HAYIR günü Kıbrıs ve Yunanistan'da etkinliklerle kutlandı

Tüm dünyada Helenizm bugün Yunanistan’ın 1940 yılında Hitler faşizmine karşı verdiği HAYIR cevabının yıldönümünü kutluyor. HAYIR günü Yunanistan ve Kıbrıs’ta dualarla ve etkinliklerle kutlanıyor.

Saat 10’da Lefkoşa’daki Ayios İoannis katedralinde Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in de katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte, Başpiskopos Hrisostomos’un tarafından dualar okundu. Etkinliğe Meclis Başkanı Dimitris Şilluris, Lefkoşa’daki Yunanistan büyükelçisi İlias Fotopulos, Eğitim Bakanı Kostas Kadis’in yanı sıra siyasi ve askeri temsilciler de katıldı. Saat 11’de Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Lefkoşa’daki Yunanistan büyükelçisi, elçilik önünde resmi geçiti izledi.

Siyasi partiler de HAYIR gününü kutlayarak, Yunanistan halkının mücadelesinin çözüm ve tekrar birleşme mücadelerine ilham verdiğini belirtti.

DİSİ 28 Ekim ülküleri temelinde Helenizmin Kıbrıs’taki yerinin korunması ve güvence altına alınması için çaba harcandığını açıkladı. Bu amaçla, Türk işgalinin sona ermesini ve işgal altındaki toprakların bağımsızsızlaşmasını sağlayacak ayrıca uluslararası hukuk ve Kıbrıs’ın Avrupalı niteliği çerçevesinde, mantıklı ve kalıcı bir siyasi anlaşma arzu edildiğini kaydetti.

AKEL, bugün faşizmin Kıbrıs’ta olduğu kadar Avrupa’da da tekrardan baş gösterdiğini ve 1940 yılının HAYIR mesajının daha büyük anlam kazandığını söyledi. Faşizmi demokrasinin içinde bir fikir gibi göstermeye çalışanların, faşizmin ve yaptığı suçların masumlaştırılmasına yol açtığına dikkat çekti.

DİKO, kötü bir çözüm çerçevesinde teslim olmaya ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ni Türkiye’nin eline bırakmaya hazır olanların, Helenizm tarihindeki bu altın sayfadan örnek almaları gerektiğini vurguladı.

EDEK, herkesin 1940’da söylenen HAYIR mesajından ilham alarak, Türkiye’nin yayılma politikasına direniş göstermesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamı ve toprak bütünlüğünün yanı sıra, Kıbrıs sorununa adil, kalıcı ve demokratik bir çözüm bulunması için mücadele etmesi gerektiği görüşünü ortaya koydu.

Vatandaşlar İttifakı, bugün Helenizmin karşı karşıya kaldığı problemlerde ve özellikle Kıbrıs sorununda  gelinen bu kritik dönemde hiç olmadığı kadar birlik ve beraberliğe ihtiyaç bulunduğunu ifade etti.

Dayanışma Hareketi, İsviçre müzakerelerine günler kala, cesaret, talepkarlık, birlik ve beraberlik ile acılı adada çocuklarımızın geleceğinin kurtulması için mücadele edilmesinin önemine dikkat çekti.

Çevreciler Hareketi-Vatandaşlar İşbirliği, 1940 yılının bir halkın gücü ve birliği için en iyi örnek olduğunu savundu. Kıbrıs sorunu hakkındaki kritik müzakereler karşısında, herkesi milli birlik ve beraberliğe davet etti.

ELAM, Kıbrıs Helenizminin gerekli durumda Kıbrıs’ın Türkleşmesine HAYIR deme yükümlülüğü olduğunu vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:50

Son Haberler

25 Eylül
Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Kıbrıs sorunuyla ilgili çifte mesaj gönderdi
16:59
Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB-’de teyit etti
16:58
AKEL: Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma doğru.
16:55
Neofitu, Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının içeriğiyle ilgili tamamen tatminkâr.
16:54
Baf’ta gece yarısından sonra saat 2 sularında yiyecek satan bir araçta yangın çıktı
16:36
Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Hristos Petru: önümüzdeki dönemde vaka sayısının patlama ihtimali var.
16:35
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu akşam New York’ta Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile görüşecek.
16:34
Kıbrıslı Türk lider bu akşam New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile görüşme gerçekleştirecek
16:33
Güvenlik Konseyi’nin 5 Daimi Üyesi'nden Kıbrıs sorunuyla ilgili sürecin yeniden başlamasına yönelik çabalara destek.
16:31
24 Eylül
basın özetleri 24.09.21
15:35
Cavuşoğlu ve Borrel bir araya geldi: Kıbrıs sorunu da masaya yatırıldı
13:38
Mitsotakis ve Elpidoforos bu akşam bir araya gelecek
13:37
Tüm haberler

Video on Demand