28/10/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda İsviçre'de gerçekleştirilecek görüşmeler. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Akıncı ve Birleşmiş Milletler ile geçen günkü görüşmesi sonrası İsviçre'nin Mont Pelerin tatil beldesinde Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak gerçekleştirilecek görüşme süresine yönelik yeni bir durum biçimleniyor. Birinci olarak görüşmelerin gündemi genişletildi. Sürecin yeni evresinde Kıbrıs dışında toprak konusunun tartışılmasına ilişkin görüş birliği olsa da şimdi üzerinde anlaşmaya varılanlar temelinde 7-11 Kasım tarihlerinde İsviçre'de bulunacak olan başrol oyuncularının katılımıyla tüm konular ele alınacak. Bu Mustafa Akıncı'nın talebiydi. Sonuç olarak İsviçre'de dikkatler askıda olan konularda olmak üzere konuların tümü ele alınacak. İkinci olarak da Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun da İsviçre'de olacak. Ban Ki Mun ilk günkü görüşmelere katılacak ve bu görüşmenin yerel yöneticilerin de katılımıyla bir açılış seremonisi olması planlanıyor. Konu bu noktada tarafların anlaşmaya vardıkları şeyleri farklı yorumlamaları şeklinde ortaya çıkıyor. Kıbrıstürk tarafı bu süreçte sürekli saldırı halinde ve saldırıları Lefkoşa'ya yönlenmiş durumda. Akıncı'nın çalışma arkadaşı Barış Burcu'nun Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'e saldırısı durumun bir göstergesi. Burcu, Hükümet Sözcüsü'ne yanıt verirken Omorfo'yu vermeyecekleri ve Türk garantilerinde ısrar edecekleri görüşünü tekrarladı. Toprak konusunun tartışılmasıyla ilgili olarak da harita noktasına varmadan önce (Kıbrıslırumlara) yanıtın Omorfo'nun verilemeyecek olduğu olduğunu dile getirdi. Türk tarafının İsviçre'de toprak konusunu güvenlik konusu ile bağlamaya çalışacağı net. Aynı zamanda konunun tartışılmasını sürecin bundan sonraki evresinde, yani çok katılımlı uluslararası konferans evresinde tartışılmaya çekme uğraşısı içine gireceği de görülüyor. Aynı zamanda Mont Pelerin'de Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'e siyasi parti liderleri de eşlik etmeyecek. Bu konuda karar önümüzdeki Pazar günü gerçekleştirilecek Ulusal Konsey toplantısında kesinleştirilecek. Kıbrıslıtürk parti liderleri de İsviçre'ye gitmeyecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kredilerde düşüş yoğunlaştı. Özellikle de Kıbrıs Bankası ile Kooperatif Merkez Bankası'nın sağlamaya çalıştıkları borca karşı taşınmaz mal uzlaşmaları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Merkez Bankası'nın verilerine göre Eylül ayında toplam kredilerde 316,1 milyon Euro'luk bir düşüş görüldü. Oysa 2016 Ağustos'un kredilerde 476,2 milyon Euro'luk bir artış yaşanmıştı. Konut kredileri geçen yıl toplamda 13,04 milyarken bu yıl 12,85 milyara geriledi. Bu alandaki kredilerde 182 milyarlık bir azalma yaşandı.


POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Çözüm ya da kriz. Şu an için Kıbrıs sorununda bu iki olasılık eşit. Tüm göstergeler Mont Pelerin'da beş günlük görüşme süreci hem şimdiki süreci hem de bildiğimiz şekliyle Kıbrıs sorununu etkileyecek. İki lider 7-11 kasım tarihlerinde İsviçre'de bir araya gelme kararı alırken görüş ayrılıkları önemli ve sürece dahil tüm çevreler her şeyin Mont Pelerin'de belirleneceği görüşünde. Nitekim Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'in "yalanlar bitiyor" açıklaması hiç de rastlantı değil. Bu süreçte olumlu olan olgu tarafların ilk kez başkaları müdahalede bulunmadan kendi düşünceleri ile çözüme bu kadar yaklaşmış olmaları. Liderlerden hiç biri kazandıklarını kaybetmek istemiyor ve hiçbir lider olası bir çöküşün sorumluluğunu da üstlenme arzusunda değil. Akıncı bu süreçte siyasi eşitliğin netleştirilmesinde çok şey elde etti ve örneğin Omorfo konusunda ısrar ederek uğrayacağı kayıpları zor izah edebilecek. Anastasiadis ise temel özgürlüklerin uygulanmasında, vatandaşlıkta 4'e 1 oranında, Avrupa müktesebatına uyumda ve farklılıkların giderilmesi mekanizmasında çok şey kazandı ve garantiler ile toprak konusunda alternatif seçenekleri tartışmayı kolayına ret edemeyecek. Süreçte olumsuz olarak ortaya çıkanlar ise gerçeğin her iki tarafta da net olmaması. Akıncı'nın İsviçre'de Kıbrısrum tarafı ile çoklu ve kendisinin ifadesiyle beşli konferans konusunda bir anlaşmaya varmadan masaya harita koymama olasılığıyla ilgili endişe belirtiliyor. Yabancı diplomatlar iki liderin sona varıldığını anlayarak pozisyonlarını daha da sertleştirmelerini bir müzakere taktiği olarak değerlendiriyorlar. Bu çevrelere göre süreçte önce toprak konusunda kriterlere ilişkin her zaman mülkiyetle bağlantılı ayrıntılı tartışmalar yapılacak ve çakışma sağlandığı anda da haritalar konacak. Ancak önce çoklu konferansın ne zaman gerçekleştirileceğine ilişkin olarak da anlaşma sağlanacak. Müzakerelerde garantiler, dönüşümlü başkanlık ve Akıncı'nın talep ettiği ek kalış izni gibi şimdiye dek açık kalan konular da gündeme gelecek. Bu arada İsviçre görüşmelerinin gündemini hazırlama görevini Mavroyannis ile Nami üstlendi. Türk tarafının gündemin genişletilmesi talebinin sonuçları bu ikilinin müzakereleri sonucu ortaya çıkacak. Dün Meclis Başkanı Dimitris Silluris ile görüşmesi sonrası açıklamalarda bulunan Eide ihtiyatlı ancak Kıbrısrum tarafının ortaya koyduğu öncelikler ruhunda konuştu. Eide görüşmelerde önemli ilerlemelerin kaydedildiğini ancak toprak düzenlemeleri ile güvenlik ve garanti konuları dahil hala daha çözülmesi gereken önemli konuların var olduğunu söyledi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Al-ver için İsviçre'ye haritalarla gidiyorlar" başlığı altında. Gazeteye göre Anastasiadis ve Akıncı 10 gün sonra İsviçre'ye toprak konusunda anlaşma amacıyla gidecek. Olası olarak görünen, böylesi bir gelişme de güvenlik ve garantilerin ele alınacağı çok katılımlı konferansa yol açılacağı. İsviçre'de özünde büyük bir al-ver süreci yaşanacak. Taraflar her birinin toprak konusunda kırmızı çizgileri olarak değerlendirdiklerini tartışacak. Kıbrısrum tarafı konuyu haritalarla ele almaya hazır. Kıbrıstürk tarafı da harita sunmaya hazır olduğunu açıkladı ancak perde gerisinde konu hakkında ikinci bir kez düşündükleri görüldü ve bu konuyu çoklu konferansa götürmek istiyorlar. Gelişmeleri bilme durumunda olan çevrelere göre teknokrat hazırlıklar açısından Kıbrısrum tarafı sürece tam olarak hazır durumda ancak bu çevrelere göre konu siyasi. Bu arada güvenilir çevrelere göre İsviçre'deki görüşmeler Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun'un katılımıyla gerçekleştirilecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İsviçre'deki görüşmelerde haritalar masaya konmadan önce Anastasiadis ve Akıncı'nın bazı temel kriterlerde anlaşmaları gerekecek. Bu kriterler de şunlar: - Toprak oranları: Kıbrıstürk tarafı %29 artıdan bahsediyor. Kıbrısrum tarafı son oranın Annan Planı'ndan daha kötü olamayacağı, yani %25 sınırında olması gerektiğini belirtiyor.- Geri dönecek nüfus: Kıbrısrum tarafı için büyülü rakam 100 bin. Annan Planı ile 84 bin Kıbrıslırum göçmen Kıbrısrum yönetimi altında evine dönüyordu. Bölgeler: Mağusa'nın geri verilmesi Kıbrısrum tarafını tatmin etmiyor. Omorfo için büyük bir uğraşı veriliyor. Sahil Şeridi: Kıbrısrum tarafı Annan Planı'nın ötesinde düzenleme istiyor ve %60 oranı civarında hareket ediyor. Özel Bölgeler: Kıbrısrum tarafı duygusal bağı olan bölgelerin ve önemli eski eserlerin, kültürel ve dinsel bölgelerin geri verilmesini istiyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Çoğu şey Mont Pelerin'de belirlenecek" başlığı altında. Gazeteye göre İsviçre'deki görüşmeler Kıbrıs sorununun bundan sonraki süreci açısından kritik ve belirleyici. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüştü ve kendisinden ilkesel konularda net olmasını ve baskılara direnmesini istedi. Andros Kipriyanu bu arada Espen Barth Eide ile de görüştü. Eide bu arada Ban Ki Mun'un da İsviçre'ye gitmesi olasılığına kapıyı kapatmadı.Andros Kipriyanu da Eide'ya Kıbrısrum tarafının tezlerini anlattığını söyledi. Kıbrıs sorununa Ulusal Konsey kararları temelinde bir çözüm bulunma uğraşılarını desteklediğini belirtti. Bu sürecin çökmemesinin AKEL için büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. Sürecin başarısız kalması durumunda zor durumlarla karşı karşıya kalınacağı ve Türkiye'nin tepkisinin ne olacağını bilecek durumda olmadıkları uyarısında bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Meclis İçişleri Komisyonu Başkanı Eleni Mavru yerel seçimlerin normal zamanında, 18 Aralık'ta gerçekleşeceğini söyledi. DİSİ dışında destek bulmayan Hükümetin seçimlerin ertelenmesi önerisinin 3 Kasım günü Komisyon'da ele alınacağını ifade etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

25 Eylül
Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Kıbrıs sorunuyla ilgili çifte mesaj gönderdi
16:59
Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB-’de teyit etti
16:58
AKEL: Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma doğru.
16:55
Neofitu, Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının içeriğiyle ilgili tamamen tatminkâr.
16:54
Baf’ta gece yarısından sonra saat 2 sularında yiyecek satan bir araçta yangın çıktı
16:36
Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Hristos Petru: önümüzdeki dönemde vaka sayısının patlama ihtimali var.
16:35
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu akşam New York’ta Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile görüşecek.
16:34
Kıbrıslı Türk lider bu akşam New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile görüşme gerçekleştirecek
16:33
Güvenlik Konseyi’nin 5 Daimi Üyesi'nden Kıbrıs sorunuyla ilgili sürecin yeniden başlamasına yönelik çabalara destek.
16:31
24 Eylül
basın özetleri 24.09.21
15:35
Cavuşoğlu ve Borrel bir araya geldi: Kıbrıs sorunu da masaya yatırıldı
13:38
Mitsotakis ve Elpidoforos bu akşam bir araya gelecek
13:37
Tüm haberler

Video on Demand