29/10/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda İsviçre'de gerçekleştirilecek görüşmelere yönelik tarafların hazırlıkları. Gazeteye göre Türk tarafı her şeyden önce Omorfo'yu Kıbrısrum yönetimine vermeyerek geri dönme gibi zeminde kazanımlar sağlama isteğiyle İsviçre'ye somut bir hedefle gidiyor. Elde edilen bilgilere göre Mustafa Akıncı Mont Peleran'a toprak konusu ile güvenlik konularını birbirine bağlama niyetiyle gidiyor. Toprak konusu görüşmeler sürecinin devamında bir dönemeç noktası olarak değerlendiriliyor ve bu konuya özel bir önem veriliyor. Kıbrıs sorununa dahil yabancı çevrele Lefkoşa'nın Erdoğan Hükümeti'nden garantiyi kabul etme arzusunda olmadığını anlıyorlar. Kıbrıs Hükümeti Türk garantilerinin kabulünde genelde ancak özel olarak da Erdoğan nedeniyle de sorunlar olduğunu her fırsatta vurguluyor. Kıbrısrum tarafının bu tavrını Kıbrıslıtürkler de anlıyor. Kıbrıslıtürkler, Kıbrısrum tarafının garantiler konusundaki olumsuz tavrının bir veri olduğu görüşüyle tartışmalarda ağırlığı toprak konusuna veriyorlar. Toprak konusunun güvenlik ile bağlanmasının mantığında da Mustafa Akıncı'nı güvenlik konusunda tavizkar davranırken toprak konusunda Annan Planı'nın öngördüğünden daha fazlasına sahip olması var. Omorfo'nun Kıbrıslırumlara geri geri verilmemesi de bu çerçevede gündeme geliyor. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün herkesten felç korkusuna kapılmamalarını isteyerek rahatlatıcı olmaya çalıştı. Cumhurbaşkanı İsviçre'de kendisine eşlik edecek uzmanlar ekibinin çalışmalara devam etmekte olduğunu söyldi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Milletvekillerinin sosyal sigorta yatırımları konusunda Mecliste mutlak bir karmaşa yaşanıyor. Sosyal Sigorta Fonu'na prim yatırma konusunda milletvekilleri mesleklerini icra ettikleri gerekçesiyle kendi işlerini yapanlar kategorisinde değerlendiriliyorlar. Ancak bu konuda ilk tuhaflık mesleklerini yapmayan milletvekilleri ile herhangi bir düzenleme olmaması. Buna rağmen bu milletvekilleri de mesleklerini icra eden kişiler kategorisinde. Konuyla ilgili ikinci tuhaflık ise devletten ödeniyor olmalarına karşı aldıkları paradan sosyal sigorta primi kesilmemesi. Bunun nedeni de ödeneklerle aldıkları paranın maaş olarak değil tazminat olarak değerlendirilmesi. Ancak bu tazminat parası da emekli maaşı hesaplamasında değerlendirmeye tabii.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununa çözüm arayışında güvenlik konusunda gündeme gelen çok uluslu güç formülü. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda güvenlik ve garantiler konularında perde gerisinde tartışılan formülün çok uluslu güç ile Türk işgal ordusunun adadan çıkış takviminin uyumlaştırılması olduğu belirtiliyor. Avrupa Birliği'nin Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Komiseri Federika Mogerini'nin dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile ayrı ayrı ve Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis'le görüşmelerinde Kıbrı sorunun çözümünde güvenlik konusunun çözülmesi gereken en zor konu olduğuna inandığını ortaya koyduğu belirtiliyor. Avrupalı yetkili bu konuda Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in çok uluslu güç yaklaşımını olumlu bulurken anlaşmanın tam olarak uygulanması için Avrupa Birliği'nin tüm gerekli mekanizmalara sahip olduğuna ilişkin Kıbrıstürk tarafını ikna konusunu da üstlendi. Görüşmeler masasında varılacak olası anlaşmanın birinci günden uygulanması ve Kıbrıs'ın gerek duyacağı ekonomik destek konuları da var. Bu arda Espn Barth Eide görüşmelerin açılışına Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun'un da katılacağını dün açıkladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-28 Ekim nedeniyle bazı partiler dönemin kahramanca ifade edilen "Ohi" konusunu yeniden gündeme getirmeye çalıştılar. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bazı patiler Kıbrıs sorunundaki gelişmelere atıfta bulunarak "OHİ" olgusunun altını çizdiler. Somut olarak DİKO ve EDEK olası bir referandumda kendi pozisyonlarına önceden zemin hazırlamak amacıyla 28 Ekim'in "OHİ"sini gündeme getirdiler. Diğer partiler ise kendi pozisyonlarını bundan ayırdılar ve iç cephede birlik olgusuna vurgu yaptılar. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis de bazılarının endişelerine saygı duyduğunu ancak bu endişelerden çoğunun zemini olmadığını ve haklı gösterilmeyeceğini söyledi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Komiseri Federika Mogerini dün özgür bölgede gerçekleştirdiği temaslar sonrası yaptığı açıklamada dünyanın herhangi bir ülkesinde ve özelikle de Avrupa Birliği'ne üye bir ülkede en iyi güvenlik garantisinin Avrupa Birliği üyeliği olduğunu söyledi. Mogerini, Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada Brüksel'in Kıbrıs sorunu çözüm sürecine desteğini ifade etti. Kıbrıslı iki liderin var olan sorunların aşılarak 2016 yılı içinde dahi bir çözüme ulaşılabileceği değerlendirmesine katıldığını belirtti. İsviçre'de süreci hızlandırma kararlıklarından cesaretlendiğini dile getirdi. Garantiler ve özellikle de Avrupa Birliği'nin rolüne ilişkin bir soruyu yanıtlarken en iyi garantinin Avrupa Birliği üyeliği olduğunun altını çizdi. "Avrupa Birliği olarak rolümüz liderlere ve Kıbrıslıların tümünün yararına birleşik Avrupalı bir Kıbrıs'ta yaşamalarına yardımcı olmak için kararlılıklarına yardımcı olmaktır" dedi. Magorini bu arada adada tarihi ve aynı zamanda tüm zor bir bölge için çok önemli bir dönemeçte bulunulduğunu değerlendirmesinde bulundu. Kıbrıs sorununun çözümünün Kıbrıslıların ötesinde oyunu değiştireceğini söyledi. Dışişleri Bakanı Kasulidis de Mogerini'nin Kıbrıs sorununa kişisel ilgisinin ve devam eden sürece destek verme taahhüdünün önemine dikkat çekti. İki ay önceki ziyareti sonrası şimdi tekrardan adaya gelmiş olmasının var olan ilgisini teyit ettiğini belirtti. Avrupa Birliği'nin neler olacağı ve yardımın nasıl sonuç alıcı olacağı konusunda umutlu olduğunu dile getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hayat Pahalılığı Ödeneği konusunda taraflara somut öneri sunma konusunda Çalışma Bakanlığının daha kat etmesi gereken uzun bir yol var. Çalışma Bakanı Zeta Emilyanidu konuya ilişkin işverenlerle temasa başladıklarını ve önümüzdeki hafta da işçi sendikaları yetkilileriyle bir araya geleceklerini söyledi. Tarafların bu konunun çözümüne yönelik arzuları olmasına rağmen diyalogun henüz başlangıç noktasında olduğunu ve kendilerinin de tarafların kırmızı çizgilerini araştırdıklarını belirtti. Bakan günün sonunda masaya sosyal ortaların görüşlerinin bir karması olan bir öneri koyacaklarını çünkü farklı bir durumda önerinin reddedileceği açıkladı. Hayat Pahalığı Ödeneği'nin 1 Ocak 2017 tarihinde yeniden uygulanmaya konacak olmasına da atıfta bulundu. Tarafların konuya ilişkin görüş ayrılıklarının temelinde 2013 yılında imzalanan memorandumda ödeneğin %50'sinin ödenmesini ve ekonomide büyüme olmaması halinde hiç ödenmemesini öngören maddesi var. Sendikal hareket bu maddeyi o dönem de kabul etmemişti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi vergi ödememek için yurt dışında gizli hesap açanlar listesiyle ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Kıbrıs'tan İsviçre'deki HSBC bankası hesaplarına para transferinde en önde gelen şirketler müteahhitlik firmaları. Lagard Listesi olarak bilinen listede yer alan şirketler hakkında kamuoyuna bilgi verilmezken gizli liste 2015 yazından beridir Kıbrıs Hükümet yetkilileri elinde. Kıbrıslı yetkililer daha önce listede siyasilerin olmadığını açıkladılar. Ancak bu listede yer alan şirketlerle bazı siyasilerin bağı olup olmadığı konusunda bilgi vermekten kaçındılar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-7-11 Kasım tarihleri arasında İsviçre'deki görüşmelere Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun'un da katılacağı resmi olarak açıklandı. Eide tarafından dün yapılan açıklamada bunun yanı sıra İsviçre görüşmelerinde toprak konusuna odaklanacağını ancak askıda kalan ve bir biçimde bu sorunla bağlantılı olan diğer sorunların da ele alınacağını belirtildi. Bu arada Başpiskopos Hrisostomos dün 28 Ekim'in yıldönümünde konuşurken ataların verdiği mesajın kendilerini aydınlattığını söylerken Kilise'nin Kıbrıs sorununda Hükümete destek verdiğini ve "OHİ"nin tekrarlanmasını istemediklerini söyledi. Kıbrısrum tarafı heyetinin İsviçre'ye dinamik bir biçimde gideceğini ve halkın haklarını talep edeceğini umduğunu da ifade etti. Verilecek mücadeleye rağmen Kıbrıs halkına hizmet etmeyecek bir sonucun ortaya çıkmaması durumunda halkın yolunu aydınlatan "OHİ'nin tekrardan duyulabileceğine işaret etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

25 Eylül
Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Kıbrıs sorunuyla ilgili çifte mesaj gönderdi
16:59
Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB-’de teyit etti
16:58
AKEL: Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma doğru.
16:55
Neofitu, Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının içeriğiyle ilgili tamamen tatminkâr.
16:54
Baf’ta gece yarısından sonra saat 2 sularında yiyecek satan bir araçta yangın çıktı
16:36
Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Hristos Petru: önümüzdeki dönemde vaka sayısının patlama ihtimali var.
16:35
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu akşam New York’ta Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile görüşecek.
16:34
Kıbrıslı Türk lider bu akşam New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile görüşme gerçekleştirecek
16:33
Güvenlik Konseyi’nin 5 Daimi Üyesi'nden Kıbrıs sorunuyla ilgili sürecin yeniden başlamasına yönelik çabalara destek.
16:31
24 Eylül
basın özetleri 24.09.21
15:35
Cavuşoğlu ve Borrel bir araya geldi: Kıbrıs sorunu da masaya yatırıldı
13:38
Mitsotakis ve Elpidoforos bu akşam bir araya gelecek
13:37
Tüm haberler

Video on Demand