22/10/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre toprak konusunun tartışılacağı görüşmelerde Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'e eşlik edecek olan uzmanlar biçimlenen kriterleri yansıtan farklı haritalar hazırladılar. Kıbrıs dışında 7-11 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek görüşmeye yönelik hazırlıklar her iki tarafta da doruk noktasına ulaşmış durumda. Bugüne kadar masaya konan ve kriterleri ilgilendiren tezler temelinde Kıbrısrum tarafı göçmenlerin %60'nın Kıbrısrum oluşturucu devletinde geri dönmesini talep ediyor. Bu da 100 bin göçmenin geri dönmesi anlamına geliyor. Böylesi bir düzenleme için toprak oranı da yaklaşık %75'e %25 çıkıyor. Kıbrısrum tarafı bunun yanı sıra Kıbrısrum oluşturucu devletinde sahil şeridinin artırılmasını ve Annan Planı'nın öngördüklerinin ötesinde bir düzenleme istiyor. Karşı cephede ise Kıbrıstürk tarafı verilerin değiştiğini belirterek Annan Planındaki haritayı kabul etmeyeceğini ortaya koydu ve kantonlar gibi özel bölgelerin oluşturulmasını, sahil şeridinin azaltılmasını kabul etmiyor. Yığınsal nüfus hareketi olmasını da reddediyor. Özel bölgelerle ilgili olarak Kıbrısrum tarafı kantonlar konusunda önerisinin kabul edilmememsi durumunda Karpaz'da, Maronit köyleri bölgesinde ve belki de Omorfo yöresinde merkezi hükümet tarafından yönetilecek özel bölgeler oluşturulmasını talep ediyor. Bu yaklaşım şimdiye de Türk tarafından olumlu bir karşılık bulmadı.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hane halkı ve işletmelerin borçlarında aşamalı bir biçimde azalma görülse de hala daha yüksek bir noktada bulunuyorlar. Hane halkının borçları Merkez bankası verilerine göre Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla'nın %127,3 oranında. Bu oran işletmelerde %226,9'a çıkıyor. Avrupa Birliğinde hane halkı borçlarının Gayrı Safi Yurt İçi Hasılaya oranı ortalama %59,2. Ancak Kıbrıs'ta hane halkının borçları değerlendirilirken mali ve taşınmaz mal açısından varlıklarını da dikkate almak gerekiyor. Böylesi bir durumda Kıbrıs hane halkı artıya geçerken Avrupa ortalamasında hane halkı ekside kalıyor. Kıbrıs Merkez Bankası borçlarla ilgili verilerin yanı sıra taşınmaz mallara yönelik fiyat verileri de açıkladı. Konutta fiyatlar kendisini düzeltmeye devam ediyor ve 2016 yılının ilk üç ayı içerisinde 2015 yılının aynı dönemine göre %1,6 oranında düşüş gösterdi. Burada dikkat çeken olgu düşüş eğiliminde var olan küçülme. Bu da fiyatların en alt basamakta istikrar kazanmaya başladığının bir ifadesi. Bu arada konutta konut kredi faizlerindeki düşüşle de birlikte talep açısından da bir artış olduğu ifade ediliyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi 7-11 Kasım görüşmelerinin olası etkileri. Gazeteye göre Cenevre'de 7-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek görüşmeler ortaya çıkaracağı sonuçlarla sadece Kıbrıs sorununun çözümü uğraşılarının geleceğini belirlemeyecek. Aynı zamanda Aralık ayındaki yerel seçimler üzerinde de etkili olacak. Siyasi partilerin Aralık seçimlerine yönelik çalışmaları doruk noktaya çıkmış olabilir ancak gündemde bu seçimlerin ertelenmesi olasılığı da var. Cenevre görüşmelerinden olumlu bir sonuç alınması ve toprak konusunda iki taraf arasında bir yakınlaşma sağlanması durumunda bu seçimlerin ertelenmesi gündeme gelecek. Seçimlerin ertelenmesi konusunda girişimin de Hükümet'ten gelmesi bekleniyor. Hükümetin Kıbrıs sorunundaki durumu ortaya koyarak seçimlerin ertelenmesi talebinde bulunmanın sorumluluğunu üstlenmeli. Politisin elde ettiği bilgilere göre İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos çalışma arkadaşlarına, Bakanlığının seçimlerin ertelenmesi amacıyla Meclis'e yasa tasarısı sunmaya hazır olması için gelişmeleri yakından izleme direktifi verdi. Bu konunun son karar Cenevre'de alınacak olunmasına karşın Cumhurbaşkanı'nın Brüksel'den dönmesiyle birlikte Hükümeti de meşgul etmesi bekleniyor. Bu arada Kıbrıstürk basınına göre Kıbrıs sorununda Kasım ayı sonunda çok katılımlı uluslararası konferans toplanacak. Bu konferansta garantiler ve güvenlik konuları ele alınacak. Ara dönemde ise yani Cenevre görüşmeleri ile çok katılımlı konferans arasındaki dönemde ise iki lider Lefkoşa'da yoğun müzakerelere devam edecek. Ancak tüm bunlar toprak konusunda taraflar arasında anlaşma sağlanması durumunda yaşanacak. Bu arada Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis Kıbrıslı iki liderin toprak konusundaki görüşmesine ev sahipliği yapmak için Avusturya ve Finlandiya'nın ilgi gösterdiğini söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Meclis genel kurulu DİKO'nun Kıbrıs sorununa çözüm arayışları çerçevesinde adaya yasadışı olarak getirilen nüfusun adada kalması konusunun acil olarak ele alınmasını önerisini oy çokluğuyla reddetti. Bu somut konunun Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelerin ele alınacağı tartışmada görüşülmesi kararlaştırıldı. Meclis'in 11 Kasım tarihli oturumunda Kıbrıs sorununa yönelik genel tartışma yapılması da karar altına alındı. Bu arada DİKO ve daha başka partileri liderlerin 7 Kasım'da toprak konusunu ele alacak olmaları için bu tarihin öne alınması talepleri de var. Meclis Başkanı Dimitris Silluris kendisi 31 Ekim'de yurt dışında olacak olsa da şimdi Kıbrıs sorunuyla ilgili tartışmanın 24 ya da 31Ekim tarihlerinde yapılabilmesi için siyasi parti liderleriyle görüşmelerde bulunacağını söyledi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi hellim üretiminde kullanılan tozun herhangi bir denetime tabi tutulmaması. Gazeteye göre devlet hellim konusunda tüketicileri korumasız bıraktı. Hellim üretiminde kullanılan tozların hiçbiri denetim için Devlet Kimya Laboratuarına gönderilmedi. Üretilen hellimler de denetlenmedi. Verilere göre üreticinin ürettiği sütün hellim yapımına yetmememsi sonucu son beş yıl içerisinde süt tozu ithali son beş yılda ikiye katlandı. Bu arada Ticaret Bakanlığının da bu tozların denetim metotları ve hangi peynir türlerinin denetlendiği konusunda Meclis'e bilgi verecek konumda olmadığı görüldü. Oysa bu denetim için İtalya'dan modeller getirtilmişti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Çocuk Hakları Koruma Komiseri Lida Kurşumba çocukların bulunduğu tüm alanlarda, bu alanların açık ya da kapalı alanlar olmasından bağımsız sigara içiminin yasaklanmasını istedi. Çocuk parklarına komşu alanlarda ve çocukların durabileceği otobüs durakları gibi alanlarda sigara içilmesine yasak getirilmesi gerektiği görüşünü savundu. Lida Kurşumba sigara içme yasağını düzenleyen yasa tasarısında değişikliğe gidilecek olması nedeniyle bu yöndeki taleplerini Sağlık Bakanlığı genel Müdürü'ne ilettiklerini de duyurdu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatif Merkez Bankası'nın işe alımlarında ve maaşlarında yapılan denetim. Gazeteye göre gönüllü emeklilik programı çerçevesinde işten çıkarılanların yerine Kooperatif Merkez Bankası iki yılda 128 işe alım yaptı. Kooperatif Merkez Bankası'nda son işe alınanların maaşlarının %30 daha yüksek olduğu görüldü. Baş savcı da Sayıştaylığın Kooperatif Merkez Bankası'nın faaliyetlerini ve ekonomik durumunu denetleyebileceği konusunda iki kez görüş verdi. DİSİ Başkanı Averof Neoitu ise Meclis'e bir yasa tasarısı sunarak Sayıştay Başkanı Odisseas Mihayilidis'in bu yetkisinin kaldırılması girişiminde bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Meclis dün özelleştirme çalışmalarında fonların kullanımını bağladı. AKEL, DİKO, EDEK, Yurttaşlar Hareketi ve Ekoloji Hareketi Bütçe ile ilgili yasada bir düzenleme yaptılar ve 2016 yılı bütçesinden uzman veya danışman ödenekleri, devlete ait kurumların özelleştirilmeleri için araştırma hizmeti satın alımı gibi fonların kullanımında Meclis Ekonomi Komisyonunun bilgilendirilmesini ve yazılı onayını zorunlu hale getirdiler.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi tıraşlanmış İhtiyat Sandıklarına yönelik haksızlığın giderilmesi çalışmalarının başlatılmış olunması. Gazeteye göre Maliye Bakanlığı İhtiyat sandıklarından analitik bilgi istemesi için Kıbrıs Bankası'na direktif verdi. Bu çalışma ile İhtiyat sandıklarının tıraşlanan paralarının ne kadar olduğu hesaplanacak ve böylece 2013 yılında tıraşlanmış ihtiyat sandığı paralarının tazmin edilmesi yönünde Hükümetin verdiği sözün yerine getirilmesi de ete kemiğe bürünecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Baf^ta Bahiammo bölgesine botla gelen 32 erkek, 14 kadın,18 çocuk ve 19 bebeğin yer aldığı 83 Suriyeli'nin Türkiye'den getirildiği saptandı. Yapılan ilk sorgulamada bu kişilerden ikisinin daha önce Kıbrıs'tan sınır dışı edilmiş olduğu tespit edildi. Suriyeli göçmenler, kendilerini getiren Türklere kişi başı 3 ile 10 bin dolar arası para ödediklerini söylediler.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Anastasiadis - Guteres görüşmesi yaratıcı bir atmosferde gerçekleşti
08:56
21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
Tüm haberler

Video on Demand