide, iki toplum liderinin İsviçre’nin Mont Pelerin kentine gitmek için fikir birliğine varmasının, kaydedilen gelişmenin güçlü bir göstergesi olduğunu savundu. Bununla birlikte henüz yolun sonuna gelinmediğini ve askıda bulunan bazı konuların olduğunu dile getirdi. Ekonomi ve Avrupa Birliği konularından bahsederek, bu başlıkların neredeyse kapatıldığını belirtti. Espen Barth Eide, bugün saat 11:45’te, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis tarafından kabul edilecek.

Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis, Economist dergisinin kongresinde yaptığı konuşmada, garantörlük anlaşmasının Türk işgaliyle başarısız olduğu mesajını gönderdi. Türk işgalinin  Kıbrıs Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğünü güvence altına almadığı gibi, Ankara’nın 42 yıldır Kıbrıs topraklarını kontrolü altında tutarak, işgal bölgelerindeki yasa dışı rejimi de tanıdığına dikkat çekti. Garantörlük Anlaşmasının sona erdirilmesi gerektiğini ve fiziki güvenliğin orduyla değil, polis ve uluslararası güçlerin yanı sıra Kıbrıs’ın üyesi olduğu Avrupa Birliği tarafından sağlanabileceğini vurguladı. İoannis Kasulidis, yabancı orduların adada kalması veya federasyonun bir parçasının üçüncü bir ülkeden müdahale etmesini isteme hakkının bulunması durumunda, bağımsız ve egemen bir devletten değil, başka bir oluşumdan bahsediyor olacağımız görüşünü savundu.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Economist dergisinin kongresinde yaptığı konuşmada, Kıbrıs Rum tarafının toprak konusundaki kriterlerinin, toprağın önemli oranda geri verilmesi, en az 100 bin Kıbrıslı Rum göçmenin Kıbrıs Rum yönetimi alında bulunması ve iki toplum arasındaki sahil şeritlerinde bir denge bulunması olduğunu belirtti. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, esaslı toprak düzenlemeleri yapılmaması ve bir toplumun güvenliğinin diğer toplumun güvenliği pahasına sağlanmaması gerektiğinin anlaşılmaması durumunda, anlaşmaya varılamayacağını savundu. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in gelişme kaydedildiğini söylemesine rağmen neden halkı Kıbrıs sorunu konusunda bilgilendirmediğini sorguladığını ifade etti. Ayrıca teşvik edilen çözümün Annan Planı’nı geri getirdiğini ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dağılmasına yol açacağını belirtti.

Kaynak: Kıbrıs Haber Ajansı

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:49

Son Haberler

16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Dün 1 can kaybı ve 230 yeni vaka kaydedild
08:38
Cumhurbaşkanı Anastasiadis EU-MED zirvesine katılmak üzere Atina'ya gidiyor
08:37
15 Eylül
Başsavcı Savvidis Prodromou'nun açıklamalarından duyduğu şaşkınlığını dile getirdi
13:41
Prodromou: Gabriel'in Eğitim Hizmetleri Komitesi'ne sevk edilmesi kararı Hukuk Dairesi'ne ait
13:40
basın özetleri 15.09.21
13:19
Eğitim Hizmet Komisyonu'nun ressam Gabriel hakkındaki karar tepkiye neden oldu
10:19
Dün 2 can kaybı ve 126 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
10:17
Tüm haberler

Video on Demand