DİSİ, AKEL ve DİKO'nun İsviçre görüşmesi açıklamaları

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, adamızı ve bölünmüş yurdumuzu yeniden birleştirmek için çalışma zamanı geldiğini vurguladı.

Neofitu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i müzakerelerde Kıbrıs Rum tarafının hiçbirşey almadan sadece vereceği şeyler bulunan konularda görüştüğünü söyleyerek, haksız yere suçlayan muhalefet partilerine eleştirilerde bulundu. Averof Neofitu, toprak konusunun ilk kez İsviçre’de görüşülmesini olumlu olarak niteledi. Kıbrıs Rum tarafının müzakerelerdeki hedefinin 100 bin göçmenin toprak düzenlemeleri aracılığıyla geri dönmesinin sağlanması olması gerektiğini ifade etti. DİSİ Başkanı, sahillerin %60’ının da Kıbrıs Rum yönetimi altında bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, partisinin Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e, İsviçre müzakerelerinde Aldım-Verdim gibi bir sürece karışmaması önerisinde bulunduğunu iletti. Kiprianu, Cumhurbaşkanı’nın Ulusal Konsey toplantısında, gelişmeler yaşanması durumunda, siyasi liderler konseyini toplaması için Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’i bilgilendireceğine dair söz verdiğini belirtti. Ulusal Konsey’in dünkü toplantısında, arzu edilen çözümle ilgili siyasi partiler arasında bulunan fikir farklılıklarının oraya çıktığını kaydetti. Bununla birlikte, sadece geri verilecek topraklarla ilgili kriterler konusunda fikir birliğine varıldığını dile getirdi. Andros Kiprianu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e açık çek veremeyeceğini veya verdiği güvencelerle yetimeyeceğini ifade etti.

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Kıbrıs Rum tarafının toprak konusundaki müzakerelere elinde herhangi bir harita bulunmadan gideceğini vurguladı. Papadopulos, Kıbrıs Rum tarafının sürekli olarak geri adım attığını ve Türkiye’nin zaten işgal bölgelerini ilhak etmek için B planını uygulamaya koyduğunu böylece Kıbrıs sorununun çözümüne katkı koymak için herhangi bir nedeni kalmadığını belirtti. DİKO Başkanı, kurumumuza yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in yanı sıra, DİSİ ve AKEL’e suçlamalarda bulunarak, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni yıkarak yerine Türk himayesi koymaya çalıştıklarını savundu. Son 9 yılda yaşanan sapmaların sorumlusunun, eski Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas ve şimdiki Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in yanı sıra, bu süreci destekleyen DİSİ ve AKEL partilerinin liderleri olduğunu söyledi. Nikolas Papadopulos, İsviçre’deki toprak konusundaki görüşmede Türkiye’nn harita sunmaması durumunda, diyaloğun işlevsiz olacağı görüşünü ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:49

Son Haberler

25 Eylül
Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Kıbrıs sorunuyla ilgili çifte mesaj gönderdi
16:59
Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB-’de teyit etti
16:58
AKEL: Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma doğru.
16:55
Neofitu, Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının içeriğiyle ilgili tamamen tatminkâr.
16:54
Baf’ta gece yarısından sonra saat 2 sularında yiyecek satan bir araçta yangın çıktı
16:36
Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Hristos Petru: önümüzdeki dönemde vaka sayısının patlama ihtimali var.
16:35
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu akşam New York’ta Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile görüşecek.
16:34
Kıbrıslı Türk lider bu akşam New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile görüşme gerçekleştirecek
16:33
Güvenlik Konseyi’nin 5 Daimi Üyesi'nden Kıbrıs sorunuyla ilgili sürecin yeniden başlamasına yönelik çabalara destek.
16:31
24 Eylül
basın özetleri 24.09.21
15:35
Cavuşoğlu ve Borrel bir araya geldi: Kıbrıs sorunu da masaya yatırıldı
13:38
Mitsotakis ve Elpidoforos bu akşam bir araya gelecek
13:37
Tüm haberler

Video on Demand