31/10/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi dünkü Ulusal Konsey toplantısı. Gazeteye göre dünkü gerçekleştirilen Ulusal Konsey toplantısında Kıbrıs sorununa ilişkin çeşitli konular dört saatin üzerinde tartışıldı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Mont Peleran'a siyasi liderler, ortak bir çizgi ve üzerinde anlaşmaya varılan bir strateji olmadan gidecek. Kıbrısrum tarafı İsviçre'de toprak ve henüz açık olan diğer dikenli konulardaki müzakerelere dezavantajlı konumda gidecek. Elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı siyasi liderlere Kıbrıstürk tarafına Omorfo'nun federal yönetim altına verilmesini önerdiğini ancak bu önerisinin Mustafa Akıncı tarafından reddedildiğin açıkladı. Cumhurbaşkanı'nın bu açıklaması da birçok siyasi liderin tepkisini çekti. Liderler, Cumhurbaşkanı'na Omorfo'nun federal yönetim altına önerdiği bir anda Türk tarafının bu kenti Kıbrısrum yönetimi altına vermeyi kabul etmesinin olası olmadığını söylediler. Cumhurbaşkanı'nın bu konuda almış olduğu taahhütleri ve hatta son Omorfolular yürüyüşünde dile getirdiği konuya ilişkin ifadelerini kendisine hatırlattılar. Eski Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofias'ın Cumhurbaşkanına Mağusa'yı ve Omorfo'yu talep ederken Karpaz'ın yönetimini federal hükümete istemesi önerisi tartışma yarattı. Anastasiadis Mağusa'nın geri verilmesini öngören kararlar olduğunu hatırlattı. Bu arada elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı'nın siyasi liderlere Türk tarafının taraflar arasında toprak dağılımında hattın düz bir çizgi olması önerisi hiç yapmadığını ve bunun sadece müzakere alanı koridorlarında kaldığını da belirtti. Güvenlik ve garantiler konusunda ise Cumhurbaşkanı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın belgesindeki garantilerin de facto kaldırılmasına atfını teorik olarak niteledi ve bu ifadesi de tepkilere neden oldu. Dimitris Hristofias'ın bu konuya müdahalesi özel olarak dikkat çekti. Hristofias Türkiye'nin garantileri terke tmesinin söz konusu olmayacağını belirtip ve herkesi tatmin edecek bir formül bulunması görüşünü savundu. Farklı bir durumda Kıbrıs sorununun çözülemeyeceğine atıfta bulundu. Bu noktada konuya ilişkin AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'nun Hristofias ile tamamı ile farklı bir görüş savunduğu yönünde de bilgiler var. Dünkü Konsey toplantısında Kıbrıs sorununda bir önceki toplantıya göre çok az değişikliklerin olduğu da görüldü. Yeni olan unsurlar is şöyle: 1: Güvenlik birimlerinde Acil Müdahale Gücü ve TAE dışında %60 Kıbrıslırum ve %40 Kıbrıslıtürk olacak. 2: Özellikle Anayasa'yı ilgilendiren çeşitli yasal konularda özel çoğunluk konusunda taraflar görüş birliği sağladılar ve 3: Her olusturucu devlet vatandaşlık verebilir ancak her zaman federal yasanın güvenli,ği söz konusu olacak. Bu arada Cumhurbaşkanı'nın kendisinin atadığı müzakere heyetinin tümüne güven duymadığı görüldü ve bunların çoğunu İsviçre'ye gidecek ekibin dışında bıraktı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in İsviçre'ye gidecek müzakere heyeti. Gazeteye göre bugüne kadar toprak konusunun temel olarak ele alınacağı İsviçre müzakere heyeti için sekiz isim netleştirildi. Bu isimler de müzakereci Andreas Mavroyannis, Polis Poliviyu, Kipros Hrisostomidis, Tumazos Çelebi,Panayoti Dimitriyu, Eroto Kozaku Markulli, Andreas Hacırafti ve Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis. Bu ekibe 4-5 de teknokrat katılacak. Elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanına eşlik edecek ekibin sayısı 20'yi geçmeyecek. Ekip farklı çalışma gruplarından seçilecek kişilerle tamamlanacak. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis Alitiya'nın bir sorusunu yanıtlarken Kıbrısrum tarafının toprak konusu ötesinde gündeme gelecek her temel konuyu ve aynı zamanda henüz kapatılmayan konuyu görüşmeye hazır olduğunu söyledi. isviçre müzakerelerinde al-ver konusu olmayacak. Sadece toprak konusuyla mülkiyet konusunda çapraz müzakere yapılacak. Güvenlik ve garantiler konusu tamamı ile farklı bir konu ve bu konu tartışılabilir ancak diğer konularla bağlantılı değil. Toprak konusunda İsviçre'de önce bu konuyu netleştirecek kriterler üzerinde bir anlaşma sağlanmasına çalışılacak. Daha sonra da haritalar ele alınacak. Kriterlerde anlaşma olması durumunda devamında haritalar üzerinde tartışmalar yapılacağı görüşü var. Kriterler üzerinde anlaşma olması durumunda her iki tarafın da masaya kendi haritalarını koyması bekleniyor. Bu arada dünkü Ulusal konsey toplantısı sonrası Hükümet Sözcüsü Vekili Viktoras Papadopulos İsviçre'deki görüşmelere siyasi parti liderleri gitmeyeceğini açıkladı. Papadopulos'a göre dünkü görüşmede İsviçre'de Kıbrısrum tarafının tavrının ne olması gerektiği tartışıldı. Perşembe günü de Konsey'in toprak konusundaki alt komitesi Müzakereci Mavroyannis başkanlığında toplanacak ve konuyu detayına ele alacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ Başkanı Averof Neofitu dünkü Konsey toplantısı sonrası yaptığı açıklamada verimli bir toplantı yaptıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı'nın Konsey'e Mogerini ve Fransa Dışişleri Bakanları'nın ziyareti hakkında bilgi verdiğini belirtti. Cumhurbaşkanı'nın vatanı bölünmüş tutanları aşmak için mümkün olan her şeyi yapması dileğinde bulunduklarını dile getirdi. Çözümün tehlikelerine ilişkin görüşler de duyduklarını belirtirken bu kişilerden Kıbrıs sorununun çözümsüz kalmasının tehlikeleri ve garantilerden nasıl kurtulunacağı, göçmenlerin evlerine nasıl geri dönecekleri , yerleşiklerin adadan nasıl gidecekleri konusunda da görüş duymak istediklerini söyledi. Görüş birliklerine saygı göstermekle birlikte Kıbrıs sorununda realist olunması gereğinin altını çizdi. partilerin tümünün ortak bir çizgisinin olamayacağına dikkat çekti. Konseydeki sekiz partiden dördününü iki bölgeli iki toplumlu federal çözümü kabul etmediklerini dile getirdi.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre iki lider önümüzdeki hafta toprak konusunu görüşmek için İsviçre'ye gidecekler ancak Mustafa Akıncı'nın bu müzakerelerde Ankara'nın kendisine müsaade ettiğinin ötesine geçme niyetinde olmadığı görünümü var. Şu ana kadar elde edilen çakışan bilgilere göre iki tarafın müzakerelerinde görüşmelerde daha açık tartışmaların yapılabilinmesi için Mont Peleran görüşmelerinde Türk tarafının masaya harita koyup koymayacağı netleşmedi. Kıbrısrum tarafı Mont Peleran'a bu olasılığı dikkate alarak gidiyor ve bunun için müzakere ekibine Tapu ve Şehircilik Daireleri'nden yetkililer de yer alacak.Görünen Türk tarafının niyetinin toprak konusunda kriterlerin tartışılmasının ötesine geçme niyetine olmadığıdır. Böylesi nir gelişme her iki tarafa da toprak konusuyla ilgili müzakerelerde ilerleme sağlandığını ileri sürme olanağı verecektir. Buna paralel bu urum Türk tarafına güvenlik konusunun tartışılma yolunun açılacağı umudunu da verecektir. Bu arada dün, görüşmelerde bugüne kadar yaşanan gelişmeler konusuna bilgilendirilen siyasi liderlik Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan gelişmeler süreciyle ilgili olarak daha da düşünceli olarak ayrıldı. Partilerin çoğu İsviçre'de Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'e eşlik etme görüşünü ortaya koydu ancak Cumhurbaşkanı bu görüşmelere çalışma arkadaşlarıyla ve danışmanlarıyla yalnız başına gideceği cevabını verdi. Partilerde saklamadıkları rahatsızlık Cumhurbaşkanı'nın parti temsilcileri arasından seçim yapması oldu. Anastasiadis dışa sızdırmalardan korktuğu için daha çok güven duyduğu kişiler arasından seçim yaptığı görünümü verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs sorununda kritik bir dönemde Lefkoşa ve Atina Rusya kartını canlı tutuyor. Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis bugün Rusya'ya giderek Rus mevkidaşı Sergey Lavrof ile bir araya gelecek. Kasulidis Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ile de görüşecek. Kasulidis'in Lavrof ile görüşmesinde iki hedef var. Bir yandan Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri diğer yandan da ikili ilişkileri ele alacak.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi dünkü Konsey toplantısı. Gazetenin konuya ilişkin haber başlığı ise şöyle: " Ulusal Konsey'de Cumhurbaşkanı'nın Mont Peleren'e gitmesi konusunda görüş birliğiyle monolog yaşandı. Cumhurbaşkanı Peleran'a bilinen görüş ayrılıkalrıyla yalnız başına gidecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İşgal bölgesi dün itibarıyla özgür bölgeden farklı bir saate sahip.Ancak bu durum çok sayıda Kıbrıslırumu ve Kıbrıslıtürkü birleştirdi. Sosyal medya üzerinden yapılan çağrılara çok sayıda kişi yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis "zaman bizi ayırıyor umut birleştiriyor" olgusunu dün yorumladı ve kişisel twiter hesabından Rumca ve Türkçe olarak " Zaman bizi ayırıyor, umut birleştiriyor" diye yazdı. DİSİ Başkanı ile AKEL Genel Sekreteri de bu çağrıya yanıt verdiler.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi " Ulusal Konsey'de görüş birliği sağlanamadı." başlığı altında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dünkü Ulusal Konsey toplantısında Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Kıbrıslıtürk liderle görüşmesinde hiçbir koşulda al- ver sürecine girmemesi çağrısında bulundu. Kipriyanu Konsey toplantısı sonrası yaptığı açıklamada AKEL'in İsviçre'ye gitme konusunda Cumhurbaşkanı'nın alacağı karara bağlı olduğunu söyledi ve "Kendisi kararını aldı ve biz buna saygılıyız" dedi. İsviçre görüşmelerini çok belirleyici olarak niteleyen Kipriyanu bu görüşmenin sonuçlarının sürecin bundan sonrasını belirleyeceğini ifade etti. " Ya çözüm uğraşılarına büyük bir ivme kazandıracak bir sürece gireceğiz ya da sürecin çöküşüne yöneleceğiz" dedi. Kıbrısrum tarafının bu müzakerelere çok iyi hazırlanmış bir durumda, müzakerelere hazır ve en zor konu olan güvenlik ve garantiler konusunun tartışılmasına yolu açacak mümkün olan en çok sayıda konuda görüş birliklerine varma iradesiyle gitmesinin önemine dikkat çekti. AKEL'in görüşlerini Cumhurbaşkanına iletmiş olduğunu da hatırlattı ve anlaşma menzili içinde olunmadığı için al-ver sürecine girilmesine karşı olduklarını duyurdu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

23 Eylül
Macron ve Biden telefonda görüştü
08:18
Dün 106 yeni vaka kaydedildi
08:17
Anastasiadis ve Irak Cumhurbaşkanı Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün üçlü işbirliğine olası katılımını görüştü
08:15
Anastasiadis - Guterres - Tatar üçlü toplantısı nedeniyle New York’da diplomatik bir ateş hakim
08:14
22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Tüm haberler

Video on Demand