Maliye Bakanı: Hükümet yeni kredi notundan memnun

Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in yeni değerlendirmesinin, büyük olasılıkla önümüzdeki yıl, Kıbrıs ekonomisinin yatırım seviyesi aşamasında bulunacağının göstergesi olabileceğini görüşünü savundu.

Yeorgiadis, kurumumuza yaptığı açıklamada, yatırım seviyesinde değerlendirilmek için önkoşulun gelişmenin devam etmesi, işsizliğin azaltılması, istikrarlı bir mali gidişatta kalınması ve banka portföylerinin konsolidasyonu olduğunu belirtti. Maliye Bakanı şu anda büyük bir yol katedildiğine ayrıca Kıbrıs’ın 2013 yılının başlarında bulunduğu notundan 10 derece yukarıda ve yatırım seviyesinden 2 derece aşağıda bulunduğuna dikkat çekti. Yeorgiadis, bu durumun, ileride muhtemel borçlarla ilgili faizlerin düşürülmesi ve yabancı yatırımların cesaretlendirilmesi önemli faydalar sağladığını da vurguladı.

Yeorgiadis, ‘Alithia’ gazetesinde bugün yayınlanan, İhtiyat Fonunun banka hesaplarının traşlanmasından zarar görenlerin verilerinin toplamaya başladığına dair haberi doğruladı. Yeorgiadis, tazminat miktarı, ödeme koşulları ve bazı olası kriterlerin koyulmasının, veriler toplandıktan sonra ve ilgili kişilerle görüşüldükten sonra belirleneceğini açıkladı. Maliye Bakanı, söz konusu hareketle aslında, Bakanlar Kurulu’nın kısa bir süre önce aldığı kararla, banka hesaplarının traşlanmasından etkilenen emeklilik fonu üyesi ailelerin tazminat planı oluşturulmasının uygulamaya geçirildiğini ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:51

Son Haberler

11 Mayıs
basın özetleri 11.05.21
13:25
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 11.05.21
13:22
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Eğlence merkezi sahipleri safe-pass uygulamasında değişiklik istiyor
12:32
AB komisyonu ve üye devletlerin Astrazeneca'ya karşı temyiz başvurusunun duruşması bugün başlıyor
09:02
Aşı portalı bugün 27 ve 28 yaşlarındaki kişiler için açıldı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 276 yeni vaka kaydedildi
08:59
10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Tüm haberler

Video on Demand