DİSİ, AKEL ve DİKO yurt dışı görüşmesine olumlu bakıyor

DİSİ, AKEL ve DİKO toprak konusunun görüşülmesi için yurt dışında yapılacak görüşmeye çağrıldıkları takdirde olumlu cevap vereceklerini açıkladı.

DİSİ meclis sözcüsü Nikos Tornaritis, kurumumuza yaptığı açıklamada, partisinin Cenevre’de yapılacak müzakerelerde Cumhurbaşkanı’na eşlik etmeye hazır olduğunu belirtti. Ayrıca, Kıbrıs sorununun diğer çözüm planlarıyla olumlu farklılıklar bulunmasından dolayı, toprak konusunun yurt dışında konuşulmasının haklı sebepleri olduğunu savundu.

AKEL Polit Büro üyesi Hristos Hristofidis de benzer görüşleri savunarak, kimsenin Kıbrıs sorununun çözümünün getireceği ağırlığı taşıyacak kadar güçlü olmadığını ve bu yüzden Cumhurbaşkanı’nın tüm siyasi güçleri kendisine eşlik etmeye davet etmesi gerektiğini vurguladı.

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ise kişisel Twitter hesabından yayınladığı mesajında, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in olası bir davetine olumlu yanıt vereceğini açıkladı.
EDEK yaptığı açıklamada, görüşmenin Kıbrıs’ta yapılması gerektiği yönünde görüş belirterek, Cumhurbaşkanı’nın nihai kararlarını bekleyeceğini ifade etti.

Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lilikas, tüm başlıklar Kıbrıs’ta görüşülürken, bir anda alınan toprak konusunun yurt dışında görüşülmesi kararını sorguladığını söyledi.

Dayanışma Hareketi, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, İsviçre topraklarında yapılacak böylesi kritik bir müzakerede seçim öncesi kampanyasında verdiği sözleri tutarak Kıbrıs Helenizmi’nin çıkarlarını koruyacağını ümit ettiğini dile getirdi.  

Çevreciler Hareketi-Vatandaşlar İşbirliği, siyasi liderlerin yurt dışına gidip gitmeyeceği konusunun önem sırasına göre ikinci planda olduğu görüşünü savundu.

ELAM ise toprak konusunun yurt dışında görüşülmesinin, Kıbrıs’ın Türkiye’nin elinde oyuncak haline geldiğini bir kez daha gözler önüne serdiğini vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:51

Son Haberler

23 Eylül
Macron ve Biden telefonda görüştü
08:18
Dün 106 yeni vaka kaydedildi
08:17
Anastasiadis ve Irak Cumhurbaşkanı Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün üçlü işbirliğine olası katılımını görüştü
08:15
Anastasiadis - Guterres - Tatar üçlü toplantısı nedeniyle New York’da diplomatik bir ateş hakim
08:14
22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Tüm haberler

Video on Demand