Kocias: çözümden sonra garantörlük ve işgal rejimi kalmamalı

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın Fileleftheros Gazetesi’nde yayınlanan belgesine göre, Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, olası bir anlaşmadan sonra, garantörlük ve işgal rejiminin Avrupa Birliği üyesi bir devlet olan Kıbrıs’ta kalması durumunda,

Avrupa’da bulunmayan 3üncü bir gücün himayesi altına girdiği anlamına geleceğini savundu. Kocias, bu tezin Yunanistan’ın güvenlik konusundaki görüşünün temeli olduğunu söyledi. Ayrıca garantörlükler ve işgalin Yunanistan için temel konular olduğunu ve başka taleplerin yerine getirilmesiyle dengelenebilecek talepler olmadığını vurguladı. Söz konusu belgede, garantilerin mevcut hukuk sisteminde ve Birleşmiş Milletler’de yasa dışı sayıldığı ve Türkiye’nin garantörlük anlaşmasını ihlal ettiği belirtiliyor. Ayrıca, Türkiye’nin esas talebinin, Kıbrıs sorununun çözümünden sonra da Kıbrıs’ı kontrol altına tutumak için, önemli Türk sembollerinin, erişim olanaklarının ve toprak üzerindeki varlığının garanti altına alınması olduğu vurgulanıyor.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin garantilere ihtiyacı olmadığını ayrıca böyle bir yaklaşımdan da kurtulması gerektiğini vurguladı. Kiprianu, Yunanistan Dışişleri Nikos Kocias’ın belgesini yorumlayarak, Türkiye’nin dahil olmayacağı kısa bir geçiş döneminde güvenlik konusunun Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin endişelerine cevap verecek şekilde düzenlenmesi gerektiğini savundu. Toprak konusundaki görüşmelerde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Ulusal Konsey’de kaydedilen ilkeler ışığında müzakere etmesi gerektiğini söyleyerek, yabancıların Kıbrıs Rum tarafına baskı uygulamaması gerektiğini ifade etti. Siyasi liderlerin Cumhurbaşkanı’na yurt dışında eşlik etmemesi kararının verilmesi durumunda, Anastasiadis ile bazı düşünceler ve fikirler paylaşmak için biraraya gelmeyi talep edeceğini belirtti.


Kaynak: Fileleftheros Gazetesi

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:51

Son Haberler

12 Mayıs
basın özetleri 12.05.21
14:29
Tsioutis: Nüfusun büyük bir kısmına 3. doz yapılabilir
13:34
Ben Gurion Hava alanına inmesi beklenen iki uçak Larnaka'ya yönlendirildi
08:17
Netanyahu: Hamas beklemediği bir darbe alacak
08:16
İsrail ve Filistinliler arasındaki kriz alevleniyor
08:14
Dün 2 can kaybı ve 390 yeni vaka kaydedildi
08:14
11 Mayıs
basın özetleri 11.05.21
13:25
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 11.05.21
13:22
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Tüm haberler

Video on Demand