12/11/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Mont Pelerin görüşmeleri. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı dün Mont Pelerin'de sürecin ileri götürülmesi ve müzakerelerin bu evresinin başarılı bir biçimde sona ermesi için maraton görüşmeler gerçekleştirdiler. Son anda toprakta kriterlere ilişkin ilerleme sağlandı. Dün öğleden sonraki görüşmelere 6.45'te başlandı ve saat 10:30'da Akıncı ortaya çıkan durumu çalışma arkadaşlarıyla görüşmek için ara verilmesini istedi. Dün tüm gün boyunca Pelerin'de tüm ilgili tarafların da dahil olmasıyla perde gerisi temaslar yapıldı. Türk tarafı toprak konusunda daha sonra çok fazla olmaksızın azaltılması perspektifiyle %32 oranında bir haritayı masaya koyabileceği izlenimi verdi. Türk tarafının tüm amacı güvenlik konusunda çoklu uluslararası konferans için takvim almaktı. Kıbrısrum tarafı bu formüle onay vermedi. İyi haber alan kaynaklara göre herhangi bir "kazadan" kaçınmak için üçüncü taraflar da sürece müdahalede bulundular. Kıbrısrum tarafı dahil taraflardan hiç birinin böylesi bir arzusu olmadığı biliniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Polisin elindeki verilere göre yenilerinin eklenmemesi durumunda beş yıllık bir süre içerisinde tüm ödeme emirleri gerçekleştirilebilirdi. Ödemelerde en büyük gecikme Sosyal Sigortalar'a. Polisteki verilere göre 4 kasım tarihi itibarıyla 260 bin 335 yerine getirilmeyen ödeme kararı var. Bunlardan 44 bin825'i Sosyal Sigortalar Fonu'na. Fona ödenmeyen borç 131 milyon 41 bin 612 euro. Bu borçların ödenmesi için çok yönlü uğraşı var. Meclis bu borçların taksitlendirilmesi için çalışma yapıyor. İkinci en büyük ödenmemiş borçlar ise Mahkeme kararı ile verilen cezalarda. Burada da mali toplamı 31 milyon euro olan 42 bin 237 ceza var. Polise göre bu yıl 64 bin 728 kişi toplam 10 milyon borç ödedi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Mont pelerin'den Cenevre'ye başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre taraflar toprak konusuyla ilgili müzakerelerine bir hafta ara verme ve daha sonra Cenevre'de devam etme kararı aldı. Cenevre görüşmeleri üç günlük olarak planlandı. Cumhurbaşkanı bu görüşmeler öncesi iç cepheyi bilgilendirecek. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis de Mont Pelerin'de kayda değer ilerleme sağlandığını söyledi ve 2016 yılı içinde çözümü olasılık dışı tutmadı. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün şantajlarla karşı karşıya kaldı. Mustafa Akıncı toprak konusunda kriterlerde anlaşma olmaksızın çok katılımlı uluslararası konferansı kabul etmesi için Cumhurbaşkanı'na baskı uyguladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Mont Pelerin'deki gelişmeler Kıbrıs sorunun ekonomik yanına ilişkin olarak da olumsuz işaretler bıraktı. Toprak konusunun çözümün ekonomik sürdürülebilirliğini de belirleyecek. Konuya ilişkin taraflar arasında üçte bir oranında anlaşma sağlanmış olunmasına rağmen net bir görüntü yok. Mülkiyet ve tazminatlar sürdürülebilirliğin temel ekseni durumda. Kıbrısrum tarafının değerlendirmelerine göre tazminatlar toprak konusunda varılacak antlaşmaya bağlı olarak 25 milyar euro dolayında olacak. Sonuçta Kıbrısrum yönetimi altına geri verilecek toprak oranı bu rakamı belirleyecek. Bugüne kadarki müzakerelerde taraflar ekonomi konusunda şu konularda görüş birliği sağladılar:
- Maliye politikası ve mali kredi kuruluşlarının denetimi Avrupa Merkez bankası genelgeleri temelinde yerine getirlecek.
- Euro para birimi olarak çözümün ilk günü uygulamaya girecek.
-Üç bütçe olacak. İki oluşturucu devlet bütçesi ve bir de merkezi hükümet bütçesi.
- Doğrudan vergiler oluşturucu devletlerin gliri olacak.
-Dolaylı vergiler federal hükümete gidecek.
-Oluşturucu devletlerin ticaret, turizm ve yatırımlar konusunda uluslararası antlaşma imzalama yetkisi olacak.
Federal Hükümet bütçesinin artıda olması bekleniyor ve bu da 4.6 milyar olarak hesaplanıyor. Bu da oluşturucu devletler arasında bölüştürülecek. Bölüşümde net gelirin %94'ü kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla temelinde olacak. Geri kalan %6'nın beş bölü dördü geçici bir dönem için Kıbrıstürk oluşturucu devletine verilecek. Bu geçici dönem Kıbrıslıtürklerin yaşam standartlarının Kıbrıslırumlarınkinin %85îne ulaşıncaya kadar devam edecek.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Harita 10 gün sonra ancak Cenevre'de" başlığı altında. Gazeteye göre toprak konusu kesin olarak bu kez Cenevre'de gerçekleştirilecek ikinci tur müzakerelerde kapanacak. Cenevre görüşmeleri 20 Kasım'da başlayacak ve hedef hem harita konusunu hem de çok katılımlı uluslararası konferans konusunu güvence altına almak. Mont Pelerin görüşmeleri akşam toprak konusundaki kriterlerde kayda değer ilerleme ile sona erdi. Ancak taraflar bu konuda kesin anlaşmaya varamadı. Elde edilen bilgilere göre Mustafa Akıncı konuyu Ankara ile de müzakere etmek istiyor. Haber kaynaklarına göre Mustafa Akıncı toprakta %32 olarak başlattığı oranı önemli oranda azalttı. Net olan durum Kıbrıs sorununda son evreye giriliyor olması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-6 ve 7 Kasım tarihlerinde Londra'da yer alan World Travel Market fuarında temaslarda bulunan Kıbrıs temsilcilerine eşlik eden Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Yorgos Lakkotripis, 2016 yılında Britanya'dan gelen turistlerin sayısında kaydedilen muhteşem artışın 2017 yılında da devam edeceği değerlendirmesinde bulundu. Kıbrıs Turizm Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Brexit sonrası Britanya pazarında oluşan zorluklara ve İngiliz para biriminin düşmesine rağmen, 2016 yılında Britanya'dan elde edilen olumlu sonuçların gelecek yılda devam etmesinin beklendiği belirtildi. İçinde bulunduğumuz kış döneminde, Birleşik Krallıktan Kıbrıs'a gerçekleştirilecek uçuş sayısında %10 oranında bir artış beklendiği, gelecek yaz döneminde bunun %5 ile %6 oranına daha da artacağı değerlendirilmesinde bulunuldu. Açıklamada, Britanya'daki büyük turizm acenteleri ve Kıbrıs'a uçuşlar gerçekleştiren hava şirketleri temsilcileri ile temaslarda bulunulduğu ve işbirliğinin daha da genişletilmesi olanaklarının incelendiği belirtilmektedir. Temaslar, 7 Kasım gecesi Kıbrıs’ın Britanya Yüksek Komiseri’nin de hazır bulunduğu ve Kıbrıs Turizm Örgütü tarafından organize edilen bir etkinlikle devam etti. Britanya turizm acenteleri, Kıbrıs hükümeti ve Kıbrıs Turizm Örgütü 'ne teşekkür ederek 2017 yılının İngiliz turist sayısı açısından başarılı bir yıl olması dileğinde bulundular.
ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda ileri adımlar atıldı. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis toprak konusu dahil tüm konularda kayda değer ilerlemeler sağlandığını ve bu durumun iyimser olmaya zemin hazırladığını söyledi. Sözcü, Cenevre görüşmelerinin amacının toprak konusunda kriterler üzerinde anlaşmaya varmak ve müzakerelerin son evresine girmek için bunların çok somut bir biçimde haritaya yansıtılmasını sağlamak olduğuna vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs’a döndükten sonra daha önce söz vermiş olduğu gibi Mont Pelerin’de yaşananlarla ilgili Meclis’te temsil edilen siyasi parti liderlerini bilgilendireceğini ifade etti. Cenevre görüşmeleri için bir takvimin belirlenip belirlenmediği sorusunu yanıtlarken, herhangi bir takvim olmadığını ancak bu görüşmelerin üç gün sürmesi konusunda bir anlayış birliğinin olduğunu söyledi. Mont Pelerin görüşmelerinde masaya harita konup konmadığı sorusuna da kriterler üzerinde bir anlaşma sağlanmadığından haritalar üzerinde tartışma olmadığı yanıtını verdi. Müzakerelerin neden Cenevre’de devam edeceği sorusuna da, konunun toprak konusu olacak olması nedeniyle Kıbrıslıtürk liderin somut bir yaklaşımı olduğunu ve bu konuyu Lefkoşa’da tartışmak istemediğini belirtti. Sözcü müzakerelerin nerede olacağının bir önemi olmadığını önemli olanın özlü müzakere yapmak olduğunu dile getirdi.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Özelleştirme Encümeni uzmanlarının maaşları çok yüksek. Maliye Bakanlığının Kasım ve Aralık ayı için Encümen ve üç uzmana 65 bin 817 euro ödeme yapmak için Meclis'ten onay istediği görüldü. Meclis bu alandaki bütçeyi onaya bağlamıştı. Encümen'e ki ay için ödenecek maaş 30.117 euro.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi " Toprağa bastılar ve devamı 20 Kasım'da" başlığı altında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Komisyonu Başkanı Jan Klot Yunger, Donald Trump'ın Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığına seçilmesinin Avrupa Birliği- Birleşik Devletler ilişkilerini tehlike altına soktuğunu söyledi. Trump'ın ulusal güvenlik ve NATO ile ilgili söylemlerinin felaket sonuçlarına yol açabileceği uyarısında bulundu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Tüm haberler

Video on Demand