15/10/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununa çözüm arayışında dün taraflar arasında varılan yeni görüş birlikleri. Gazeteye göre dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Akıncı arasında gerçekleştirilen görüşmede güvenlik birimlerinin yapısı konusunda görüş birliği sağlandı. Bununla birlikte kurumsal organlarda karar alma sürecine ilişkin Türk tarafının takındığı tavır baş ağrısı yaratmaya devam ediyor. Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Sermaye Kurulu ve Rekabet Kurulu gibi komitelerde bileşenin 2:1 olması konusunda taraflar arasında görüş birliği sağlandı ancak Türk tarafı karar alınabilmesi için Kıbrıstürk tarafından da bir oyun verilmesi gerektiği görüşünü ileri sürüyor. Bu da "gizli veto" anlamına geliyor ve bu tür düzenlemeler federal düzeyde komitelerde işlerlik açısından sorunlara yol açacak düzenlemeler. Bu arada taraflar dün federal poliste ve oluşturucu devlette poliste 60:40 oranında görüş birliği sağladı. Ancak bu Suçları soruşturma Birimi, Acil Müdahale Birimi gibi motirize güçlerde 50:50 olunacak. Ülkenin Avrupa Birliğine katılımı ilgili Avrupa Birliği komitesindeki bileşen üzerinde de görüş birliği sağlandı. Buna Dışişleri Bakanı, Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan ve tartışılmakta olan konuda yetkili olan bakan ve gerek görüldüğünde, yani alınacak kararın oluşturucu devletleri de etkileyecek olması durumunda oluşturucu devletlerin temsilcileri katılacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Anastasiadis müzakerelerin bu evresinde görüşmelerin Kasım ayında da devam edebileceği görüşünde. Cumhurbaşkanı daha sonrası için ise dolaylı bir biçimde toprak konusuna atıfta bulundu. Toprak konusunun ne zaman tartışılmaya başlanacağı ve liderlerin bu konuyu görüşmek için ne zaman yurt dışına gidecekleri sorusuna yanıt veren Cumhurbaşkanı " Daha Kıbrıs'ta gerçekleştireceğimi çok görüşme var. Nereye yöneleceğimiz ve incelemekte olduğumuz başlıklarda daha sonuç alıcı olmak için kasım ayında da bazı görüşmeler yapmamıza gerek duyulup duyulmayacağı daha sonra görülecek. Toprak konusunun nasıl ve ne zaman ele alınacağına ilişkin bunun devamında karar alacağız" dedi. Kıbrıs sorunun dış yanlarına ilişkin daha başka ülkelerden girişim bekleyip beklemediği sorusuna karşı da " Evet, Güvenlik Konseyinin bazı daimi üyeleri ilgi gösterdi” dedi ve bunu memnuniyetle karşıladığını ifade etti. Nuland ile görüşmesi ve iyimser olup olmadığına ilişkin bir başka soruyu yanıtlarken de bir Nuland ile görüş alış verişinde bulunduklarını belirtirken sorunun ikinci kısmı için de "kötümser olmayınız" dedi. Cumhurbaşkanı bu arada Mustafa Akıncı ile Pazar günü gerçekleştireceği görüşmede de vatandaşlık ve özgürlükler konularını görüşeceklerini söyledi.
ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi " Poliste 60:40 oranında anlaşma" başlığı altında Kıbrıs sorunu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Türkiye`nin hiçbir zaman, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nin Kıbrıs ile ilgili kararlarına uymayacağını söylemediğini belirtti ve Ankara`nın kendi yükümlülüklerini yerine getirmesi için zaman gerektiğini bildiğini ifade etti. Yetkili, Kıbrıs`ta temaslarını tamamladıktan sonra adadan ayrılmadan önce Kıbrıs Haber Ajansı`na bir mülakat vererek, Avrupa Konseyi'nin Kıbrıs müzakerelerine doğrudan katılmadığını ancak Kıbrıs`ta iki toplum arasındaki temasların iyileştirilmesi için direkt bir şekilde yardımcı olabileceğini söyledi. İnsan Hakları Antlaşmasına özellikle atıfta bulunan yetkili, söz konusu antlaşmanın Avrupa`da birleştirici etkisini dikkate alarak “Güven Artırıcı Önlem” olabileceğini söyledi. Adayı yeniden birleşmek amacıyla iki lider arasında Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla yapılan müzakereler konusunda tebrik eden Genel Sekreteri, garantiler konusunda her iki tarafın amacının insan haklarının korunması olması gerektiği görüşünü dile getirdi. İnsan haklarının yeterli bir garanti olup olmadığıyla ilgili bir soruya yetkili, “buna tarafların karar vermesi gerekir” dedi. Genel Sekreter, Kıbrıs sorununun çözümlenmesinin Avrupa`da eski bir anlaşmazlığın sonu olacağını ve olumlu gelişmelere yol açacak bir gelişme olacağını söyledi.


POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi bir kız öğrencinin iki kız öğrenci tarafından dövüldüğünü gösteren bir videonun sosyal medyada yayımlanması. Gazeteye göre bir kız öğrencinin iki okul arkadaşı tarafından dövüldüğünü gösteren bir videonun sosyal medyada yayınlanması sinir krizleri yaşanmasına neden oldu. Bu konunun ciddi olarak düşünülmesi yerine bir dedi kodu nesnesine dönüşmesi durumun daha da ciddi bir boyutta olduğunu da ortaya koydu. Toplumda sorunların çok kolay bir biçimde halının altına süpürülebileceğini de gösterdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs'ta ticari bankaların çoğunluğu ticari kredilerini toplu olarak satma arzusunda ve bu olasılığı ciddi olarak gündemlerine aldılar. Bankalar ekonomide büyümeye yardımcı olacak kredileri verebilmek için sorunlu kredilerden kurtulmak arzusunda. Bu arada Kıbrıs'ta geri dönmeyen kredilerde düşüş eğilimi Ağustos ayında da devam etti ve bu ay içerisinde geri dönmeyen krediler 108milyon euro azaldı. Ağustos ayı itibarıyla geri dönmeyen kredi miktarı 24.66 milyar euroydu. Apustos ayında bankaların verdikleri kredi miktarı da50.08 milyar euro olarak açıklandı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi AKEL Genel ekreteri Andros Kipriyanu'nın Atina'da "Kıbrıs Evi'nde" düzenlediği basın toplantısında dile getirdiği görüşler . Gazeteye göre Andros Kipriyanu Atina'da düzenlediği basın toplantısında Kıbrıs sorunundaki müzakereler açısından önümüzdeki ayların belirleyici olacağını söyledi. Kipriyanu Lefkoşa'da devam eden müzakerelerde henüz ilerleme sağlanamayan tmel konulara atıfta bulunarak bu konuların Türkiye'nin siyasi kararlar alamsı gereken konular olduğuna dikkat çekti. AKEL'in kendi pozisyonlarına değinirken garantilerin ve askerin varlığında bir çözümü kabul etmelerinin söz konusu olmayacağını belirtti. Üzerinde anlaşmaya varılan çerçeve dışında girişimlerle çözümü kabul etmeyeceklerine vurgu yaptı. Bulunacak çözümün Birleşmiş Milletler kararlarına, dorun antlaşmalarına, uluslararası hukuka ve Avrupa Birliği'nin dayandığı ilke değerlere uyumlu olması gerektiği görüşünü dile getirdi. Kipriyanu toprak konusuna atıfta bulunurken 100 bin Kıbrıslırumun Kıbrısrum yönetimi altında geri dönüşünü sağlayacak toprak düzenlemeleri yapılması gerektiğine işaret etti. Bunlardan 16 bininin Merkezi hükümetin yönetimi altında Karpaz yarım adasına dönüşünü kabul edebileceklerini söyledi. Omorfo'nun geri verilmesinin özel bir öneme sahip olduğunu da duyurdu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu’nun dün Atina’da Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile görüştü. Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Andros Kipriyanu’yu kabulü sırasında Kıbrıs sorununun çözümünün Türkiye’nin iradesine bağlı olduğunu söyledi. Kıbrıs sorunun çözümü konusunda realist bir perspektifin ortaya çıkmasına çok yakın bir noktada bulunulduğunu ifade etti. Yunanistan Hükümeti’nin Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile yakın bir işbirliği içinde olduğunu duyurdu. Andros Kipriyanu ise önümüzdeki ayın Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerde belirleyici bir öneme sahip olacağını ve bu dönemde uğraşının nereye dayandığının görüleceğini söyledi. Yunanistan Hükümetinin, partilerinin ve halkının Kıbrıs’a desteğinin sürekli olduğunu da belirtti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda taraflar Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dönüşümü konusuna yapışıp kaldılar. Her iki taraf da bu konuda kendi ifadesinde ve yaklaşımında ısrar ediyor. Müzakere belgelerine göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs Cumhuriyeti'ne atıfta bulunulmasında ısrar ediyor. Mustafa Akıncı ise sadece Kıbrıs ifadesinin kullanılmasından yana. Bu arada Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası antlaşmalar ve sahte devletin Türkiye ile imzaladığı konusunda da taraflar arasında görüş ayrılığı var.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand