Yeorgiadis: Avrupa'nın bütçeyle ilgili gözlemleri tuhaf

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, ve Komisyonunun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici, Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis’e gönderdikleri ortak yazılı metinde,

2017 yılında Kıbrıs’ın, yapısal anlamda dengeli bir bütçenin orta vadeli hedefinden belirgin olarak sapmasının beklendiğini belirtti. Ortaya konan görüşlerin, Maliye Bakanı’nın Avrupalı kurumlara sunduğu bütçe taslağı temelinde ortaya konduğu belirtildi. Avrupalı yetkililerin hesaplamalarına göre, yapısal dengenin 2016 yılına kıyasla, Gayri Safi Yurt İçi Milli Hasıla’nın %1,9’u oranında kötüleşmesi bekleniyor. İki Avrupalı lider, ortak bir metodoloji temelinde ortaya konulan Kıbrıs ekonomisinin performansı hakkındaki görüşlerde, büyük ölçüde belirsizlik bulunduğunu kabul ederek, bütçe hesaplamasının önemli ölçüde mali gevşeme içerdiğini de belirtti. Avrupa Komisyonu, Maliye Bakanı Yeorgiadis’ten, 2017 yılındaki yapısal dengenin, İstikrar Paktı’nın önlem niteliğindeki hedeflerinin altında bulunmasının nedenlerini açıklamasını istedi.

Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, Avrupa Komisyonu’nun dengesiz devlet bütçesiyle ilgili açıklamalarını siyasi ve yöntemsel olarak tuhaf olarak nitelendirdi. Yeorgiadis, kurumumuza yaptığı açıklamada, tüm Avrupa Birliği üyesi devletlerin uymakla yükümlü olduğu düzenleyici bri çerçeve bulunmasından dolayı, dengesiz devlet bütçesiyle ilgili yapılan gözlemleri kabul ettiğini söyledi. Bununla birlikte, en iyi finansal performans gösteren 2-3 ülkeden biri olan Kıbrıs hakkında, aşırı bir açık bulunduğuyla ilgili görüşleri anlamsız bulduğunu vurguladı. Ayrıca 2017 yılı devlet bütçesinde %2’nin üzerinde faiz dışı açık ve %0,5 marjinal açık görüldüğüne dikkat çekti. Diğer yandan Avrupa Komisyonu’nun, aslında dengeli bir bütçesi olan Avrupa Birliği üyesi bir devletle ilgili sorun gündeme getirirken, neden aynı şeyi daha fazla açığı bulunan diğer ülkelere yapmadığını sorguladığını dile getirdi. Lefkoşa hükümetinin, yapılan yorumlara, gerçek veriler temelinde tatmin edici cevaplar vermeye hazır olduğunu belirtti. Ayrıca daha fazla önlem alınmasının söz konusu olmadığını da vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:50

Son Haberler

23 Eylül
Macron ve Biden telefonda görüştü
08:18
Dün 106 yeni vaka kaydedildi
08:17
Anastasiadis ve Irak Cumhurbaşkanı Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün üçlü işbirliğine olası katılımını görüştü
08:15
Anastasiadis - Guterres - Tatar üçlü toplantısı nedeniyle New York’da diplomatik bir ateş hakim
08:14
22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Tüm haberler

Video on Demand