Kocias: çözümden sonra garantörlük ve işgal rejimi kalmamalı

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın Fileleftheros Gazetesi’nde yayınlanan belgesine göre, Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, olası bir anlaşmadan sonra, garantörlük ve işgal rejiminin Avrupa Birliği üyesi bir devlet olan Kıbrıs’ta kalması durumunda,

Avrupa’da bulunmayan 3üncü bir gücün himayesi altına girdiği anlamına geleceğini savundu. Kocias, bu tezin Yunanistan’ın güvenlik konusundaki görüşünün temeli olduğunu söyledi. Ayrıca garantörlükler ve işgalin Yunanistan için temel konular olduğunu ve başka taleplerin yerine getirilmesiyle dengelenebilecek talepler olmadığını vurguladı. Söz konusu belgede, garantilerin mevcut hukuk sisteminde ve Birleşmiş Milletler’de yasa dışı sayıldığı ve Türkiye’nin garantörlük anlaşmasını ihlal ettiği belirtiliyor. Ayrıca, Türkiye’nin esas talebinin, Kıbrıs sorununun çözümünden sonra da Kıbrıs’ı kontrol altına tutumak için, önemli Türk sembollerinin, erişim olanaklarının ve toprak üzerindeki varlığının garanti altına alınması olduğu vurgulanıyor.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin garantilere ihtiyacı olmadığını ayrıca böyle bir yaklaşımdan da kurtulması gerektiğini vurguladı. Kiprianu, Yunanistan Dışişleri Nikos Kocias’ın belgesini yorumlayarak, Türkiye’nin dahil olmayacağı kısa bir geçiş döneminde güvenlik konusunun Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin endişelerine cevap verecek şekilde düzenlenmesi gerektiğini savundu. Toprak konusundaki görüşmelerde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Ulusal Konsey’de kaydedilen ilkeler ışığında müzakere etmesi gerektiğini söyleyerek, yabancıların Kıbrıs Rum tarafına baskı uygulamaması gerektiğini ifade etti. Siyasi liderlerin Cumhurbaşkanı’na yurt dışında eşlik etmemesi kararının verilmesi durumunda, Anastasiadis ile bazı düşünceler ve fikirler paylaşmak için biraraya gelmeyi talep edeceğini belirtti.


Kaynak: Fileleftheros Gazetesi

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:51

Son Haberler

22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Anastasiadis - Guteres görüşmesi yaratıcı bir atmosferde gerçekleşti
08:56
21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
Tüm haberler

Video on Demand