2/11/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununun çözümünün mali yükü. Gazeteye göre Kıbrıs'ta düzenlenmekte olan "Economist" dergisinin 12. Kongresi'nde Troyka'yı oluşturan kurumların temsilcilerinin ağızlarından duydukları Lefkoşa'yı düşündürüyor. İlk "soğuk duş" Avrupa Destek Mekanizması Başkanı Klaus Regkling'den geldi. Regling dün Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamasında Mekanizma'nın görev koşullarının Kıbrıs sorununun çözümünü finanse etmesine müsaade etmediğini söyledi. Böylece bazı koşullarda bu kurumdan kredi kullanma rüyasını sonlandırdı. Regkling Avrupa Destek Mekanizması sözleşmesi değiştirilmeden bu konuda yardımda bulunmalarının olası olmadığını belirtti. Regkling bu arada Kıbrıs sorununun çözüm bedelinin sorunun çözümünün detayları ve özellikle de toprak konusu netleşince ortaya çıkacağı görüşünü de dile getirdi. Şu anda Kıbrıs sorunun çözümünün mali yükünün belirlenmesinin olası olmadığı görüşünü savundu. "Bedel olacak. Yeniden birleşmenin uzun vadeli ekonomik perspektifinin çok büyük olacağından eminim. Çözümün finansmanı için yol da böyle bulunmalı, ancak şu anda bedelin ne kadar olacağını söyleyemem" dedi. Regkling Kıbrıs sorununun çözümü uğraşlarıyla ilgili olarak da kendisinin bir kişi olarak ve bir Avrupalı olarak başarıya ulaşılacağına ve önümüzdeki hafta İsviçre'de görüşmelerin verimli olacağına ilişkin büyük umutlar taşıdığını ifade etti. "Economist" dergisinin 12. kongresi sırasında Uluslararası Para Fonu'nun Kıbrıs temsilcisi Vicenco Kuzo süreçle ilgili "derinlere" girmedi. Yatırımcılar ve ticaret açısından uzun erimli büyük bir fırsat olduğuna dikkat çekti. Buna paralel Kıbrıs sorununun çözümünün sürdürülebilir bir ekonomiye ve uzun bir hazırlık ve ekonomik kararlar talep eden mali-ekonomik bir temele ihtiyaç duyduğunu söyledi. Detaya girmeksizin Uluslararası Para Fonu'nun her iki topluma da bir dizi ekonomik konuda tavsiyelerde bulunduğunu açıkladı. Avrupa Komisyonu'nun Kıbrıs heyeti başkanı Daniel Dako ise Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi durumunda bugün karşı karşıya olduğu sorunların büyüyeceğini ve bu nedenle de gecikmeksizin reformlara devam etmesi gereği olduğunun altını çizdi. Kıbrıs sorununun çözümünün yaratacağı fırsatların uzun vadede ve aynı zamanda orta vadede çok büyük olacağını ve hazırlıkların çok önemli olduğunun altını çizdi.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi toprak konusunun görüşüleceği İsviçre'ye yoğun hazırlık. Gazeteye göre İsviçre'deki görüşmeye zaman yaklaştıkça Kıbrıs içinde ve dışında hazırlıklar da yoğunlaşmış durumda. Gelecek hafta gerçekleştirilecek görüşmelere yönelik siyasi barometre tepe noktasına varmış durumda. İki lider Mont Peleren görüşmesi öncesi kamuoylarına olumlu mesaj verebilmek için kişisel düzeyde bir mücadele başlatmış durumda. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis "Economist" dergisinin Lefkoşa'da düzenlediği kongre kürsüsünden olası bir çözümün olumlu yanlarını anlattı. Ülke ekonomisinin çözümden sağlayacağı yararlar üzerinde durdu. Cumhurbaşkanının ortaya koyduğu görüşler de muhalefet partilerinin tepkisini çekti. Muhalefet partiler Cumhurbaşkanı'nı çözüm hapını güzel göstermekle suçladılar. Mustafa Akıncı ise işgal bölgesinde siyasi liderlerle temaslarda ve müzakerelerde bulunmakta ve kendi mesajlarını geçmeye çalışıyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de sadece toprak konusunun değil tüm konuların ele alınacağı İsviçre'deki müzakerelere daha iyi bir zemin hazırlama uğraşısı içerisinde. Yunanistan ve Türkiye de kendi açılarından teyakkuz durumunda ve dışişleri bakanları telefonda Kıbrıs sorununun ele alıyorlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Lefkoşa'nın bu dönemde yoğun bir görüşme gerçekleştirdiği Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi üyelerinden talebi çifte. Bunlardan ilki Güvenlik Kosneyi'nin Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün uygulanmasını garanti etmesi, ve diğeri de çözüm dönemi sonrası dönemde Kıbrıs'a güvenlik sağlaması. Bu konuyu Birleşmiş Milletler Anayasası'nın 7.maddesi içine alması Bu madde temelinde herhangi bir devletin herhangi bir biçimde Kıbrıs'a tavır alması durumunda Birleşmiş Milletler özde askeri harekat üstlenebilir. Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis son Moskova ziyareti sırasında bu konuları Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof ile görüştü. Kasulidis dün devlet televizyonuna açıklamalarda bulunurken çözümün uygulanması ve bunun mümkün olması durumunda 7. madde temelinde yapılması konusunu Lavrof'un gündemine getirdiğini söyledi. Elde edilen bilgilere göre Güvenlik kosneyi daimi üyesi ülkeler Kıbrıs sorununa bulunacak anlaşmanın uygulanmasını garanti etme konusunda olumlu bir yaklaşım içinde. Ancak Kıbrıs'a güvenlik sağlama konusunda beş ülke arasında farklı yaklaşımlar var. Bu arada Yunanistan'ın da Kıbrıs'la paralel bir yönde uluslararası alanda temaslarda bulunduğu belirtiliyor.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi "Economist" dergisinin 12. kongresinde yapılan konuşmalar. Gazetenin haber başlığı ise şöyle" Cumhurbaşkanı'ndan net yönelim: Gerçek kalkınma sadece çözümle olur"

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet mağazaların açık kalma saatlerine ilişkin var olan kaosu ortadan kaldırmada kararlı. Elde edilen bilgilere göre Çalışma Bakanı Zeta Emilyanidu dün Meclis Çalışma Komisyonu üyelerine gayri resmi olarak bu konuda Bakanlar Kuurlu'na sunmak için bir yasa tasarısı hazırladığını söyledi. Bu arada bazı kaynaklara göre yeni bir araştırma mağazaların Pazar günleri açık kalması istihdamı güçlendiriyor. Hükümetin de eğilimi bu yönde ancak konuya ilişkin Meclis'in farklı yaklaşımının aşılması gerekiyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıbrıs ekonomisinin üretkenliği zayıfladı" başlığı altında. Gazeteye göre Kıbrıs'ın kreditörleri olan Avrupa Birliği ile Uluslararası Para Fonu sıkı tasarruf politikalarının devamından yana. Bu konuda Cumhurbaşkanı ile Maliye Bakanı'ndan söz aldıklarını ifade ediyorlar. Kıbrıs'ta demografi ve üretkenlikte yavaşlama sorunu görüyorlar. Bankacılık sektöründe ilerleme olduğunu ancak bu alanda da geri dönmeyen kredilerde azalma sağlanması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL, Yunanistan Komünist Partisi'nin Kıbrıs sorununda iki bölgeli iki toplumlu federasyon tezini terk ederek üniter devlet pozisyonunu savunmaya geçmesini ciddi bir yanlış olarak niteledi. AKEL'e göre iki toplumlu iki bölgeli federayon tezinin terki üniter devlete değil Kıbrıs'ın taksimine götürür. Bu arada AKEL'e göre Kıbrıs'ın geleceğinin nasıl biçimlendirileceği de Kıbrıslıalrın bir meselesi son kararı da onlar alacak.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Economist" dergisinin Lefkoşa'da gerçekleştirilen 12. kongresinde ifade edilen görüşler. Gazeteye göre kongredeki konuşmacıların tümü de Kıbrıs sorununun çözümünün büyük bir büyüme anlamına geleceği görüşünü savundular.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-"Economist" dergisinin kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununun çözümünün hiç kuşkusuz en büyük adım ve ülkenin önümüzdeki onlarca yıllık sürecinde ekonomik büyümesinde en önemli reform olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı 7-11 Kasım tarihlerinde İsviçre'de gerçekleştirilecek görüşmelere atıfta bulunurken burada toprak konusunda ağırlık verileceğini ancak diğer konuların da çapraz bir biçimde tartışılmasının da bir kanara itilmeyeceğini belirtti. "Var olan fırsatı değerlendirmek ve Birleşmiş Milletler'in tyardımı aracılığıyla aradaki farklılıkları azaltmak, ve toprak konusunda Kıbrıs sorununda son evreye girecek düzeyde başarılı olmak için" herkesin İsviçre'ye herkesin aynı kararlık ve iyi niyetle gideceği umudunu dile getirdi. Koşulların oluşması durumunda 2016 yılı içinde vatan için, vatanın geleceği için, adanın sakinleri için, istisnasız herkes için refah koşullarının sağlanacağı bir perspektifin neden verilmemesi sorusunu sordu. Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununun çözümünün istikrar için model bir ülke yaratacağı görüşünü de savundu. Kıbrıs sorununa kazanın ve kaybedenin olmayacağı her iki toplumun da endişe ve duyarlılıklarını dikkate alan bir çözümü arzuladıklarını ifade etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün New York’a varacak.
15:08
18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
Tüm haberler

Video on Demand