26/10/16

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıbrıs sorununa çözüm sürecinde Avrupa şemsiyesi" başlığı altın . Gazeteye göre Fransa Dışişleri Bakanı Jan Mark Ero'dan sonra Avrupa Birliği Dış Politka Sorumlusu Federika Mogerni'nin de Kıbrıslı Komiser Hristos Stilyanidis ile birlikte adayı ziyaret etmesi bekleniyor. Ero'nun temasları ve Mogerni'nin ziyareti Kıbrıs sorunundaki diplomatik hareketliliği gösterirken süreçte kritik konuların, güvenlik ve garantilerin gündeme geliyor olmasının da bir işareti. Paris'in Kıbrıs sorununda Avrupa Birliği ilkeleri ve uluslararası kararlar temelinde bir çözümü desteklemesi ve Birleşmiş Milletler'in iyi niyet görevi çerçevesindeki sürece Mogeri'nin adaya ziyaretiyle Avrupa Birliği'nin de pratik katılımının kendi özel katkıları olacak. Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Mogeri'nin ziyareti kısa süreli bir çalışma ziyareti olacak. Hatırlanacağı üzere Kıbrıs Dışişleri Bakanı Kasulidis de kısa bir süre önce Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununa daha fazla katılımının bir gereklilik olduğunu söylemişti. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in dünkü açıklamaları da süreç açısından bir gösterge. Cumhurbaşkanı dün Güvenlik Konseyi'nin süreçte daha aktif rol oynayıp oynamamasına yönelik bir soruyu yanıtlarken Avrupa Birliği dahil herkesin süreçle ilgili daha da aktifleşmesi gerektiği görüşünü dile getirmişti. Cumhurbaşkanı Güvenlik Konseyi üyelerinden hiç birinin dışarıda kalmaması gerektiği görüşünü de ifade etmişti. Bu arada Fransa Dışişleri Bakanı Ero Ankara ve Atina'daki temasları sonrası dün Kıbrıs'a geldi. Ero dün Kıbrıslı mevkidaşı Kasulidis ile görüşmesinde detaylı bir biçimde garantiler konusunu ele aldı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Akıncı ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eide ile ayrı ayrı gerçekleştirdiği görüşmelerde de ağırlıklı olarak aynı konu üzerinde duruldu. Bu üç görüşmesi sonrası Ero herhangi bir açıklama yapmadı. Sadece Cumhurbaşkanı Anastasiadis kişisel Twiter hesabından "yapıcı bir görüşme" açıklaması yaptı. Fransız Bakan bu görüşmeleri sonrası Güvenlik Konseyi Daimi üyeleriyle temasa geçecek ve bu kurumun Kıbrıs sorununda oynayabileceği uygun rol konusunda karar alacaklar. Ero bu süreçte önceliğin iki toplumlu görüşmeler olduğuna dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Katılım büyük seçim zor. Bu yıl Stelyo Hacıyuannu Vakfı'na iki toplumlu çalışmalar için 215 başvuru yapıldı ve sonuçta bunlardan 50'si seçildi. Bunlar arasında Politis gazetesinin Kıbrıslıtürk gazete "Yenidüzen" ile işbirliği içinde her iki toplumun da bilgilendirilmesi için metin çevrisi ve ülke insanlarını yakınlaştırmak için etkinlikler düzenleme hedefli başvurusu da vardı. Dün düzenlenen ödül töreninde konuşan Sör Stelyos Hacıyuannu insanların bu olaya ilgi duymaya başladıklarını ve bunun önemli bir değişim olduğunu söyledi. Bu değişimde kendileri de ne kadar küçük olsa da oynadıkları rol nedeniyle gurur duyduklarını söyledi ve bu yönde mücadele etmeleri gerektiğine vurgu yaptı.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde "Afrodit " parseline ilişkin temaslar. Gazeteye göre son günlerde Lefkoşa'da Kıbrıs, Mısır ve İsrail Enerji Bakanları ile "Afrodit" parseline dahil şirketlerin, özellikle de Noble Energy aracılığıyla perde gerisinde yoğun bir görüşme ve müzakere trafiği yaşanıyor. Elde edilen bilgilere göre geçen hafta sonu Mısır enerji bakanlığının üst düzey bazı yetkilileri Kıbrıs'a geldi ve Kıbrıs Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ile bir dizi görüşmede bulundu. Noble Energy şirketi üst düzey yetkilileriyle de görüşmeler gerçekleştirdiler. Perde gerisi temaslar hem hükümet düzeyinde hem de ticari düzeyde ek anlaşmalarla Mısır'a doğal gaz ihracına zemin hazırlamak ve böylece Afrodit'in geliştirilmesi için talep edilen ciddi yatırımlara güvence sağlamak. Bu arda İsrail Alt Yapı ve Enerji Bakanlığı Genel Müdürü de dün öğleden sonra Kıbrıs'a geldi ve Kıbrıslı mevkidaşı Stelyo Himonas ile görüşmelerde bulundu. Afrodit yatağına komşu İsrail Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki küçük "Yosia" yatağı ile birlikte ortaklaşa geliştirilmesi konusu da iki yetkilinin görüştüğü konular arasındaydı. Bu iki yatağın ortaklaşa değerlendirilmesi olasılığı Anastasiadis ve Netenyahu görüşmesinde de ele alınmıştı. İsrailli yetkilinin bugün Lefkoşa'dan Atina geçip son hedefi Avrupa pazarı olacak İsrail'den Kıbrıs aracılığı ile Yunanistan'a geçecek doğal gaz boru hattı ile görüşmelerde bulunması bekleniyor. Bu arada Avrupa Parlamentosu dün Avrupa'nın enerji gereksinimleriyle ilgili Kıbrıs rezervlerine özel atıfta bulunulan önemli bir karar aldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Parlamentosu Komsiyon'un Kıbrıs'ta 2014-2020 dönemi programı tamamlanan kadar ortak finansmanların %85'i sağlamaya devam edilmesi önerisini 627 oyla onayladı. 34 üye buna karşı çıkarken 31 üye de çekimser oy kullandı. Kıbrıs Birliğin gelişmiş üyesi sıfatıyla Avrupa Çevre Büyüme ve Sosyal Programlar çerçevesindeki çalışmalar için %50 finansman alırken uzun bir süreden beridir karşı karşıya olduğu ekonomik zorluklar nedeniyle de ek bir destek alacak.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Fransa başrol üstleniyor" başlığı altında. Gazeteye göre dün gerek Atina'da gerekse Lefkoşa'da üst düzeyde temaslarda bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Jan Mark Ero "Kıbrıs'a sadece dinlemeye geldim" dedi. Ancak diplomatik kaynaklar Fransa'nın Kıbrıs sorununda başrolü üstlenmeye hazır olduğunu belirtiyorlar. Bu kaynaklara göre Fransız Bakan dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesinde ülkesinin temasları sonrası Güvenlik Konseyi'nin diğer üyeleriyle Kıbrıs sorunundaki güvenlik ve garantiler gibi kritik konularda görüşmelerde bulunacağını söyledi. Kıbrıs Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis ise Fransız mevkidaşı ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada Ero'nun Kıbrıs sorununa çözüm amaçlı diyaloga destek belirttiğini ve garantiler konusunda ortak bir pozisyon belirleme amacıyla Fransa'nın diğer Güvenlik Konseyi üyeleriyle sürekli temas halinde olduğunu ifade ettiğini söyledi. Ero Kıbrs'a gelmeden Atina'da Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos ile de görüşmüştü. Pavlopulos bu görüşme sonrası yaptığı açıklamada Kıbrıs'ın Avrupa Birliği'ne üye bir ülke olduğuna dikkat çekerek bunun her tür konfederal yapıyı, adada kalıcı yabancı askeri varlıkları ve her biçimde garantiyi dışladığını ifade ederken, Ero da Kıbrıs'ın parlak bir örnek olduğunu ve Kıbrıs'ta hakları ve değerleri göstermek için faaliyet üstlenebileceklerini dile getirmişti. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün görüşmelerin kritik bir evrede bulunduğunu ve tüm ilgili çevrelerden sürece katılmalarını beklediğini açıkladı. Eide de süreçte kritik bir evreye girildiğini duyurdu. "Financial Tmes" gazetesi ise dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Omorfo için taviz vermesi yönünde baskılar altında kalacağını Akıncı'nın ise Omorfo yerine Karpaz'ı önereceğini yazdı.
HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Fransa arabulucu rolünü arzuluyor" başlığı altında. Gazeteye göre Kıbrıs sorunundaki çözüm uğraşılarının ve özellikle de güvenlik konusunun sonuna kadar desteklenmesi için Güvenlik Konseyi'nin geri kalan üyeleriyle arabuluculuk yapmayı üstlenme arzusunda. Bu arada Avrupa Birliği'nin Dış Politika Yüksek Komiseri Mogerni de Kıbrıs'a geliyor. Birleşik Devletler Başkanı Barak Obama da 15 kasım'da Atina'da olacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İlk okul ve kreşlerde bugün grev var. İlk Okul Öğretmenleri Sendikası ilk eğitimde var olan sorunları protesto etmek amacıyla aldığı grev kararını bugün Limasol bölgesi okullarında uygulamaya koyacak. Sendika eğitimcilerin kadrosunda basamaklandırmanın dondurulmasını ve işe alınan öğretmenlerin çalışma statüsünü kabul etmiyor. Bu politikaların eğitimin niteliğine olumsuz etki yapacağını görüşünde.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununa yönelik uluslararası ilginin artmış olması. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda güvenlik ve garantiler başlığında kabul edilebilir bir çerçevenin ortaya çıkması için uluslararası alanda diplomatik düzeyde yoğun bir hareketlenme var. Fransa Dışişleri Bakanı jean Marc Ayrault Ankara-Atina-Lefkoşa üçgeninde bu alanda temasları başlatan yetkili oldu. Fransa bu konuda başrolü oynamak ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi üyeleriyle konu hakkında arabuluculu rolü üstlenmek istiyor. Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis de 1 Kasım tarihinde Moskova'ya gidecek mevkidaşı Sergey Lavrof ile temaslarında garantiler konusu gündemin üst sıralarında yer alacak. Süreçle ilgili bilgi almak için Avrupa Birliği'nin Dış Politika Sorumlusu Federika Mogerni'nin de kısa bir süre içerisinde Kıbrıs'ı ziyaret etmesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği'nin sıvılaştırılmış doğal gaz ile ilgili stratejisi hakkında raporu onayladı. Söz konusu kararda, Kıbrıs'ta keşfedilen doğal gaz yataklarının aktif bir şekilde geliştirilmesinin gerektiği ve Akdeniz bölgesinde sıvılaştırılmış doğal gaz geliştirilmesinin yeni potansiyel bir altyapı için temel teşkil edebileceği vurgulandı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

18 Eylül
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Tüm haberler

Video on Demand