13/10/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi'nin bir mektubu ile Kıbrıs'ın egemenlik haklarına ilişkin şüphe belirtmesi. Gazeteye göre Ankara Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ve Yunanistan'ın egemenlik hakları ile ilgili şüpheler yaratma taktiğiyle oldu bittiler yaratmaya çalışırken yayılmacı yaklaşımlarını da bir kez daha elle tutulur bir biçimde teyit etti. Geçen Ağustos ayında yunuslar ve balinalarla ilgili Kıbrıs hesabına araştırmalar yapan Kıbrıs bandıraları "Flash Royal" adlı gemisinin Türkiye tarafından rahatsız edilmesi sonrası Lefkoşa'nın Birleşmiş Milletler nezdinde yaptığı girişime karşı Türkiye Doğu Akdeniz'de belli koordinatlar içerisinde kendi çıkarları olduğunu ileri sürdü. Türkiye'nin verdiği ve Uluslararası Örgüt'e sunduğu koordinatlar temelinde Türkiye'nin deniz sınırı hemen hemen Akama bölgesinde Kıbrıs'ın batı ucuna değiyor. Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'deki Dimi Temsilcisi Halit Çevik Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun'a gönderdiği 29 Eylül 2016 tarihli mektubunda " kanunlar ve uluslararası hukuka göre Türk savaş gemilerinin Türkiye'nin onayı ya da izni olmadan yapılan her bilimsel araştırma faaliyetine yasal müdahale hakkı vardır" görüşünü savundu. Bu mektubun içeriği ve dün sahte devlet ile Türkiye arasında imzalanan elektrik antlaşması müzakerelerin kritik evresinde Ankara'nın niyetini ortaya koyar bir öze sahip.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İnsan Kaynakları Geliştirme Kurumu'nun yaptığı çalışmaya göre Kıbrıs'ta istihdam oranı 2015 yılında %67,9 olarak belirlendi. Bu oran 2014 yılında %67,6'ydı, yani küçük de olsa istihdamda bir iyileşme görüldü. Bununla birlikte Kıbrıs 2020 yılında %75ü77 arası bir istihdam oranı yakalama hedefine henüz çok uzak. İnsan Kaynakları Geliştirme Kurumu'nun yaptığı çalışmaya göre istihdam hedefleriyle ilgili oranların yeniden belirlenmesi gerekecek. Verilere göre Kıbrıs'ta erkeklerin istihdamı kadınlara göre çok daha fazla. Bununla birlikte 2009 yılında erkek -kadın istihdamı arasındaki fark %14,5 iken bu fark 2015'te %8,3'e geriledi. 20-64 yaş grubunda istihdam oranı yaşanan ekonomik kriz nedeniyle 2013 yılından itibaren ciddi oranda azaldı istihdamda en büyük sorun 15-24 yaş gurubunda yüksek öğrenim görmeyen lise mezunları arasında. Bu arada bu araştırmanın bir diğer trajik sonucu da 15 yaş gurubu üstü nüfusta 2009 yılına göre 2015 yılında işsizliğin hemen üç katı artması. İşsizlik hem erkekleri hem de kadınları vurdu. 2015 yılında15-24 yaş grubundan her üç kişiden biri işsizdi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Avrupa -Asya İşleri Sorumlusu Müsteşarı Viktoria Nuland'ın bugün Lefkoşa'da gerçekleştireceği görüşmeler. Gazeteye göre Amerikalı yetkili Nuland bugün Lefkoşa'da var olan dinamizmi korumak ve özlü gelişmeler için koşullar oluşturmak amacıyla son bir uğraşı daha vermek için Kıbrıs'a geldi. Nuland bugün adada her iki tarafla da görüşmelerde bulunacak. Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı görüşmeler sürecini her yolu deneyerek doruğa ve mümkün olması durumunda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki seçimler öncesi bir sonuca ulaştırma arzusunda. Nuland'ın gündeminde temel konular olarak güvenlik ve garantiler var. Amerikalılar Türkiye'nin adanın kuzeyinde askeri üs tutma tezini aktarırken konuyu göğüslemeyi başaramamışlar ve Türkiye'nin bu teklifi Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından reddedilmişti. Nuland'ın şimdi yeni şey getirip getirmediği bilinmiyor. Bu arada Amerikalıların sürece bir diğer dahiliyeti de çözümün ekonomik açıdan desteklenmesi konusunda. Bu konuda bazı sözler var ancak bunlar tam olarak kotlanmış değil.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İsraillilerin Cyprus Opportunıty aracılığı ile Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde üçüncü tur izinlerin normal seyrinde gelişimin engelleme uğraşıları sonuç vermedi. İsrailliler Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde 8. parselde bu şirketin çıkarına adımalr atılmasını talep etmişlerdi. Söz konusu şirket de 16 Eylül 2016 tarihinde Mahkemeye başvurarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin 8. parselde üçüncü tur izin vermesini geçici olarak durdurmasını talep etmişti. Mahkeme 11 Ekim tarihinde şirketin bu başvurusunu oy birliği ile reddetti. "Cyprus Opportunity şirketinin hisselerinin büyük bir kısmı "İsrael Opportunity" şirketine ait. 2012 yılında Kıbrıs'a kayıt yaptıran şirket 2012 yılında Norveçli bir şirketle 8. parsle talp olmuş ancak Bakanlar Kurulu 2013 Mayıs'ında bu talebi reddetmişti. Şirket de o dönem bu karar itiraz ederek aynı yılın Haziran ayında konuyu Mahkeme'ye taşımıştı. Bu konuda yargı süreci son evresinde bulunuyor. Şirket şimdi Kıbrıs Cumhuriyeti'nin parsele ilişkin olası bir kararını engellemek amacıya ikinci kez yargıya gitti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Panama'da kayıtlı bir şirketin Kıbrıs'ta bazı binalarını devlete kiraya verme konusuyla ilgili gelişmeler.. Gazeteye göre Hükümet bu konuda teknokratların arkasına saklanarak saklambaç oynamaya çalışıyor. Hükümet Sözcüsü bu konuda karar alma yollarına ve kiralayan şirketin ardında Cumhurbaşkanı Sarayı'na yakın çevrelerin olup olmadığına ilişkin sorulara sadece "karar teknokrat düzeyde alındı" yanıtını vermekle yetindi. Bakanlar Kurulu sekreterinin de katıldığı kurumlara gözlerini yumdu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Kıbrıs'ın verdiği özgürlük ve yeniden birleşme mücadelesinin en büyük destekçisinin Yunanistan olduğunu söyledi. Andros Kipriyanu dün Atina'da Yunanistan Meclis Başkanı Nikos Vutsis ile görüştü. Vutsis görüşme sırasında Yunanistan ve Kıbrıs arasındaki yakın ilişkilere dikkat çekti. Kıbrıs'taki müzakerelerin kritik bir eşikte bulunduğunu belirtti. Bölgedeki istikrarsızlığın tehlikeler yarattığını ifade etti. Vutsis bu arada Kıbrıs Dosyası'na da değindi ve bu dosyanın Kırbıs'a verileceğini dile getirdi. AKEL Genel Sekreteri Kipriyanu ise Kıbrıs sorununa çözüm arama müzakerelerin çok belirleyici bir noktada olduğunu ve Atina'daki temaslarının amacının bundan sonra nasıl ilerleneceği konusunda görüş alış verişinde bulunmak olduğunu söyledi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Panama Papers" olarak bilinen bu ülkeye kayıtlı şirketlerin vergi kaçağı konusuna ilişkin araştırmalar. Gazeteye göre Kıbrıs merkez bankası, Sermaye Kurulu ve Vergi Dairesi'nin Panama Papers'le ilgili araştırmalarında şimdiye dek önemli vergi taahhuku yapılaacak herhangi bir bulguya ulaşılamadı. Konuya ilişkin haberler şüphe düzeyinde kaldı. Bu konu aynı zamanda kara paranın karanlık dehlizlerde dolaşımı konusu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Komisyonu Balkanı Yunger'in "Kıbrıs sorununda son fırsat" açıklaması hem Hükümetin hem de muhalefet partilerinin tepkisini neden oldu. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis Avrupa Komsiyon başkanı Yunger’in “Kıbrıs sorununda son fırsat” görüşünü yorumlarken bu tür yaklaşımlardan kaçınılması gerektiğini çünkü bunların gelişim halinde olan sürece yarar sağlamadığını söyledi. Sözcü benzer yaklaşımların 2004’te de ortaya konduğunu ve o dönemde de olumsuz etki yaptığını hatırlattı. DİKO ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Yunger'in "son fırsat" açıklaması şantajı yerine Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün Avrupa Birliği müktesebatına uyumu konusuna odaklanmasını istedi. DİKO'ya göre Yunger'in bu açıklaması müzakere sürecine net bir müdahale ve Avrupa Birliğine üye bir ülkeye şantaj yapılması anlamına da geliyor. DİKO bu arada Cumhurbaşkanı'na izlediği politikayı değiştirmesi çağrısında da bulundu. EDEK de konuyla ilgili açıklamasında Avrupa Birliği'nin psikolojik baskı yapmak yerine süreçte yapıcı olması gerektiği görüşünü savundu.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Panama belgeleri ile ilgili gelişmeler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet çözüm için NATO karşıtı bir politikada AKEL'le birlikte yürüyor. Avrupa Parlamentosu Dış Politika Komisyonu Başkanı Elma Brok'un raporuna karşı Kasulidis Brüksel'deki Kıbrıs Daimi Delegasyonu'na NATO'nun Avrupa'nın kolektif güvenliği için önemli bir örgüt olduğu atıflarının silinmesi yönünde çalışma direktifi verdi. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Barış için Ortaklık Programı'na dahil olma talebinin de rafa kaldırıldığı görüldü. Bu arada bu konuya ilişkin olarak dün bir soruyu yanıtlayan DİSİ Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu Kıbrıs sorunundaki gelişmeler nedeniyle bu sürecin buz dolabına kaldırıldığını söyledi. "Şu an böyle bir konuyu açma zamanı değildir" dedi. Kıbrıs sorununun çözümsüz kalması durumunda ise Kıbrıs'ın tüm olanaklarının yeniden incelenmesi gerektiği görüşünü de savundu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Tüm haberler

Video on Demand