Toprak müzakereleri, İsviçre’nin Mont Pèlerin kentinde yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Mustafa Akıncı arasında gerçekleştirilecek toprak konusundaki müzakereler, 7-11 Kasım tarihlerinde İsviçre’nin Mont Pèlerin kentinde yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözüm müzakereleri çerçevesinde, Kıbrıslı Türk lider ile gerçekleştirdiği maraton görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, hedefin, toprak konusundaki görüşmenin yanı sıra, askıda bulunan tüm olası noktalarda çapraz görüşme yapılması olduğunu belirtti. Ayrıca İsviçre’deki müzakerelerde, kensidine müzakere ekibinin eşlik edeceğini söyleyerek, Türkiye’den bir temsilcinin de müzakerelere katılacağı söylentilerini yalanladı. Siyasi liderlerin kendisine eşlik edip etmeyeceğine ilişkn soruya ise, bu konuya Pazar günü yapılacak Ulusal Konsey toplantısında karar verileceği cevabını verdi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Mustafa Akıncı’nın kendisi hakkında, Birleşik Kıbrıs’ın lideri olmak veya Cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru bakarak müzakere etmek arasında karar vermesi gerektiği yönündeki açıklamalarına cevap vererek, hiçbir zaman Cumhurbaşkanlığı veya başka seçimleri dikkate almadığını ve kendisini ilgilendiren tek şeyin, ülkesinin işgal ordusundan kurtularak, tekrardan birleştiğini görmek olduğunu açıkça ortaya koydu. Anastasiadis, bunu daha önce de kanıtladığını ve Akıncı’nın 2004 yılında çoğunluğa ters düşerek Birleşmiş Milletler’in planını desteklemeye cesaret ettiğini hatırlayarak şüpheye düşmemesi gerektiğini savundu. Cumhurbaşkanı, kimse hakkında şüphe duymadığını ve herhangi biri tarafından şüphe duyulmayı kabul etmediğini vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:50

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand