14/10/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi `Yanlış kapı çaldı" başlığı altında Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Viktoria Nuland'ın dünkü temasları. Gazeteye göre Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Viktoria Nuland'ın girişimi sonuç vermedi. Girişim yanlış başkentte gündeme getirildi. Amerikalı yetkili süreci öne götürecek mesajlar vermek istedi. Dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Mustafa Akıncı ile ikişer kez ayrı ayrı görüştü. Anastasiadis ve Akıncı dün yoğun müzakereler çerçevesinde bir araya geldiler ve Nuland'ın girişimin herhangi bir sonuç vermediği görüldü. Nikos Anastasiadis Birleşik Devletler'in dikkatinin süreci olumsuz olarak etkileyen ve engelleyen Ankara'ya çevrilmesini istedi. Elde edilen bilgilere göre Anastasiadis'in Nuland ile görüşmesinde masaya koyduğu konulardan Türk tarafının tavrında tek değişiklik, bankalarla ilgili yaptıkları araştırmaya yönelik Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası'na bilgi vermemesinde oldu Cumhurbaşkanı Amerikalı yetkilinin gündemine güvenlik-garantiler, Türkiye'den işgal bölgesin elektrik getirilmesi anlaşması, işgal bölgesinde saatlerin Türkiye'ye bağlı değiştirilmemesi, Dip Karpaza eğitimci atanmasına yönelik rejimin çıkarttığı engeller, işgal bölgesinde kiliselerde dini törenler yapılması gibi konuları getirdi. Akıncı'nın bu konulara verecek yanıtı yoktu çünkü bu konular Ankara'ya bağlı. Akıncı Türk garantilerinin devamından yana da tavır ortaya koydu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İsrail ve Türkiye ilişkilerini normalleştirmede dün bir adım daha attı. İki ülke enerji bakanları doğal gaz boru hattı konunu tartışmaya başlama konusunda anlaştıklarını açıkladılar. Dün iki ülkenin on gün içerisinde karşılıklı büyükelçi atamasında bulunacakları da duyuruldu. Bu adımla da iki ülke arasındaki karşıtlık sona erecek. İsrail Enerji Bakanı dün Türkiye'yi ziyareti sırasında Türk mevkidaşı Berat Albayrak'la görüştü. Bu görüşmede taraflar İsrail doğal gazının Türkiye'ye ve buradan da Avrupa'ya gönderilmesi için bir boru hattının sürdürülebilirliliğinin araştırılması için anlaşma sağladı. İsrailli Bakan bu konuda Türk seçeneğinin çok önemli olduğunu söyledi. İsrailli Bakan bu arada İsrail'in Münhasır Ekonomik Bölgesinde yeni tur izinlere başvuranlar arasında Türk şirketlerini görme umudu taşıdıklarını da ifade etti. Bu arada Kıbrıs doğal gazının Münhasır Ekonomik Bölge'den Avrupa'ya taşınması planlaması bitirildi ve şimdi yaşama geçirilmesinin diğer evresine girilecek. Elde edilen bilgilere göre bugünkü koşullarda Afrodit'ten çıkarılacak gaz boru hattı ile işlenme tesislerinin bulunduğu Mısır'a taşınacak. İlk evrede bu gaz likideye dönüştürülme tesislerinin bulunduğu Damietta'ya taşınacak. Buradan da likit gaz gemilerle Yunanistan'a iletilecek. Var olan plana göre buradan da var olan Bağımsız Doğal gaz Sistemi ile son alıcı Avrupa olmak üzere Bulgaristan'a geçecek.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Amerikalı yetkili Viktoria Nuland'ın dünkü temasları. Gazeteye göre Nuland dün garantiler ve güvenlik konularında taraflar arasında görüş ayrılıkları arasında bir köprü oluşturmak amacıyla iki liderle ikişer kez görüştü. Nuland iki müzakere heyetinin yoğun çalışmasından heyecanlandığını söyledi ve ülkesinin Kıbrıs sorunun çözüm sürecine olan desteğini ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün Mustafa Akıncı ile görüşmesi sonrası yönetime sonuç alıcı katılım, karar alma süreçlerini, gerek duyulması durumunda Anayasa'nın nasıl değiştirilebileceği konusunu görüştüklerini söyledi. Bazı konularda daha ileri noktada ilerlemeler sağlandığını ancak bazı konularda görüş ayrılıklarının ise devam ettiğini ve bu nedenle tartışmaya bugün de devam edeceklerini belirtti. Yoğun müzakerelerin bu evrede sonuç verici olup olmadığı sorusuna net olumlu yanıt verdi. “Farklılıklar olacaktır ve süreç tamamlanmadan farklılıklar kalacaktır ta ki tamamlamak için bazı öneriler olsun. Ancak ben o doğrultuda çalıştığımıza inanıyorum ve sonunda diğer tarafın bizim desteklemediğimiz görüşler üzerinde güçlü iddiaları kalmayıp mutabakat olacağını ümit ediyorum.” dedi.

-Britanya'da düşünce kuruluşu Civitas tarafından gerçekleştirilen bir çalışmaya göre Britanya'nın Avrupa Birliği'nden çıkışından en çok etkilenecek üç ülke Kıbrıs, Malta ve İrlanda olacak. Bu çalışmaya göre Kıbrıs'ta Britanya ile ihracatla doğrudan bağlantılı 31 bin istihdam alanı bu çıkışın etkisi altında kalacak. Bu da Kıbrıs'ta çalışan nüfusun %8,82'sine tekabül ediyor. Bu kuruluştan başka Alman Düşünce Kuruluşu Bertelsmann da yaptığı araştırmada, Britanya'nın Avrupa Birliği'nden çıkışının Kıbrıs'ta kişi başına düşen gelirde %4 ile 8 arası bir kaybın yaşanmasını getireceği sonucuna vardı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Ordu - garantiler kağıt üzeri senaryolarda ele alınıyor" başlığı altında. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda garantiler ve güvenlik başlıklarında ortak kabul edilebilir bir çözüm bulunabilmesi uğraşılarına Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyi üyelerinin katılımı ile uluslararası ilgi artıyor. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nuland dün taraflarla ikişer kez görüştü. Şimdiye dek masaya düşen anlaşmanın uygulanmasını üstlenecek çok uluslu bir gücün ve işgal ordusunun çekilme takvimini öngören birçok düşünceyi taraflar nezdinde araştırmaya çalıştı. Ancak bu temasalrında herhangi somut bir sonuç çıkmadı. Bununla birlikte Birleşik Devletler bu konuda anlaşmanın sorunun çözümüne götüreceğine inandığından bu sürece kararlı bir katkı yapmayı arzuluyor. Politis'in elde ettiği bilgilere göre gelişim halinde olan yoğun perde gerisi çalışmalara önümüzdeki dönemde adaya yapacakları ziyaretlerle Güvenlik Konseyi'nin daha başka üyeleri de katılacak. Bu arda Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dün Nuland'a dikkatlerini Kıbrıslıtürk oluşturucu devleti bir tür garantide ısrar eden Ankara'ya çevirmeleri gerektiğini söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis Kıbrıs’ın bugün, ekonominin tüm temel üretim alanlarında büyüme olanağına sahip olduğunu söyledi. 12. Sigortalar Kongresi’nde kongresinde konuşan Bakan Kıbrıs ekonomisinin hem yurt içinde hem de yurt dışında ülkenin bir durgunluk kısır döngüsüne ve sıkı kemer sıkma politikası çıkmazına girdiği ve finans kurumlarının kaybolacağı görüşünü savunanları yanılttığına vurgu yaptı. Kıbrıs’ın bu yıl Avrupa alanında en çok büyüyen ekonomilerden biri olacağının altını çizdi. İşsizliğin düşmekte olduğuna, bankalara güvenin büyük oranda yeniden tesis edildiğine dikkat çekti. Yeorgiyadis büyük yatırımların hızlı bir biçimde uygulanmaya sokulduğu, aynı anda kamu ekonomisinin denetim altında olduğunu ve Hükümete vergilerde ciddi indirimlere gitme olanağı verdiğini söyledi. Sürdürülebilir bir büyümenin sağlanması ve ülkenin yatırım yapılabilir bir düzeye çıkartılabilmesi için reform programlarının uygulanmasına, kamu ekonomisinde tutarlı yönetimine bankacılık sektörünün iyileştirilmesine devam edilmesi gerektiği görüşünü de savundu.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Amerika Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Viktoria Nulnd'ın temasları. Gazeteye göre Amerikalı yetkilinin dün güvenlik ve garantiler konusundaki ekspress temasları sonuç vermedi. İki taraf da kendi pozisyonlarında ısrarlı. Kıbrısrum tarafı güvenlik ve garantiler konusunda masaya koyduğu önerinin bir tartışma çerçevesi olarak geçerliliğini koruduğu görüşünde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-TOTAL şirket yetkililerinin girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Fransız enerji devi TOTAL şirketi Müdürü ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. TOTAL müdürü Cumhurbaşkanı’na, şirketinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde çalışmalarını genişletme arzusunu dile getirdi. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde üçüncü tur izinlere ilişkin gelişmeler Bakanlar Kurulu’nda Kasım ayı sonunda değerlendirilecek. TOTAL 6. ve 10. parsellere ilgi duyuyor. 11. parsel ise daha önceden TOTAL’a verilmiş durumda.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Liman Polisi'ne alınan bir botla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Liman polisinin sorunlu botu konusu siyasi bir boyut kazanıyor. Bu sürece Cumhurbaşkanın en az üç akrabasının ve çalışma arkadaşının dahil olduğu belirtiliyor. Konu, bir Tayvant şirketinden alınan 1,670 milyon artı Katma Değer Vergisi ödenen dört bot. Baş Denetçi Odisseas Mihayilidis'in dün Meclis Denetleme Komisyonu'nda yaptığı açıklamaya göre bu botlar alındıklarından itibaren sürekli ve tekrarlanan sorunlar çıkarıyor. Bu sorunlara rağmen botlar 28 Aralık 2015'te teslim alındılar. Bu botların alımına Cumhurbaşkanın damadının adı da karışmış durumda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlarken Amerika Birleşik Devletleri'nin Kıbrıs'a yönelik ilgisinin çözüm ilkeleri çerçevesinde olması durumunda olumlu olacağını farklı bir durumda şantajlara boyun eğilmeyeceğini herkesin bilmesi gerektiğini söyledi. Kipriyanu partisinin Kıbrıs sorununa her ilgiyi bir tek koşulla olumlu karşıladığını bunun da Kıbrıs'la ilgili kararlara katkı olduğunu belirtti. Kıbrıs sorununda Birleşmiş Milletler kararları ve doruk antlaşmaları ve uluslararası hukuk olduğuna dikkat çekti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

05 Ekim
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis, BM Avrupa'daki İklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Tüm haberler

Video on Demand