18/10/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs'a yasadışı bir biçimde taşınan nüfusun Kıbrıs sorununun çözümü sonrası vatandaşlık hakkı kazanacak olması. Gazeteye göre sahte devlet vatandaşı olan yerleşiklerin tümü anlaşmanın sağlanmasıyla birlikte Kıbrıs vatandaşlığı hakkı kazanacak. Geri kalan Türkiye'den nüfus ise çalışma izni ile adada tutulacak. Yani çözüm sonrası kimse gitmeyecek. Yerleşikler konusunda son günlerde bir kafa karmaşası yaşandı ve bunun bir sonucu olarak Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün çözüm sonrası vatandaşlık hakkı kazanarak adada kalacak olanlarla ilgili düzeltici bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı dün bir öz eleştiri içeriği de taşıyan açıklamasında " günün yorgunluğu sonrası ayak üstü yapılan bir açıklama tepkilere neden olabilir ve haklı olarak da olmuştur da, çünkü gerçek görüntüyü yansıtmıyordu." dedi. Cumhurbaşkanı pazar günü Akıncı ile görüşmesi sonrası 90 bin yerleşikten bahsetmişti. Dün bu rakamı 40 bine indirdi. Karşı tarafta Akıncı ise çözümün ilk günü vatandaş olacak olanların sayısının Türkiye'den gelenler dahil 220 bin olacağını söyledi. Akıncı" kökenleri dikkate alınmaksızın bu kişiler Federal Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ve Avrupa Birliği'nin vatandaşı olacaklar" dedi. Bu arada Anastasiadis ve Akıncı dün müzakere sürecini değerlendirdi ve toprak konusunun tartışılması için sürecin Kıbrıs dışına taşınması anlaşmalarını onayladılar. Bunun Kasım ayının ilk haftası sonrası olması bekleniyor. Toprak konusunda müzakerelerin yapılacağı ülke ise henüz belirlenmedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis Lüksemburg'ta bugün toplanacak Genel İşler Konseyi'nde Avrupa Birliği'nden, Türkiye'nin, Kıbrıs Cumhuriyeti dahil yol haritasını tüm üye ülkelere karşı uygulamasının istenmesini talep edecek. Elde edilen bilgilere göre Kasulidis Türkiye'nin yargıda işbirliği yapması ve yasadışı göçmenler konusunda varılan anlaşmayı Kıbrıs Cumhuriyeti ile de uygulamasını gerektiği üzerinde duracak. Kasulidis'in bu arada Komisyonu'nun uyguladığı yönteme ilişkin Lefkoşa'nın çekincelerini de ileri sürmesi bekleniyor. Komisyon uyguladığı yöntemle Ankara'nın Lefkoşa'yı tanımadığı için Kıbrıs'a karşı uygulanmadığını kabul etmekle birlikte Türkiye'nin yol haritasını uyguladığını kabule diyor. Türkiye'nin kriterleri yerine getirmeyi reddinin 20-21 Ekim Avrupa Birliği zirvesinde de gündeme getirilmesi bekleniyor.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi "Harita ve köylerle İsviçre için hazırlar" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre toprak konusu iki lider arasında Kasım ayının ilk 15 günü içerisinde büyük bir olasılıkla İsviçre'de ele alınacak. Anastasiadis ve Akıncı dün gerçekleştirdikleri görüşmede Ekim ayı içerisinde yaptıkları 6 müzakerenin bir değerlendirmesini yaptılar ve sağlanan ilerlemenin toprak konusunu ele almak için yurt dışında bir araya gelmelerine olanak verdiği sonucuna vardılar. Bununla birlikte iki tarafın çok yakın oldukları bazı konuları da kapatmak için Lefkoşa'da 1-2 görüşme daha yapmamaları da gerekebilir.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Komünist Partisi Kıbrıs sorununa iki bölgeli iki toplumlu federal çözüm bulunması tezini terk kararını Polit Büro düzeyinde almış durumda. Partinin bu kararı aslında kongre öncesi diyalog sürecinde aldığı belirtiliyor. Yunanistan Komünist Partisi'nin bu kararı aralarındaki ilişkileri daha da zorlaştıracağından Kıbrıs'taki kardeş partisi AKEL'i düşündürüyor. Bu konu AKEL Polit Bürosu'nda da gündeme geldi. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün henüz alınmayan bir kararı kamuoyu önünde yorumlamasının doğru olmayacağını söyledi. Kipriyanu bu arada bu gelişme sonrası AKEL'in Kıbrıs sorununda kendi pozisyonunu yeniden değerlendirme olasılığının sorulması üzerine " şaka yaptığınızı sanıyorum. AKEL'in ortaya koyduğu görüşlerden bunu mu anlıyorsunuz? Bizim tavrımız değiştirmemiz söz konusu değildir" dedi. Yunanistan Komünist partisi AKEL'in Yunanistan'daki kardeş partisiydi. ancak son yıllarda AKEL'in daha çok SİRİZA'ya yakın olduğu da biliniyor. Bunun dışında son yıllarda AKEL ile Yunanistan Komünist Partisi arasında birçok konuda görüş ayrılığı olduğu da görüldü.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda gündeme gelen yerleşiklerle ilgili tartışma. Gazeteye göre " vatandaşlık için ortak belgenin" gündeme gelmesiyle yerleşikler konusu tartışması büyük yankı yarattı. Bu belge oldukça açıklayıcı ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in farklı görüşüne rağmen Akıncı'nın temel özgürlüklerde sınırlama yorumunun doğruluğunu ortaya koyuyor. Bunun dışında belge yerleşiklerin tümünün adada kalacağını da ortaya koyuyor. Gerek karma evlilikler gerekse kalış nedeniyle sahte devlet vatandaşlığı alan herkes vatandaşlık alacak. Binlerce yerleşik otomatik olarak Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olacak. Karme evlilikler ve bu evliliklerden doğan çocukların sayısını Cumhurbaşkanı 25 bin olarak açıkladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ve Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas Kıbrıs sorunuyla ilgili Cumhurbaşkanına birer mektup gönderdiler. Bu mektubun dağıtımını Ulusal Konsey üyelerin de yaptılar. Papadopulos 14 Ekim tarihli mektubunda ortaya çıkacak tehlikelere değinerek "beşli" ya da "çoklu" konferans konusunun Ulusal Konsey'de tartışılmasını istedi. Bunun yanı sıra bir dizi soru sorarak Cumhurbaşkanı'ndan izahat istedi. 2004 Mart'ında Burgenctok'ta yaşanan süreçle herhangi bir biçimde beşli ya da çoklu konferans arasında paralellik kurmayı şansızlık olarak niteledi. Burgenctok toplantısının Birleşmiş Milletler tarafından "iki tarafın görüşmesi olarak" nitelendirildiğine dikkat çekti. Yunanistan ve Türkiye'nin oradaki varlıklarının sürece salt yardımcı olmak olarak belirlendiği görüşünü savundu. Papadopulos bu arada mektubunda bugünkü hukuki durumdan yeni hukuki duruma geçiş için olası uluslararası bir konferansta Kıbrıs Cumhuriyeti'nin varlığının hem politik hem de hukuki açıdan bir zorunluluk olduğuna vurgu yaptı. Papadopulos bu arada Cumhurbaşkanı'ndan böylesi bir konferansta kimlerin yer alacağı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin katılımının nasıl güvence altına alınacağı ve ayrılıkçı "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin nasıl bunun dışında tutulacağı konusunda izahat istedi. Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas da kendi mektubunda müzakerelere sunulan belgelerin ve tarafların üzerinde anlaşmaya vardıkları ortak metinlerin tümünün partilere verilmesini istedi.
HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "İlerleme sağladılar ve toprak konusunu tartışacaklar" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün Akıncı ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada yeterli ilerleme olduğunu ve şimdi toprak konusunu yurt dışında ele alacak nedenlerin var olduğunu söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa İstatistik Dairesi'nin dün basına verdiği verilere göre Kıbrıs'ta yoksulluk artıyor. Veriler Kıbrıs'ın memorandumdan çıkışından birkaç ay sonra gelmesi ve uygulanan kemer sıkma politikaları sonucu toplumun içinde bulunduğu trajik durumu göstermesi açısından dikkat çekici. İstatistik Dairesine göre Kıbrıs'ın, 2008-2015 yılları arasında Avrupa Birliği içinde ikinci en yüksek yoksulluk nüfus paylaşımı riskine sahip. Kıbrıs'ta 2008'de nüfusun %23,3'ü ya da 180.000 kişi yoksulluk ve sosyal dışlanma riski altındayken bu oran ve rakam 2015'de %28,9 veya 240.000'e ulaştı. Kıbrıs 2008-2015 yılları arasında 15 birlik üyesi içinde en fazla artışı gösteren ve söz konusu oranı büyüten ikinci ülke oldu. En fazla artışı Yunanistan gösterdi. Yoksulluk Yunanistan'da 2008'de %28,1’den 2015'e %35,7’e çıktı yani %7,6 arttı. Artış Kıbrıs'ta %5,6, İspanya'da %4,8, İtalya %3,2 ve Lüksemburg'ta %3,0oldu. Üye ülkeler arasında en fazla düşüş de %7,1 ile Polonya2da oldu. Polonya'da yoksulluk %30,5'ten %23,4'e düştü.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda taraflar hızla toprak konusunu görüşmeye gidiyor. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis şu ana kadar gerçekleştirilen yoğun müzakereler sürecinde iyi bir ilerleme kaydedildiğini ve bunun toprak konusunun Kıbrıs dışındaki bir ülkede tartışılması olanağı sağladığını açıkladı. Cumhurbaşkanı, toprak konusunun üçüncü bir ülkede görüşülmesini haklı çıkaracak kadar bir ilerleme kaydedildiğini söyledi. Cumhurbaşkanı halkı bilgilendirmek amacıyla 3 Kasım tarihinde bir basın toplantısı yapacağını da duyurdu. Toprak konusundaki görüşmenin ne zaman yapılacağıyla ilgili soruya Cumhurbaşkanı, bu tur müzakerelerde bir görüşme olabileceğini, Kasım ayı başlarında iki taraf arasında yakınlaşma kaydedilen konuların kapanacağını ve bu şekilde toprak ve mülkiye konularının tartışılması için verimli havanın yaratılacağını duyurdu. Yurt dışında yapılacak görüşmeye siyasi liderlerin de katılacağıyla ilgili açıklamasının hala geçerli olup olmadığı sorusuna Anastasiades, bunun hala geçerli olduğunu ancak koşulların nasıl gelişeceğine ve sürece bağlı olduğunu söyledi. Yerleşikler konusunda pazar günü yaptığı açıklamalarla ilgili bir soruya Cumhurbaşkanı, yorucu bir günden sonra yaptığı açıklamaların bazı tepkilere neden olduğunu ancak bunların gerçekleri yansıtmadığını söyledi.
Anastasiadis, şu ana kadar 117.545 Kıbrıslı Türkün kimlik ve pasaport aldığını veya Kıbrıs vatandaşı olarak kayıt yaptırdığını söyledi. Bunun dışında yaklaşık 12.500 kişinin kayıt yaptırmadığını, 25 binden fazla KKTC vatandaşı Kıbrıslı Türkün Britanya`da yaşadığını ve Kıbrıs Cumhuriyetine halen kayıt yaptırmadığını duyurdu. Sonuç olarak Kıbrıslı Türklerin sayısının 155 bine çıktığını dile getirdi. Karma evlilikler ve bu evliliklerden doğan çocukların sayısının 2004 yılında 18 bin olduğu düşünüldüğünde, 12 yıldan sonra bu sayının 25 bine ulaştığına inanıldığını belirtti. “155 bine 25 bin daha ekleyecek olursak 180 bin olur. Buna göre sadece 40 bin kişi yasallaştırılmış olacak” diyen Anastasiadis, ilk baştan beri 55 bin kişiden söz edildiğine işaret etti. Kıbrıs`ta bulunan yerleşiklerin sayısının daha büyük olduğu ve onların ne olacağı konusundaki soruya Cumhurbaşkanı, öğrencilerden söz edecek olursak onlara izin verecek yetkilinin Merkezi Devlet olacağını, aynı şeyin mevsimsel işçiler ve diğerleri için de geçerli olacağını belirtti. Bu konuda bir anlaşmaya varılıp varılmadığı ve diğer tarafın bunlardan oluşturucu devletin sorumlu olacağı konusunda ısrar ettiği konusunda Cumhurbaşkanı, şu an Kıbrıs`ta bulunan ve ikamet izinlerini yenilemek isteyenler konusunda Merkezi hükümetin karar vereceğini, gelecekte gelecek olanlar ve ikamet yenilenmesi konusunda Rum tarafının tutumunun yine bunlardan, Merkezi hükümetin sorumlu olması yönünde olduğunu söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand