24/10/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda İsviçre'de gerçekleştirilecek ve odağında toprak ve bununla bağlantılı mülkiyet konusunun olacağı görüşmelerin çökmememsi için özellikle Birleşmiş Milletler perde gerisinde çok yoğun bir uğraşı içerisinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Mun'un geçen Cumartesi günü hem Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e hem de Mustaf Akıncı ile birer telefon görüşmesi gerçekleştirmesi İsviçre'deki müzakereler ve bunun yansımasıyla ilgili kaygılarını gösteriyor. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'e göre bu telefon görüşmesi sırasında Ban ki Mun Kıbrıs orununa çözüm sürecini kolaylaştırmak yönünde var olan arzusunu dile getirdi. Telefon görüşmesi İsviçre'de toprak konusunun ele alınacağı görüşmeye ilişkin ortaya çıkan perspektif çerçevesinde gerçekleştirildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Başpiskopos Hrisostomos, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in toprak gibi başlıklarda kabul edilemeyecek şeyler üzerinde anlaşması durumunda Klise'nin halkı kedisine sunulan çözüme hayır demeye çağıracağını söyledi. Hrisistomos Kıbrıstürk yönetimine %29 oranında toprak bırakılmasını öngören Annan Planı'ndaki oranın sunulması ve bunda özlü bir değişikliğe gidilmemesinin kendileri için bir küfür ve alay etme anlamı taşıyacağını ifade etti. Kilise için kabul edilebilir bir anlaşmanın nüfusun %18'ni teşkil eden topluma %25'in altında toprak öngörmesi gerektiğine vurgu yaptı. Başpiskopos aynı zamanda iki toplum liderinin torak konusunu rahatsız edilmeden tartışmak için neden Kıbrıs içinde bir alanı seçmedikleri sorusunu da sordu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e de dünyanın güçlülerini, kendi çıkarlarını düşünmeden adaletten yana olmaları konusunda olmaları yönünde ikna etmiş olması ya da bu güçlerin kendi çıkarlarını dayatmalarını reddetmesi durumunda şapka çıkaracağı mesajı verdi. "Ancak var olan umutlara karşı sözlerle kendisini aldatırlarsa Kıbrıs sorununa kendi çıkarlarını dayatma operasyonuna girerlerse ve Cumhurbaşkanı da bunu reddetmezse, o zaman Kilise daha şimdiden sadece kendi çıkarlarını düşünenlere karşı bir "hayır" demeye çağıracaktır" dedi ve "kendi kaderimizi ele alma zamanı gelmiştir" vurgusu yaptı.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerini Kıbrıs sorununa dahil etme uğraşısı. Gazeteye göre Lefkoşa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri güvenlik ve uygulanacak bir anlaşmaya garanti verme konularına dahil etme amacıyla bir girişim üstlendi. Fransa Dışişleri Bakanı Marc Ayrault'un bugün ve yarın Atina, Ankara ve Lefkoşa üçgeninde yapacağı temaslar ve bu temaslarının gündeminde Kıbrıs sorunun da var olduğu biliniyor. Fransız Bakan yarın öğle saatlerinde de Lefkoşa'da olacak ve adadan aynı gün ayrılacak. Paris'in, Avrupa Birliği'ne bir üye olarak da güvenlik konularında oynayabileceği rol Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından Fransız mevkidaşı Fransua Holand ile yakın geçmişte gerçekleştirdiği bir görüşmesinde de ele alınmıştı. Bu çerçevede Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis'in de 31 Ekim-1 Kasım tarihilerinde Moskova'ya gitmesi ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrof ile görüşmesi bekleniyor. Rusya Dışişleri Bakan geçen ay New-York'ta Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesinde özellikle de NATO askerleri üzerinde durarak Moskova'nın ne garantörlükleri ne de yabancı askerleri kabul edeceğini belirtmişti. Güvenlik meselesi Londra'da Britanya Başbakanı Tereza Mei ile de ele alınmış ve Mei Londra'yı ilgilendiren konunun garantörler sistemine katılım değil üslerini korumak olduğunu dile getirmişti. Bu süreçte Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barak Obama'nın 14-15 Kasım tarihlerinde Atina'ya gerçekleştireceği görüşme kritik olarak değerlendiriliyor. Obama'nın Atina temaslarında gündem maddelerinden biri de Kıbrıs sorunu olacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Ekonominin tüm sektörleri geri dönmeyen krediler tarafından boğulma noktasında. Toprak geliştirme alanı bankaların bilançolarında en büyük sorun. Bu alanda geri dönmeyen kredi oranı 2016 Haziran ayı itibarıyla %79,3'tü. Bir önceki yıla göre küçük bir düşüş söz konusu. Bir yıl önce aynı dönemde bu oran %81,6'ydı. Tarım , balıkçılık ve orman işleri alanında geri dönmeyen kredi oranı %74,2. Toptan ve perakente ticarette ise geri dönmeyen kredi oranı %55,8.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi " Büyük kararlar alma saati yaklaşıyor" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı dün Kıbrıs sorunundaki diyalog aracılığıyla 1960 anayasasının dahi iyileştirildiğini belirtti ve serbest dolaşım, serbest yerleşim ve Kıbrıs'ın herhangi bir yerinde mülk edinme hakkının sağlandığını söyledi. Cumhurbaşkanı toprak ve güvenlik konularıyla diyalogta en kritik evreye giriliyor olduğu mesajını vermek istediğinden şu anda büyük laflar etmeye gerek olmadığına, büyük kararlara gerek olduğuna vurgu yaptı."Bu kritik anlarda hepimiz el vermeliyiz" çağrısı yapan Cumhurbaşkanı amacın vatanın Hristiyanların ve Müslümanların barış içinde bir arada yaşadıkları bir ülke örneğine dönüştürülmesi olduğuna vurgu yaptı. Bu arada AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu da toprak ve güvenlik konularının tartışılması öncesi bazı düşünce ve görüşlerini kendisine aktarmak için Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile özel bir görüşme isteyeceklerini söyledi. Bu görüşleri Ulusal Konsey toplantısında da dile getireceklerini ancak bazı konuları Cumhurbaşkanı ile daha geniş boyutta ele almak istediklerini ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- ENİ ve NOBLE enerji şirketleri Limasol Limanı yerine Port Said ve Hyfa limanlarını kullana konusunda uyarıda bulundular. Böylesi bir durumda Kıbrıslı şirketler büyük bir mali kayba uğrayacaklar. ENİ şirketinin daha önce Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde gerçekleştirdiği iki sondaj çalışmasında toksit atıkların yönetimi konusunda hizmet veren İESC şirketi bu konuyu görüşmek için Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'ten acil görüşme talebinde bulundu. İki şirketin önümüzdeki sondaj çalışmalarında Larnaka'daki Med Serv tesislerinin kullanımlarına açılmaması durumu nda Kıbrıs dışında başka hizmet alma üsleri arama olasılıkları ve bu yönde verdikleri mesajlar diğer Kıbrıslı şirketlerde de endişe yarattı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Başpiskoposluğun Lefkoşa Kent Planını kendi çıkarına değerlendirme uğraşıları. Gazeteye göre Başpiskoposluk Lefkoşa Kent Planı'nı görmezden gelerek Kaymaklı bölgesindeki büyük bir toprak parçasını ticari olarak değerlendirmek ve imara açmak istiyor. Oysa bu alan yıllar önce atletizm ve eğlence alanı olarak kullanması amacıyla bölge halkına verilmişti. Başpiskoposluk şimdi Lefkoşa Belediyesi'ne başvuruda bulunarak bu alanı yerel planlamanın aleyhine kendi çıkarına yönelik kullanma arzusunda olduğunu ortaya koydu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Sosyal Sigortalar Fonu için belirlenen borçların ödenmesi planına ilgi büyük. 6 bin işveren ve kendi işyerinde çalışan borçlarını ödeme planından yararlanmak amacıyla Kuruma başvuruda bulundu. Bu başvuruların bir kısmı yeniden yapılandırıldı ve ödemelere başlandı. Bu arada Sosyal Sigortalar İdaresi başvuruda bulunmayan borçlulara da çağrıda bulunarak en kısa sürede başvuruda bulunmalarını istedi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi" Derinde toprak konusu olmak üzere bugün baş başa" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre dikkatler toprak konusunun görüşüleceği İsviçre'de Anastasiadis ve Akıncı bugün öğleden sonra Lefkoşa'da yeniden bir araya gelecek. Bugünkü son görüşmede iki lider başlıkların tümünü ele alacak ve hedefleri daha önce müzakerecilere havale edilen konuların tümünde görüş birliği sağlamak. Liderler bugünden sonra 27 ve 31 Ekim tarihlerinde de bir araya gelecek. İsviçre öncesi 1 ve 4 Kasım tarihleri arası bir veya iki görüşme kararı almaları da olasılık dahilinde. Bu arada liderlerin bugünkü görüşmede toprak konusunu ele alacakları görüşme tarihini ve görüşme alanı olarak Cenevre'yi açıklamaları da mümkün.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İlk okul öğretmenlerini grev kararından döndürmede bugüne kadar kimse başarılı olamadı ve ilk grev uygulaması Çarşamba günü Limasol'da hayata geçirilecek. Çarşamba günü Limasol kazasındaki tüm okullarda öğretmenler greve gidecek. Aynı gün ilk okul öğretmenlerinin sorunlarını ele almak için Meclis'te Meclis Eğitim Komisyonu ile Eğitim Bakanı bir araya gelecek. Bu toplantıda İlk Okul Öğretmenleri Sendikası temsilcileri de katılacak. Öğretmenlerin grev kararı almalarında temel neden ilk okullara atanan ek 147 öğretmen için belirlenen statü.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand