10/11/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "Kriterler konusunda poker" başlığı altında Mont Pelerin görüşmeleri. Gazeteye göre toprak konusunda kriterleri içeren tarafları belgelerinin birleştirilmesi hareketi bu alanda var olan görüş ayrılıklarının köprü oluşturulmasının olanaklı olup olmadığını ortaya koyacak. İki farklı belgenin tek belge olarak düzenlenmesi amacıyla dün Pelerinde farklı düzeylerde birçok temas yapıldı. Tarafların karşılıklı tezleri bu konuda görüş birlikleri sağlanması uğraşılarında yolun ne kadar uzun olduğunu gösterdi. Ortak belgede görüş ayrılığı içeren Kıbrıslırumlar mavi ve Kıbrıslıtürklerin kırmızı ile tezleri çok. Şimdi hedef bu mavi ve kırmızı ile yazılanları ortak tezlerin yazıldığı siyaha çevirmek. İki tarafın elinde olan belgede sadece görüş ayrılıkları ve görüş birlikleri yazılı değil aynı zamanda hem görüş ayrılıklarında hem de görüş birliklerinde detay anlatımlar var. Birleşmiş Milletler kaynaklarına göre bugün müzakerelerde kritik gün. Bu kaynaklar tarafların tezlerinde görüş birlikleri sağlanması yönünde değişimler olması durumunda Uluslararası Örgüt yarın "iyi haberi" açıklama durumunda olacak. Farklı bir durumda tartışmalara Lefkoşa'da devam edilecek. Önemli bir ilerleme sağlanması ve kriterlerde görüş birlikleri ortaya çıkması durumunda toprak düzenlemelerinin yer alacağı harita biçimlendirilebilecek ve süreçte bir sonraki evreye geçilecek. Bu yeni evre de çok katılımlı uluslararası konferans tarihinin belirlenmesi olacak. Bu arada Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis ve Akıncı'nın çalışma arkadaşı Barış Burcu'nun kamuoyuna yaptıkları açıklamalardan ortaya çıkan durum görüşmelerde bugünün kritik olduğu görülse de, kriterler temelinde haritanın hazırlanıp hazırlanmayacağı ve güvenlik ve garantiler için çok katılımlı uluslararası konferansın tarihinin belirlenip belirlenmeyeceğinin yarın netleşeceğidir

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs, Yunanistan ve Lübnan Dışişleri Bakanları Yuannis kasulidis, Nikos Kocas ve Cebran Basil dün Beyrut'ta gerçekleştirdikleri ortak toplantıda İstikrar ve Güvenlik için Rodos Konferansı'nın açtığı işbirliği yolunu genişletme kararı aldılar. Toplantı sonrası ortak bir basın toplantısı düzenleyen üç Bakan, ilişkilerini, özellikle de Mişel Aun'un Lübnan Cumhurbaşkanlığı makamına seçilmesi ve ülkede istikrarın sağlanması sonrası güçlendirme iradesini ortaya koydu. Aun'un bu makama seçilmesi bölgesel işbirliklerine önemini de artırıyor. Yunanistn haber Ajansına göre dünkü toplantı sırasında üç Bakan işbirliklerini ekonomi, kültür, turizm ve akademik işbirliği ve eğitim alanlarında genişletme kararı aldı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas burada yaptığı konuşmada " üç ülkenin geleceğini inceleyerek dostluk ortamında aynı yolda yürüyoruz. " dedi.
ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Mont Pelerin görüşmeleri. Gazeteye göre Mont Pelerin'de görüşmeler olumlu bir ortamda devam ediyor. Dün iki tarafın toprakta kriterler konusunda belgeleri birleştirildi ve bu ortak belge bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Akıncı görüşmesinde ele alınacak. Tarafların kriterler üzerinde anlaşmaya varmaları durumunda bunlar haritaya yansıtılacak ve böylece uluslararası konferansın yolu da açılacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis dün Kıbrıs Devlet Radyo Televizyon Kurumu'na yaptığı açıklamada masaya konacak haritanın toprak konusundaki kriterleri yansıtması durumunda güvenlik ve garantiler konusunda çok uluslu konferans olan bir sonraki aşamaya geçileceğini söyledi. Sözcü açıklamasında yönetim, Avrupa Birliği ve ekonomi başlıklarında bazı ilerlemeler sağlandığını da duyurdu. Sözcü görüşme süreci hakkında bilgi verirken ilk iki gün daha önce Lefkoşa'da ele alınan konulardaki görüş ayrılıklarını ve yaklaşım farklılıklarını ele aldıklarını belirtti. Sürecin gelişimiyle ilgili değerlendirmelerde bulunurken "Daha önce ifade ettiğim üç başlıkta bazı ilerlemeler gözlemlendi ve bu olumlu bir gelişmedir. Bunun ötesinde mülkiyet konusundan kaynaklanan ve önemli olan konular tartışıldı. Bu konudaki tartışmalarda sadece Lefkoşa'da el e alınan ve görüş ayrılığı yaşanan konularla sınırlı kalınmadığını kayda değer. İlk kez toprak uyarlaması ile bağlantılı konular da ele alındı" dedi. Hükümet Sözcüsü toprak uyarlaması ile bağlantılı konular yaklaşımına açıklık getirirken Kıbrısrum yönetimi altına geri verilecek bölgelerde mülklerin ne olacağı, bunların statüsünün ne olacağı ve mülklerin düzenlenmesinde kriterlerin neler olacağı olduğunu dile getirdi. Sözcü bu bölgelerdeki mülklerin statüsünün Kıbrıstürk yönetimi altında kalacak mülklerle aynı olmayacağının net olduğuna dikkat çekti. Sözcüye göre bu tartışma da toprakta kriterler görüşmelerine zemin hazırlayıcı.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Mont Pelerin görüşmeleri . Gazeteye göre Mont pelerin'de toprak konusunda ilerleme sürpriz olacak. Tüm göstergelerin tümü tarafların görüşmelere Lefkoşa'da devam edeceğini yönünde. Dünkü temaslar Türk tarafının Mont Pelerin'e harita sunma konusunda gerekli hazırlıkla gelmediğini ortaya koydu. Müzakereler olumlu bir ortamda devam ediyor olsa da iki tarafın toprakta kriterlere ilişkin kayda geçen görüş ayrılıkları görüş birlikleri arayışına yol açan bir belgenin hazırlanmasına yol açtı. Bu yöntem de uzun müzakereler anlamına geliyor ve göstergeler bunun da Lefkoşa'da devam edeceği yönünde. Ancak Kıbrısrum heyetinin üyeleri Mustafa Akıncı'nın son anda bir sürpriz yapmasını olasılık dışı görmüyorlar. Ancak Kıbrıslıtürk çevreler de Akıncı'nın bunun sorumluluğunu üstlenip tek yanlı adım atması olasılığının zorluğunu kabul ediyorlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Uluslararası Para Fonu heyeti olası bir çözüm sonrası iki oluşturucu devlette vergi uygulamalarına ilişkin öneriler hazırlamak için Lefkoşa'da. Heyet adada çalışmalarına dün başladı ve 25 kasım'a kadar devam edecek. Heyet Lefkoşa'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ve Kıbrıslıtürklerin vergi sistemi ve uygulamalarını detayına inceleyecek. Amaçları bu vergi politikaların uyumlaştırılması ve aşamalı bir biçimde birleştirilmesi. Bir Kıbrıslıtürk kaynağa göre heyet gelecekte iki oluşturucu devlet arasında bu konuda bir rekabet yaşanmasını önlemek istiyor. Bu arada bugüne kadar devam eden müzakerelerde taraflar arasında varılan anlaşmaya göre gelir vergisi, miras vergisi gibi doğrudan vergiler oluşturucu devletlerin yetkisi altında olacak. Katma Değer Vergisi gibi dolaylı vergilerde ise yetkili federal hükümet olacak.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Mavi artı kırımız hedef siyasi" başlığı altında toprakta kriterlerle ilgili müzakereler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Amerika Birleşik Devletleri'nin Lefkoşa Büyükelçisi Kathrin Doherti dün yaptığı bir açıklamada Amerika Birleşik Devletleri'nin Kıbrıs sorunundaki politikasında herhangi bir değişiklik beklemediğini söyledi. Amerika Birleşik Devletleri seçimlerinin nihai sonucunun açıklanması öncesinde Büyükelçilik`te gazetecilerle görüşen Doherti, kim seçilirse seçilsin ulusa liderlik yapacağını ve bölünmelere çare bulacağını söyledi.
Seçmenlerin seçimlerde işsizlik, istihdam, imalat kaybı ve diğer ekonomik konularla ilgili endişelerini ifade ettiklerini belirten Büyükelçi Doherti, mesajın açık olduğunu, ``halkın değişiklik istediğini`, halkın arkada bırakıldığını hissettiğini ve bu hissin giderilmesi gerektiğini kaydetti. Taşra ve şehir seçmenleri arasında bir bölünme olduğuna işaret eden Kathlin Doherti, birçok kampanya konuşmasının sadece `kampanya konuşması` olduğunu anlattı ve “Dirençli ve dayanıklı bir demokrasimiz vardır” şeklinde konuştu. Ne dış politika konularından ne de diğer yerel endişelerden konuşmak isteyen Büyükelçi, seçim sonuçları açıklanana kadar sabırlı olunması çağrısı yaptı. Büyükelçi, bayan seçmenlerle ilgili bir soruyu yanıtlarken daha fazla bayanın Hillari Klinton için oy verdiğini ancak bunun beklenen kadar olmadığını söyledi.

" SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Toprakda kriterlerde görüş birliği yok" başlığı altında. Gazeteye göre taraflar toprak sorununda kriterlerini belirledi. Kıbrısrum tarafının temel tezi en az 100 bin Kıbrıslırum göçmenin Kıbrısrum yönetimi altına evine dönmesi. Türk tarafı ise insanların toplu olarak yer değiştirmemesi gerektiği konusunda ısrarlı. Omorfo'ya yapılan büyük yatırımlara da dikkat çekiyorlar. Bunun yanı sıra sahil şeridinde de büyük değişikliklere karşı çıkıyorlar. Türk tarafı bu arada İsviçre görüşmelerinin tamamlanması ile uluslararası konferans tarihi belirleneceği konusunda anlaşma olduğu konusunda da ısrar ediyor. Kıbrıs Hükümeti ise bunu yalanladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand