Ulusal Konsey toplantısı, ortak bir çizgiye varamadan son buldu.

Ulusal Konsey’in bugünkü saatler süren toplantısı, Anastasiadis’in toprak meselesinde hangi yönde hareket edeceğine ilişkin ortak bir çizgiye varamadan son buldu.

Cumhurbaşkanı’nın talebi üzerine, siyasi liderlerin İsviçre’ye gitmemesine karar verildi. Toplantının 4 saat süren ilk yarısında, Cumhurbaşkanı Anastasiadis, parti lider ve temsilcilerini, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin bugüne kadarki gidişatı hakkında bilgilendirdi. Toplantı sonrasında Hükümet Sözcüsü Yardımcısı Viktoras Papadopulos, önümüzdeki günlerdei Anastasiadis İsviçre’ye gitmeden önce, müzakereci Andreas Mavroyannis liderliğinde Ulusal Konsey alt komitesinin toplanacağını açıkladı. Tüm partilerden uzmanların katılacağı alt komite toplatısında toprak konusunun daha ayrıntılı şekilde ele alınacağını belirtti. Papadopulos, Mont Pelerin’de özellikle toprak konusunun görüşüleceğini ve hükümetin, bu aşamada güvenlik ve garantiler konularının diyaloğa girmesinin söz konusu olmadığını düşündüğünü ifade etti.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Cumrhurbaşkanı Anastasiadis’e partisinin politik tezlerini açıklayarak, ülkenın yıllardır bölünmüş olmasını sağlayan çıkmazı aşmak için elinden gelen herşeyi yapması gerektiğini vurguladı. Ulusal Konsey toplantısında, Kıbrıs sorunun olası çözümünün içerebilceği endişeler ve tehlikelerin dinlendiğini ifaede etti. Neofitu, 8 partiden 5’inin iki toplumlu iki bölgeli federasyonla hemfikir olmadığını söyleyerek, ülkedeki siyasi koşulların gerçekçi biçimde ele alınması gerektiğini savundu.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, İsviçre’de yapılacak Anastasiadis-Akıncı görüşmesinin Kıbrıs sorununun gidişatı için belirleyici olduğunu söyledi. Görüşmenin sonucuna göre, müzakerelerin hız kazanacağını veya alabora olacağını belirtti. Kiprianu, güvenlik konusunun ele alınması yol açacak olabildiğince çok konuda uzlaşı sağlanması için Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in çok iyi hazırlanmış olması gerektiğini vurguladı.


DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Kıbrıs sorununun kritik bir dönemden geçtiğini ve doğru kararları verme zamanı olduğunu vurguladı. Son 9 yılda atılan geri adımların ardından, Kıbrıs sorununa dengesiz ve adaletsiz bir çözüm çerçevesi oluşturulduğunu ifade etti. Papadopulos, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e İsviçre’de harita değiş-tokuşu yapılacağının güvence altına alınması için çağrıda bulundu.  

EDEK Başkanı Marinos Şizopulos, Cumhurbaşkanı’nın özellikle dikkatli olması gerektiğini söyleyerek, sürecin tehlike doğurabileceğine dikkat çekti. Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarını ilhak etme planı çerçevesinde kendi tezlerini kabul ettirmeye veya süreci uçuruma sürüklemeye çalışacağını savundu.

Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharus, Ulusal Konsey toplantısında konuşulanları acı verici olarak niteledi. Üzerinde anlşaşmaya varılan noktalara ilişkin bile korku duyduğunu söyleyerek, siyasi eşitliğin birçok konuda sayısal eşitlik anlamına geldiğini ifade etti.

Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lilikas, müzakere koşullarının Kıbrıs Rum tarafı için elverişsiz olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin sorumluluklarını reddetme oyununa zaten başladığını ve işgal bölgelerinin ilhak planını öne sürme ihtimalinin de bulunduğunu belirtti. Lilikas, toprak konusunun çok daha önceleri konuşulması gerektiğini savundu.

Çevreciler Hareketi-Yurttaşlar İşbirliği Başkanı Yorgos Perdikis, Kıbrıs sorununun federal devletten çok konfederasyona yol açacak bir duruma doğru hareket ettiği görüşünü savundu. Perdikis, Cumhurbaşkanı’nın yanı sıra diğer faktörlerin de, yıl sonuna kadar çözüme ulaşılmazsa, neredeyse bir Küçük Asya faciasının daha yaşanacağı tehditini öne sürdüğünü belirtti.

ELAM Basın Sözcüsü Yeadis Yeadi, partisinin Kıbrıs sorununa iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümünün getirilmesine olan itirazını tekrardan dile getirdi. Yeadis, üzerinde tartışılan çerçevenin kalıcı olmadığını savunarak, müzakereler aracılığıyla eşitlik ve uzlaşı sağlanmasına yönelik ortaya konan çabanın çatışmalara yol açacağını ve çözümü felakete dönüştüreceğini vurguladı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:50

Son Haberler

16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Dün 1 can kaybı ve 230 yeni vaka kaydedild
08:38
Cumhurbaşkanı Anastasiadis EU-MED zirvesine katılmak üzere Atina'ya gidiyor
08:37
15 Eylül
Başsavcı Savvidis Prodromou'nun açıklamalarından duyduğu şaşkınlığını dile getirdi
13:41
Prodromou: Gabriel'in Eğitim Hizmetleri Komitesi'ne sevk edilmesi kararı Hukuk Dairesi'ne ait
13:40
basın özetleri 15.09.21
13:19
Eğitim Hizmet Komisyonu'nun ressam Gabriel hakkındaki karar tepkiye neden oldu
10:19
Dün 2 can kaybı ve 126 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
10:17
Tüm haberler

Video on Demand