Eide: Sürecin en kritik görüşmesi bugün yapılıyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide tarafların bugün gerçekleştireceği görüşmeyi kritik ve tüm sürecin belki de en kritik görüşmesi olarak niteledi.

Birleşmiş Milletler’in Mont Pelerin’de iki lidere verdiği yemek sonrası açıklamalarda bulunan Eide, müzakerelerde çok ilerleme sağlandığını, ancak hala askıda olan konuların da var olduğunu söyledi. Kendisinin umutlu olduğunu duyurdu. Süreçte tabuların olmadığı, her şeyin masada olduğu bir evrede bulunulduğuna dikkat çekti. İçinde bulunulan haftayı çok ilginç bir hafta olarak da niteleyen Eide, Kıbrıs sorununda zor konularda her iki liderin, müzakerecilerin ve heyetlerinin yoğun bir çalışma ortaya koyduklarını ifade etti. İki toplum liderinin son günlerde toprak konusu üzerine odaklandıklarını belirtti. Eide “masaya harita konulabilir mi” sorusuna da, bu konunun bugün görüşüleceği yanıtını verdi. Eide, iki toplum liderinin daha önce bu somut konularda doğrudan müzakere gerçekleştirdikleri durumlar olmadığını not etti. Geçmişte başkalarının, Birleşmiş Milletler’den birilerinin, kendisinden önceki danışmanların ya da bir başkanının masaya bir şey koymasıyla sorunların çözüldüğü zannına kapınıldığına işaret etti. Eide şimdi “bu kendi seçimleri, kendi süreçleridir ve bunun çok zor olduğunu herkesin anlaması gerektiğini düşünüyorum” dedi. Eide bu konuların doğru bir biçimde çözülmesinin çok önemli olduğunu da belirterek, bugün başarılı olunması durumunda geleceğe yönelik geri kalan yolla ilgili iyimser olacağını dile getirdi.
Eide bu arada Mont Pelerin görüşmelerinin Cumartesi günü de devam edip etmeyeceği sorusunu yanıtlarken, bunun teknik açıdan mümkün olduğunu ancak kendisinin bunun olabileceğini söylemediğini ifade etti. Bunun zorunlu olmayabileceğine dikkat çekti. Müzakerelerin tamamlanması sonrası basına açıklamalar yapılmasını planlayıp planlamadıkları sorusuna da, bu olasılığa kapıyı açık tuttuğunu belirtti. Bugünkü görüşmede hangi noktada bulunduklarını tartışacaklarını ve bu konuları nasıl ele alacaklarını göreceğini söyledi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:48

Son Haberler

03 Ağustos
Yunanistan'da bir kadın cinayeti daha!
16:02
Basın Özetleri 03.08.2021
14:02
Dimitriadis Limasol Limanı'ndaki grevin yakında sona ereceği yönündeki umudunu dile getirdi
13:38
Stylianou: Pazar günü hızlı testlerle ilgili yaşanan sorun bekleniyordu
13:37
Avrupa Pediatri Akademisi Başkanı: Çocukların aşı yaptırması gerekiyor
13:36
Anastasiadis: Ankara işbirliği yapmıyor, BM kararlarını uygulamıyor ve oldu bittiler yaratmak için her yolu deniyor
13:35
Dün 4 can kaybı ve 493 yeni vaka kaydedildi
10:11
02 Ağustos
Basın Özetleri 02.08.2021
13:59
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Tüm haberler

Video on Demand