Yeorgiadis: Avrupa'nın bütçeyle ilgili gözlemleri tuhaf

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, ve Komisyonunun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici, Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis’e gönderdikleri ortak yazılı metinde,

2017 yılında Kıbrıs’ın, yapısal anlamda dengeli bir bütçenin orta vadeli hedefinden belirgin olarak sapmasının beklendiğini belirtti. Ortaya konan görüşlerin, Maliye Bakanı’nın Avrupalı kurumlara sunduğu bütçe taslağı temelinde ortaya konduğu belirtildi. Avrupalı yetkililerin hesaplamalarına göre, yapısal dengenin 2016 yılına kıyasla, Gayri Safi Yurt İçi Milli Hasıla’nın %1,9’u oranında kötüleşmesi bekleniyor. İki Avrupalı lider, ortak bir metodoloji temelinde ortaya konulan Kıbrıs ekonomisinin performansı hakkındaki görüşlerde, büyük ölçüde belirsizlik bulunduğunu kabul ederek, bütçe hesaplamasının önemli ölçüde mali gevşeme içerdiğini de belirtti. Avrupa Komisyonu, Maliye Bakanı Yeorgiadis’ten, 2017 yılındaki yapısal dengenin, İstikrar Paktı’nın önlem niteliğindeki hedeflerinin altında bulunmasının nedenlerini açıklamasını istedi.

Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, Avrupa Komisyonu’nun dengesiz devlet bütçesiyle ilgili açıklamalarını siyasi ve yöntemsel olarak tuhaf olarak nitelendirdi. Yeorgiadis, kurumumuza yaptığı açıklamada, tüm Avrupa Birliği üyesi devletlerin uymakla yükümlü olduğu düzenleyici bri çerçeve bulunmasından dolayı, dengesiz devlet bütçesiyle ilgili yapılan gözlemleri kabul ettiğini söyledi. Bununla birlikte, en iyi finansal performans gösteren 2-3 ülkeden biri olan Kıbrıs hakkında, aşırı bir açık bulunduğuyla ilgili görüşleri anlamsız bulduğunu vurguladı. Ayrıca 2017 yılı devlet bütçesinde %2’nin üzerinde faiz dışı açık ve %0,5 marjinal açık görüldüğüne dikkat çekti. Diğer yandan Avrupa Komisyonu’nun, aslında dengeli bir bütçesi olan Avrupa Birliği üyesi bir devletle ilgili sorun gündeme getirirken, neden aynı şeyi daha fazla açığı bulunan diğer ülkelere yapmadığını sorguladığını dile getirdi. Lefkoşa hükümetinin, yapılan yorumlara, gerçek veriler temelinde tatmin edici cevaplar vermeye hazır olduğunu belirtti. Ayrıca daha fazla önlem alınmasının söz konusu olmadığını da vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:50

Son Haberler

28 Eylül
Başpiskopos Hrisostomos: Kıbrıs sorununda diyaloğun başlamasına dair umutlar bulanık
15:29
Atina ve Paris bugün tarihi bir savunma anlaşmasına imza atıyor.
15:27
Tatar, BM Genel Sekreteri’nin yeni fikirler araştırması umudunu ifade etti.
15:24
Cumhurbaşkanı: Görüşme verimli geçti ve iki tarafın fikir ayrılıkları kaydedildi
15:19
Basın Özetleri 28.09.2021
13:25
27 Eylül
Girit adasının doğusunda meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde 1 kişi hayatını kaybetti
14:10
Nüfus kontrol programı koordinatörü, okullardaki epidemiyolojik tabloyu iyi olarak niteledi
14:08
83 yaş ve üzeri kişilere koronavirüs aşının 3. dozu bugün yapılmaya başlanıyor.
13:57
Bazı şirketlerin destek planlarından para alabilmek için sahte veriler beyan ettikleri tespit edildi.
13:51
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin pandemiyle ilgili güncellenen listesini yayınladı.
13:48
Anastasiadis, bugünkü görüşmenin diyaloğun tekrarlanmasına yol açması umudunu ifade etti
13:42
Britanya: Kamyon şoförlerine verilen vize sonucu benzincilerde daha önce görülmemiş bir tablo ortaya çıktı.
13:36
Tüm haberler

Video on Demand