Anastasiadis: hayalim, refahın olduğu bir vatan inşa etmek

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Pissuri’de gerçekleştirilen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, hayalinin, eğitimin, çalışkanlığın ve refahın hüküm sürdüğü bir vatan inşa etmek olduğunu dile getirdi.

Yoğun ve esaslı bir müzakere sürecine aynı kararlılıkla katıldığını ve söz konusu süreçte işgalin sona erdirilmesine yönelik iyi niyet ve kararlılık bulunduğunu ifade etti. Diyalog aracılığıyla, ülkenin bağımsızlaştırılmasının, tüm işgalci birliklerden arınmasının, yeniden birleşmesinin ve barış içinde birlikte yaşama koşulları oluşturulmasının hedeflendiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, gelecekte Helenizmin güvence altına alınmasına imkan sağlamak için, 1960 anlaşmasının hükümlerinin, iyileştirilmesi konusunda birçok alanda uzlaşı yakalandığını açıkladı. Ayrıca temel özgürlüklerin uygulanmasının hızlandırıldığını ve merkezi federal devletin iki toplumun da haklarını koruması gerektiğini vurguladı. Anastasiadis, daha az veya daha fazla vatanseverlik olmadığını söyleyerek herkesi görev başına çağırdı. Kıbrıs’ın bağımsızlaştırılmasının ve sınırlarının Derinya’da değil Kerinya’da yani Girne’de çizilecek şekilde tekrardan birleşmesinin herkes için ağırlık olduğunu ve bu sorunun çözülmesini isteyen hakiki politikacılar ve vatandaşlar bulunduğunu belirtti. Önümüzdeki müzakere günlerinin zor olacağını kabul ettiğini ayrıca Kıbrıslı Rumların endişe ve kaygılarını bildiğini ve bu endişeleri güvence altına almak için çalışacağı konusunda söz verdi. Endişelerin güvence altına alınamaması durumunda ise sorumluluğun Kıbrıs Helenizminde olmayacağını vurguladı. Anastasiadis, artık garantilere, garantörlere veya yabancı ordulara gerek olmadığını söyleyerek, Kıbrıs’ın kriz bulunan bir bölgede, Hristiyanların ve Müslümanların birlikte yaşama örneği oluşturabileceğini savundu.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 21:51

Son Haberler

07 Mayıs
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Avrupalı mevkidaşlarını Cenevre hakkında bilgilendirecek
09:12
Aşı portalı 35 ve 36 yaşlarındaki kişiler için sabah açıldı
09:11
Sağlık Bakanlığı coronapass'a nerede ihtiyaç duyulacağına yönelik açıklama yaptı
09:09
Dün 1 can kaybı ve 460 yeni vaka kaydedildi
09:07
06 Mayıs
Sağlık Bakanı, Haziran sonuna kadar Kıbrıs’ın pandemi öncesi duruma döneceğine yönelik inancını ifade etti.
16:50
Maliye Bakanı: AB’nin kalkınma fonu, önümüzdeki 5-6 yıl ekonomik karşı saldırının ana silahı olacak.
16:48
Pazartesi’nden itibaren Kıbrıs genel kapanmadan çıkıyor.
14:28
Pazartesi günü okullar yeniden açılıyor.
14:27
Panayotopulu: Avrupa İlaç Ajansı’ndan onay alırsa, Pfizer aşısının Kıbrıs’ta da 12-15 yaş arası çocuklar için kullanılabilir
14:26
Cumhurbaşkanı bugün Porto’ya gidiyor.
14:25
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetti ve 562 yeni vaka saptandı.
14:19
basın özetleri 06.05.21
13:52
Tüm haberler

Video on Demand