27/10/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haber Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre toprak konusunda görüşmeler sonuçta İsviçre'nin Mont Plerin bölgesinde 7-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Konuya ilişkin karar dün beş saatin üstünde eden Anastasiadis-Akıncı maraton görüşmesinde alındı. Dünkü görüşmede Mol Pelerin görüşme sürecinin hazırlığı yapıldı ve iki tarafın heyetlerinin bileşeni de belirlendi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na dönüşünde yaptığı açıklamada " Birleşmiş Milletler açıklamasında da ifade edildiği gibi tartışma toprak konusuna odaklanacak, ancak hiçbir şey olasılık dışı tutulmayacak ve isterseniz bunun devamı olarak tüm konular tartışılabilecek diyebilirsiniz. Örneğin mülkiyet konusu ve diğer askıda olan bazı konular toprak düzenlemeleriyle mutlak bir biçimde bağlıdır. Zamanı değerlendireceğiz çünkü görüşmeler 7 Kasım'dan 11 Kasım'a kadar devam edecek. Bu beş günde sadece toprak konusu öncelikli Kıbrıs'la ilgili konular ele alınacaktır " dedi. Akıncı'nın, Cumhurbaşkanlığı ile çözüm arasında bir seçim yapması açıklamasını değerlendirmesi istendiğinde de Anastasiadis kendisinin hiçbir zaman Cumhurbaşkanlığı seçimlerini dikkate almadığını, öncelikli hedefinin Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi olduğunu söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Enerji Bakanlığı Genel Müdürü Stelyos Himonas Salı günü İsrail Yer Altı Kaynakları ve Enerji Bakanlığı Genel Müdürü Şhaul Meridor ile görüştü. Basından uzak gerçekleştirilen bu görüşmenin gündemi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki Afrodit ve İsrail Münhasır Ekonomik Bölgesindeki Yishai parsellerindeki doğal gazın değerlendirme yollarının bulunmasıydı. Bu görüşme bu alanlarda ortak çalışmaya yolu açacak anlaşmanın kesinleştirilmesi geniş çerçevesinde gerçekleştirildi. Meridor Lefkoşa'daki temasları sonrası Atina'ya giderek East Med boru hattının yapımı planlanması konusunda da dün Yunanlı yetkililerle bir araya geldi. Bu boru hattı Kıbrıs-İsrail doğal gazının Yunanistan'a ve oradan da Avrupa ülkelerine taşınmasını öngörüyor. İsrael Hayom" gazetesine göre İsrail açıklarındaki Levitian'daki büyük rezervlerin geliştirilmesi beklentisi ve İsrail'in önümüzdeki ay daha fazla doğal gaz keşif hakkı tanıma kararı ışığında bu yatırımlarla ilgili görüşmeler yoğunlaşmış durumda. Bu arada Yunanistan Enerji ve Çevre Bakanlığı Yunanistan'ın batı kısmında ve Girit'in güneyinde 20 deniz bölgesinde doğal gaz arama izni için uluslararası ihaleye çıkma kararı aldığını açıkladı. Enerji Bakanı Panos Skurletis Block 2 bölgesini araştırması için Total-Edison-Yunan Petrolleri Konsersiyumu'na verilmesi kararını imzaladı. Stratejik Araştırmalar Uzmanı Nikos Lugero'ya göre bu karar üç Akdeniz ülkesinin, Yunanistan-Fransa-İtalya'nın Doğu Akdeniz'de de dinamik oyuncu konumunda olan oyuncularla bir ittifakı anlamına geliyor.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "İsviçre için maraton görüşmeler" başlığı altında. Gazeteye göre Anastasiadis ve Akıncı toprak konusunda 7-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirecekleri görüşmenin yerini belirlemek amacıyla beş saat tartıştılar. Birleşmiş Milletler'in önerisi ile görüşme İsviçre'de Mont Plerin'de olacak. Mustafa Akıncı son günlerde takındığı tavır ile bu süreci az daha havaya uçuracaktı ve Türkiye ve Yunanistan'ın da bu süreçte yer almalarında ısrar etti. Akıncı gayri resmi dörtlü konferansı ileri götürmeye çalıştı. Akıncı'nın bu talebi doğrudan Yunanistan tarafından reddedildi ve böylece konu kapanmış oldu. Dünkü görüşme sonrası Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklama temelinde İsviçre'de gerçekleştirilecek görüşmelerde diğer konular da ele alınacak. Birleşmiş Milletler bu görüşmelerin süreçte son evre olacak güvenlik için çoklu görüşme konferansına yol açması dileğinde bulundu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dünkü görüşme sonrası toprak konusuyla bağlantılı mülkiyet konusunun da tartışılacağını söyledi. Türk tarafı bu süreçte sorumluluk yükleme taktiği izliyor. Akıncı, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'i görüşmelerden çok 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerini düşünmekle suçladı. Anastasiadis ise bu iddiayı reddetti. Akıncı bu arada halkın önüne dönüşümlü cumhurbaşkanlığını içermeyen bir plan koymayacağını ileri sürerek zemin hazırlamaya başladı. Beşli konferans konusunda da ısrarını devam ettirdi ve federasyonun özünü içeren bazı konularda taraflar arasında farklı anlayışların olduğuna vurgu yaptı. Aynı anda Türkiye yeni bir tahrik unsuru olarak "BİLİM 2" araştırma gemisini Kıbrıs'a doğru yola çıkardı. Gemi Karpaz açıklarında tespit edilmemek için sinyal vermeyi durdurdu. Söz konusu geminin Kıbrıs deniz bölgesinde araştırmalar başlatması bekleniyor.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs sorununda devam eden müzakereler bazı partiler için endişe kaynağı. Müzakere masasında ele alınan konulardan ve özellikle de toprak konusundan endişe duyuyorlar. EDEK toprak konusunun ele alınması sürecinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in taviz vermek için yoğun bir baskı altında kalacağı görüşünde. EDEK bu nedenden dolayı hem Cumhurbaşkanı'nın hem de müzakere heyetinin yanlışlardan kaçınmak ve tehlikeli yükümlülükler üstlenmemek için dirayetli olması gereğine dikkat çekti. EDEK bu arada Güvenlik Konseyi Daimi üyelerinin katılımı ile Kıbrıs sorununun uluslararası yanlarını ele almak için uluslararası bir konferans düzenlenmesini de talep etti. Yurttaşlar İttifakı da Cumhurbaşkanına ulusal davayı özel bir meselesiymiş gibi yönetme suçlamasında bulundu. Kıbrıs sorununda hızlı gelişmeler yaşanırken siyasi liderliğin büyük bir kesiminin hala daha Ulusal Konsey'in toplanmasını beklediklerine işaret etti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Engelleri aştılar ve Mont Plerin'e gidiyorlar" başlığı altında Kıbrıs sorunu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İşverenler örgütü devletin maaş bordrosunda iki yıl daha artış olmamasını istedi. Örgüt Başkanı Hristos Mihayilidis maaşlarda artışa gidilmemesini öngören yasanın ve diğer düzenlemelerin iki yıl daha uzatılmasını istedi. Önümüzdeki yıl toplamda yaklaşık devlet bütçesine 25 milyon Euro yük getirecek barem içi artış verilmemesini talep etti. Buna gerekçe olarak da çok yoğun uğraşılara rağmen kamu ekonomisinde duyarlığın ve kamu borçlarının aşırı bir oranda var olmaya devamını gösterdi. Kıbrıs'ın kredi kullanma yeteneğinin de tehlikeli bir düzeyde olduğu görüşünü savundu. Ekonominin nefes alır bir duruma gelmesi için zamana ihtiyaç olduğu görüşünü savundu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi değerlendirilmeyen öğrenci yardımlarının öğrenciler yararına kullanılması yönünde var olan talepler . Gazeteye göre dün üniversite öğrenci örgütleriyle milletvekilleri kullanılmayan 7 milyon öğrenci yardımının yine üniversite öğrencileri yararına kullanılması konusunu ele aldılar. Ancak Eğitim Bakanlığı 1,6 milyon Euro'yu bir bağışçının üstlendiği tesislerin yapımında Katma Değer Vergisi'ni karşılamak için kullanma kararı aldı. Bu arada Eğitim Bakanlığı 1500 Euro'ya kadar geliri olan 4 kişilik aileler için öğrenci paketini de onaylamadı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün Ledra Plas'ta gerçekleştirilen Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk siyasi partiler buluşmasında Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürklerin önüne referandumda konacak önerinin her iki tarafta da geçmesi için iki koşulun olduğunu söyledi. Kipriyanu ilk koşul olarak taşınmaz malların geri verilmesi ve özlü toprak düzenlemeleri yapılmasını belirtti. Bunlar gerçekleşmeden Kıbrıslırumların yeni bir referandumda olumlu oy vermeleri konusunda emin olmayacağını ifade etti. Kipriyanu ikinci koşul olarak da toplumlardan birinin güvenliğinin diğerinin güvenliğine karşı sağlanamayacak olmasını gösterdi. Kipriyanu Kıbrıs'ta her iki toplumun da güvenlik sorunu olduğunu ve bunların hangi oranda haklı olduğunun bir anlamı olmadığını belirtti. Önemli olanın bu sorunun var olması olduğunu ifade etti ve her iki toplumun güvenlik kaygısına yanıt vermeyecek bir çözümün geçmeyeceğine vurgu yaptı. Andros Kipriyanu diğer taraftan Kıbrıs sorununun çözümünün kazananı ve kaybedeni olmayacağını söyledi ve " Kıbrıs sorununun çözümünden Kıbrıslıtürkler federal devlete, iki toplumluluk ve siyasi eşitlik temelinde bunun organlarına ve kararlarına yasal ve engelsiz katılımı elde edecekler. Buna ilaveten oluşturucu Kıbrıstürk devletinin güvence altına alınmış bir biçimde yönetimini üstlenecekler. Kıbrıslırumlar ise yönetimleri altına toprak ve mülklerini almayı bekliyorlar" dedi. Kipriyanu bu arada toprak konusunda taraflar arasında çakışmalar sağlanamaması ve bu sürecin de daha öncekilerin kaderini paylaşması durumunda yeni çıkmazın sonuçlarının her iki toplum için de daha da olumsuz olacağına vurgu yaptı. Bununla birlikte "son fırsattan" bahsetmediklerini her zaman yeni bir fırsatın çıkabileceğine işaret etti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Mont Plerin'de rendevu" başlığı altında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İçişleri Bakanı ve Hükümet yapmaları gerekeni yaptılar ve yerel seçimlerin ertelenmesini öngören yasa tasarısını dün onayladılar. Bakanlar Kurulu'nun onayladığı tasarıya göre yerel yönetimlerde bugün görev başında olanların görev süreleri iki buçuk yıl daha uzatılıyor. Şimdi Meclis'te mantık ve sorumluluk hakim olursa bu öneri geçecek. Ancak partilerin yasa tasarısına yönelik ilk tepkileri DİSİ hariç olumsuz oldu. DİSİ haricindeki partilerin ülkeyi gereksiz ve amaçsız bir seçime sürüklemeleri bekleniyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

25 Eylül
Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Kıbrıs sorunuyla ilgili çifte mesaj gönderdi
16:59
Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB-’de teyit etti
16:58
AKEL: Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma doğru.
16:55
Neofitu, Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının içeriğiyle ilgili tamamen tatminkâr.
16:54
Baf’ta gece yarısından sonra saat 2 sularında yiyecek satan bir araçta yangın çıktı
16:36
Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Hristos Petru: önümüzdeki dönemde vaka sayısının patlama ihtimali var.
16:35
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu akşam New York’ta Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile görüşecek.
16:34
Kıbrıslı Türk lider bu akşam New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile görüşme gerçekleştirecek
16:33
Güvenlik Konseyi’nin 5 Daimi Üyesi'nden Kıbrıs sorunuyla ilgili sürecin yeniden başlamasına yönelik çabalara destek.
16:31
24 Eylül
basın özetleri 24.09.21
15:35
Cavuşoğlu ve Borrel bir araya geldi: Kıbrıs sorunu da masaya yatırıldı
13:38
Mitsotakis ve Elpidoforos bu akşam bir araya gelecek
13:37
Tüm haberler

Video on Demand