21/10/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda toprak konusunda tarafların kriterleri. Gazeteye göre mülkiyet konusunda tarafların kriterleri arasında köprü oluşturmanın zor olduğu görünümü var ve bu konu toprak sorunuyla da bağlantılı. Kıbrısrum tarafının toprak konusunda var olan kriterlerinden bazıları şöyle: -Mülkiyetten, mülk sahipliğinden ve toprak düzenlemelerinden bağımsız dönüş hakkı.- Omorfo gibi Kıbrıslırumlar açısından özel önem atfedilen 1974 öncesi yoğun nüfus barındıran, tarihi değeri olan, dini öneme sahip toprakların geri verilmesi.- Sahil şeridinin paylaşımının toprak oranlarına bağlı olması.- Kıbrısrum tarafı gelişme, üretkenlik, ticaret, turizm, iletişim ve ulaşım ve yerleşim perspektifi olan alanlarına yakınlığın da dikkate alınması. Kıbrıstürk tarafı ise toprak düzenlemelerinden etkilenecek kişi sayısının minimum olmasını, iki bölgeliliğin sağlanmasının ve özel bölgeler, kantonlar ve ceplerin olmamasını, Omorfo gibi büyük yatırım ve büyüme alanlarının toprak düzenlenmesinde yer almamasını, toprak kimliğinin ve bütünlüğünün korunmasını ve bugünkü sahil şeritlerinde çok az değişime gidilmesini kriter olarak belirlemiş durumda. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı arasında 7-11 Kasım tarihleri arasında Cenevre'de gerçekleştirilecek görüşmelerin bu koşullarda çok zor geçeceği net. Bu görüşme şimdi Ulusal Konsey'in 30 Ekim tarihinde gerçekleştireceği toplantıda da ele alınacak. Konsey üyelerinin Cenevre görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e eşlik etmeleri konusu da şüpheli. Mustafa Akıncı Kıbrıstürk parti liderlerini Cenevre'ye götürme konusuna çok olumlu bakmadığı biliniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İşgal bölgesinde Mal Tazmin Komisyonunun sonuç alıcılığı konusunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyan Yuannu, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bu davaya müdahil olmamasından rahatsız. Yuannu'nun avukatları Ahilleas Dimitriadis ve Mihalis Firos "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kamunun çıkarlarını savunmak isterken kaçmak yerine bu davada yer alması daha iyi olmayacak mıydı?" sorusunu sordular. Hükümetin konuya ilişkin tavrının Hükümet Sözcüsü'nün son açıklaması sonrası daha da hayal kırıklığı yarattığına dikkat çektiler. Avukatlara göre Kıbrıs Cumhuriyeti önce 28 Ocak 2016 tarihinde Mahkeme'ye bir mektup göndererek bu davada taraf olmak istedi. Mahkeme de ilgili tarafların yani Türkiye ile davacının ortaya koydukları gözlemlere ek Kıbrıs'ın da 22 Eylül'e dek kendi gözlemlerini sunmasını istedi. Kıbrıs Cumhuriyeti buna ek süre istedi ve bu süre 21 Ekim'e kadar uzatıldı. Avukatlara göre bu olgu da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin başvuru sahibinden bağımsız davaya kendi isteği ile taraf olduğunu ortaya koyuyor. Buna karşı şimdi ise pozisyonunu değiştirme eğilimine girdi.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Focus Maritime Corporation şirketi sahibi Mihalis Zolotas'ın dün Atina'da Yunan güvenlik birimi yetkilileri tarafından yakalanması. Gazeteye göre Kıbrıs'ta açık davası bulunan Focus Maritime Corporation şirketi sahibi Mihalis Zolotas dün Atina'da yakalandı ve normal koşullarda bunu Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nin Ekim ayı başlarında verdiği Avrupa tutukluluk kararı temelinde Kıbrıs'a iadesinin izlemesi gerekiyor. Ancak dün öğle saatlerinde temyiz savcılığa çıkarılan Zolatas'ın Kıbrıs'a verilmemek için Yunanistan'da geçerli tüm yasal süreçleri kullanacağı görünümü var. Zolatas Focus Maritime'dan Merkez bankası eski başkanlarından Hristodulidis'in müdürlüğünü yaptığı Christodoulou Consultants şirketi kasasına somut bir zamanda aktarılan 1 milyon euro konusunda kilit kişi olarak görülüyor. Bu arada Zolatas'la birlikte aynı anda Vgenopulos'un yakın iş arkadaşı Mihalis Fole'nin de Romanya'da yakalandığı öğrenildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanının 7-11 Kasım tarihlerinde Cenevre'de toprak konusunda Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile gerçekleştireceği görüşme öncesi Kıbrıs Cumhuriyeti Tapu Dairesi ve Planlama Dairesi'nde yoğun bir hazırlık çalışması başladı. Çalışmaların tamamlanmasıyla ortaya çıkacak sonuçlar Cumhurbaşkanı'na sunulacak. Cenevre görüşmeleri sadece toprak düzenlemeleri açısından önemli görülmüyor. Aynı zamanda mülkiyet sorununun çözümünden ortaya çıkacak bedelin belirlenmesi açısından da büyük bir öneme haiz. Bu sorunun çözümü aynı zamanda birleşik Kıbrıs'ın bütününde gelecekte hem ekonomik planlamaya da temel oluşturacak. Geri verilecek topraklara Kıbrısrum yönetimi altında geri dönecek Kıbrıslırumların sayısı ve oluşturucu devletlerin yönetimine kalacak kıyı şeridinin büyüklüğü de Müzakere masasına konacak konular arasında.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Genel Sağlık Planı ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Genel Sağlık Planı ete kemiğe bürünmeye başladı.Konuyla ilgili çok beklenen iki yasa tasarısı Meclis'e sunuldu. Bunlardan ilki devlet hastahanelerinin özerkleştirilmesini öngörüyor. İkincisi ise Genel Sağlık Planı ile ilgili. Bu arada kamuda sağlık alanında hastaların karşı karşıya kaldıkları sorunlar sürekli büyüyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Cumhuriyeti, Türkiye'nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne yönelik olası bir tahrik girişimine karşı hukuki önlemler alma hazırlığı içerisinde. Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis bakanlığının 2017 yılı bütçesini Meclis'in ilgili komisyonuna sunuşunda milletvekillerinin sorularını yanıtlarken olası bir Barbaros olayını nasıl göğüsleyeceklerine ilişkin Başsavcı ile temasta olduklarını söyledi. Daha önceki durumda Hukuk Dairesi alınması gereken hukuki önlemleri tavsiye etmeye hazır değildi. Bu durum sonrası uluslararası bir kurumdan hizmet satın aldı ve onun sunumu temelinde bir plan hazırladı. Bakan bu arada enerji konularına ilişkin soruları yanıtlarken de çok katılımlı bir işbirliği alanı yaratmaya çalıştıklarını ve üçlü işbirliklerinin yavaş yavaş çoklu işbirliklerine dönüşeceğini ifade etti. Kıbrıs'ın yeni tur izin ihalesine şirketlerin gösterdikleri ilginin büyük şirketlerin bu alana verdikleri önemin bir göstergesi olduğunun altını çizdi. 10. parsel için büyük şirketler arasında büyük bir çatışmanın yaşandığına dikkat çekti.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi kamuda sağlık alanında halkın yaşadığı sorunlar. Gazeteye göre kamuda sağlık alanının çöküşünün devamında son yok ve bunun bir sonucu halk da cefa çekmeye devam ediyor. Bu alanda yeni sorun hastahane kliniklerinin üniversite hastahanelerine dönüştürülmesi süreci ve özünde verilen sağlık hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesi olgusu. Ancak Kıbrıs Üniversitesi tıp fakültesi dekanı Zaharia Zahariyu Sağlık Bakanlığı ile üniversite arasında imzalanan antlaşmayı yaşama geçirme çerçevesinde görevi devralmak için Makarios Hastahanesi'ne gittiğinde hasthandeki doktorlar tarafından kabul edilmedi. Hastahane doktorları anlaşmanın uygulanmaya girmemesi için iş durdurdular. Bu gelişme sonrası da Zahariyu'nun dekanlık görevinden istifa ettiği ve istifasının da rektör tarafından kabul edildiği ileri sürüldü.Ancak Zahariyu Filelefteros'a yaptığı açıklamada istifa etmediğini ancak üniversiteye bir mektup göndererek istifayı düşündüğünü belirttiğini söyledi. İkinci bir mektubunda ise istifa etmeyeceği bilgisi verdiğine dikkat çekti. Yaşanan bu yeni süreç de sonuçta sağlık bakanı Yorgos Pamporidis'in "devlet olarak dört yıldır gerekli süreçleri ileri götüremedik ve şimdi acele çözümler bulmak zorundayız" ifadesini doğruluyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Brüksel'de toplanan Avrupa Birliği zirvesi Türkiye'nin yol haritasında ve Birliğe üye ülkelerin tümüne yönelik uygulaması gereken kriterler konusunda Türkiye ile hesabı açık bıraktı. Bu da Lefkoşa'nın müdahalesi sonucu oldu. Zirvede Türkiye'ye, Avrupa Birliği- Türkiye Açıklamasında yer alan yükümlülüklerin tümünü üye devletlerin tümüne yönelik uygulamada daha fazla ilerleme sağlaması çağrısında bulundu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Lagard Listesi olarak bilinen ve vergi kaçırma amacıyla yurt dışında açılan hesaplara ilişkin gelişmeler . Gazeteye göre Vergi Mukayitti dün parti liderleri toplantısında Lagard listesinde siyasilerden herhangi birinin olmadığını ancak "çok bilinen" bazı isimlerin yer aldığını söyledi. Mukayyit bununla birlikte bugüne dek bu listede yer alanlardan tek sent dahi vergi alınamadığına da dikkat çekti. Listede yer aldıkları için kendilerine vergi belirlenen 87 kişi bu duruma itiraz ettiğinden durum henüz askıda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'e göre Cenevre'de toprak konusunda görüşmeler harita üzerinde ve isimlerle yapılacak. Sözcüye göre bu müzakerelerin tarihi henüz kesinleştirilmedi. Müzakerelerin nerede yapılacağı da henüz net değil. Sözcüye göre bu konuda kesin olan tek şey sürecin Birleşmiş Milletler çatısı altında olacağı. Sözcü bu arada yurt dışında gerçekleştirilecek görüşmede sadece taraflar ve Eide'nın yer alacağını, üçüncü çevrelerin olmayacağını belirtti. Üçüncü çevrelerin baskısı konusunda bazı siyasi parti yetkilileri tarafından ifade edilen endişenin gündeme getirilmesi üzerine de dışarıdan herhangi bir müdahalenin kabul edilmeyeceğini belirtti. Müzakere alanına Türk heyetinin gelmesi olasılığıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken de bunun olası olduğunu çünkü işgal bölgesinin Türkiye ile açık iletişimi olduğunun altını çizdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Tüm haberler

Video on Demand