Eide: Sürecin en kritik görüşmesi bugün yapılıyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide tarafların bugün gerçekleştireceği görüşmeyi kritik ve tüm sürecin belki de en kritik görüşmesi olarak niteledi.

Birleşmiş Milletler’in Mont Pelerin’de iki lidere verdiği yemek sonrası açıklamalarda bulunan Eide, müzakerelerde çok ilerleme sağlandığını, ancak hala askıda olan konuların da var olduğunu söyledi. Kendisinin umutlu olduğunu duyurdu. Süreçte tabuların olmadığı, her şeyin masada olduğu bir evrede bulunulduğuna dikkat çekti. İçinde bulunulan haftayı çok ilginç bir hafta olarak da niteleyen Eide, Kıbrıs sorununda zor konularda her iki liderin, müzakerecilerin ve heyetlerinin yoğun bir çalışma ortaya koyduklarını ifade etti. İki toplum liderinin son günlerde toprak konusu üzerine odaklandıklarını belirtti. Eide “masaya harita konulabilir mi” sorusuna da, bu konunun bugün görüşüleceği yanıtını verdi. Eide, iki toplum liderinin daha önce bu somut konularda doğrudan müzakere gerçekleştirdikleri durumlar olmadığını not etti. Geçmişte başkalarının, Birleşmiş Milletler’den birilerinin, kendisinden önceki danışmanların ya da bir başkanının masaya bir şey koymasıyla sorunların çözüldüğü zannına kapınıldığına işaret etti. Eide şimdi “bu kendi seçimleri, kendi süreçleridir ve bunun çok zor olduğunu herkesin anlaması gerektiğini düşünüyorum” dedi. Eide bu konuların doğru bir biçimde çözülmesinin çok önemli olduğunu da belirterek, bugün başarılı olunması durumunda geleceğe yönelik geri kalan yolla ilgili iyimser olacağını dile getirdi.
Eide bu arada Mont Pelerin görüşmelerinin Cumartesi günü de devam edip etmeyeceği sorusunu yanıtlarken, bunun teknik açıdan mümkün olduğunu ancak kendisinin bunun olabileceğini söylemediğini ifade etti. Bunun zorunlu olmayabileceğine dikkat çekti. Müzakerelerin tamamlanması sonrası basına açıklamalar yapılmasını planlayıp planlamadıkları sorusuna da, bu olasılığa kapıyı açık tuttuğunu belirtti. Bugünkü görüşmede hangi noktada bulunduklarını tartışacaklarını ve bu konuları nasıl ele alacaklarını göreceğini söyledi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:48

Son Haberler

14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Helios uçak kazasının üzerinden 17 yıl geçti
11:20
Bugün Türk işgalinni ikinci aşamasının 48. yıldönümü
11:19
13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Tüm haberler

Video on Demand