Eide: Sürecin en kritik görüşmesi bugün yapılıyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide tarafların bugün gerçekleştireceği görüşmeyi kritik ve tüm sürecin belki de en kritik görüşmesi olarak niteledi.

Birleşmiş Milletler’in Mont Pelerin’de iki lidere verdiği yemek sonrası açıklamalarda bulunan Eide, müzakerelerde çok ilerleme sağlandığını, ancak hala askıda olan konuların da var olduğunu söyledi. Kendisinin umutlu olduğunu duyurdu. Süreçte tabuların olmadığı, her şeyin masada olduğu bir evrede bulunulduğuna dikkat çekti. İçinde bulunulan haftayı çok ilginç bir hafta olarak da niteleyen Eide, Kıbrıs sorununda zor konularda her iki liderin, müzakerecilerin ve heyetlerinin yoğun bir çalışma ortaya koyduklarını ifade etti. İki toplum liderinin son günlerde toprak konusu üzerine odaklandıklarını belirtti. Eide “masaya harita konulabilir mi” sorusuna da, bu konunun bugün görüşüleceği yanıtını verdi. Eide, iki toplum liderinin daha önce bu somut konularda doğrudan müzakere gerçekleştirdikleri durumlar olmadığını not etti. Geçmişte başkalarının, Birleşmiş Milletler’den birilerinin, kendisinden önceki danışmanların ya da bir başkanının masaya bir şey koymasıyla sorunların çözüldüğü zannına kapınıldığına işaret etti. Eide şimdi “bu kendi seçimleri, kendi süreçleridir ve bunun çok zor olduğunu herkesin anlaması gerektiğini düşünüyorum” dedi. Eide bu konuların doğru bir biçimde çözülmesinin çok önemli olduğunu da belirterek, bugün başarılı olunması durumunda geleceğe yönelik geri kalan yolla ilgili iyimser olacağını dile getirdi.
Eide bu arada Mont Pelerin görüşmelerinin Cumartesi günü de devam edip etmeyeceği sorusunu yanıtlarken, bunun teknik açıdan mümkün olduğunu ancak kendisinin bunun olabileceğini söylemediğini ifade etti. Bunun zorunlu olmayabileceğine dikkat çekti. Müzakerelerin tamamlanması sonrası basına açıklamalar yapılmasını planlayıp planlamadıkları sorusuna da, bu olasılığa kapıyı açık tuttuğunu belirtti. Bugünkü görüşmede hangi noktada bulunduklarını tartışacaklarını ve bu konuları nasıl ele alacaklarını göreceğini söyledi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:48

Son Haberler

01 Ağustos
Polis, son 24 saatte 72 vatandaş ve 16 iş yeri sahibi hakkında usulsüzlük kaydetti.
16:50
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Evros sınırında bir Türk'ün açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği haberini yalanladı
16:45
Orman Dairesi Müdürü: Yangın tehlikesi kırmızı alarm seviyesinde bulunuyor.
16:43
Türkiye'nin güneyinde, itfaiyeciler dev yangınları kontrol altına almak için 6 gündür mücadele ediyor.
16:39
Yetişkin nüfusun %65,3'ü aşılanmasını tamamladı.
14:34
Perdios: Ağustos ayındaki turist trafiği Haziran ayına göre biraz daha iyi olacak
14:33
Korniliou: Kıbrıs'ta özgürlük ve barış için Başpiskopos Makarios'un belirlediği yolda devam ediyoruz
14:32
Hristodoulidis: Türkiye'nin yaratmaya çalıştığı oldu bittileri engellemek için çabalar devam ediyor
14:32
AP başkanı Sassoli: Avrupa-Türkiye ilişkileri tarihsel olarak düşük seviyelere ulaştı
14:30
Genel nüfusa ücretsiz hızlı test uygulaması sona erdi
11:37
Bugün yeni sıkılaştırılmıs önlemler uygulamaya giriyor
11:37
Dün 2 can kaybı ve 527 vaka kaydedildi
11:36
Tüm haberler

Video on Demand