HAYIR günü Kıbrıs ve Yunanistan'da etkinliklerle kutlandı

Tüm dünyada Helenizm bugün Yunanistan’ın 1940 yılında Hitler faşizmine karşı verdiği HAYIR cevabının yıldönümünü kutluyor. HAYIR günü Yunanistan ve Kıbrıs’ta dualarla ve etkinliklerle kutlanıyor.

Saat 10’da Lefkoşa’daki Ayios İoannis katedralinde Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in de katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte, Başpiskopos Hrisostomos’un tarafından dualar okundu. Etkinliğe Meclis Başkanı Dimitris Şilluris, Lefkoşa’daki Yunanistan büyükelçisi İlias Fotopulos, Eğitim Bakanı Kostas Kadis’in yanı sıra siyasi ve askeri temsilciler de katıldı. Saat 11’de Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Lefkoşa’daki Yunanistan büyükelçisi, elçilik önünde resmi geçiti izledi.

Siyasi partiler de HAYIR gününü kutlayarak, Yunanistan halkının mücadelesinin çözüm ve tekrar birleşme mücadelerine ilham verdiğini belirtti.

DİSİ 28 Ekim ülküleri temelinde Helenizmin Kıbrıs’taki yerinin korunması ve güvence altına alınması için çaba harcandığını açıkladı. Bu amaçla, Türk işgalinin sona ermesini ve işgal altındaki toprakların bağımsızsızlaşmasını sağlayacak ayrıca uluslararası hukuk ve Kıbrıs’ın Avrupalı niteliği çerçevesinde, mantıklı ve kalıcı bir siyasi anlaşma arzu edildiğini kaydetti.

AKEL, bugün faşizmin Kıbrıs’ta olduğu kadar Avrupa’da da tekrardan baş gösterdiğini ve 1940 yılının HAYIR mesajının daha büyük anlam kazandığını söyledi. Faşizmi demokrasinin içinde bir fikir gibi göstermeye çalışanların, faşizmin ve yaptığı suçların masumlaştırılmasına yol açtığına dikkat çekti.

DİKO, kötü bir çözüm çerçevesinde teslim olmaya ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ni Türkiye’nin eline bırakmaya hazır olanların, Helenizm tarihindeki bu altın sayfadan örnek almaları gerektiğini vurguladı.

EDEK, herkesin 1940’da söylenen HAYIR mesajından ilham alarak, Türkiye’nin yayılma politikasına direniş göstermesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamı ve toprak bütünlüğünün yanı sıra, Kıbrıs sorununa adil, kalıcı ve demokratik bir çözüm bulunması için mücadele etmesi gerektiği görüşünü ortaya koydu.

Vatandaşlar İttifakı, bugün Helenizmin karşı karşıya kaldığı problemlerde ve özellikle Kıbrıs sorununda  gelinen bu kritik dönemde hiç olmadığı kadar birlik ve beraberliğe ihtiyaç bulunduğunu ifade etti.

Dayanışma Hareketi, İsviçre müzakerelerine günler kala, cesaret, talepkarlık, birlik ve beraberlik ile acılı adada çocuklarımızın geleceğinin kurtulması için mücadele edilmesinin önemine dikkat çekti.

Çevreciler Hareketi-Vatandaşlar İşbirliği, 1940 yılının bir halkın gücü ve birliği için en iyi örnek olduğunu savundu. Kıbrıs sorunu hakkındaki kritik müzakereler karşısında, herkesi milli birlik ve beraberliğe davet etti.

ELAM, Kıbrıs Helenizminin gerekli durumda Kıbrıs’ın Türkleşmesine HAYIR deme yükümlülüğü olduğunu vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:50

Son Haberler

17 Eylül
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Tüm haberler

Video on Demand