11/10/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıbrıs gazıyla ilgili Türk planları" başlığı altında İstanbul'da toplanan enerji konferansı . Gazeteye göre İstanbul'da gerçekleştirilen 23. Enerji Konferansında Mustafa Akıncı Türk tezlerinden yana ikinci bir ses olarak katıldı. Rusya, Azerbaycan ve Venezüella devlet başkanlarının yanına oturan Akıncı kongrede konuşurken doğal gaz ve elektrikte siyasi, jeostratejik ve ekonomik açıdan Türkiye'den yana görüşler ortaya koydu. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuşmasında Kıbrıs sorununa atıfta bulunmadan Kıbrıs sorunuyla bağlantılı olabilecek ifşa edici bir konuşma yaptı. Erdoğan Doğu Akdeniz doğal gazını bir alternatif olarak sundu ve yapılan araştırmaların bu gazın pazara Türkiye üzerinden ulaştırılmasının daha ekonomik olduğunun görüldüğünü söyledi. "Ülkemizi enerji ticaret merkezine dönüştürecek yatırımlar yapıyoruz. Yıl sonuna kadar ve 2017 yılında bu alana önemli yatırımlar yapacağız" dedi. Akıncı da kendi konuşmasında doğal gaz ve elektrik olmak üzere iki konuyu gündeme getirdi ve Türkiye'nin Kıbrıs ve bölgedeki niyetini ortaya koydu. Kıbrıs doğal gazının Avrupa'ya Kıbrıs sorunun çözülmesi durumunda en ekonomik ve en güvenli biçimde Türkiye üzerinden ulaşılabileceğini söyledi. Kıbrıs sorununa çözüm bulunması durumunda Birleşik Federal Kıbrıs'ın uluslararası güvenlikli enerji konularına ve enerji iletimine ciddi katkılar sağlayabileceğini ifade etti. Böylesi bir durumun tüm bölge ülkelerinin yararına olacağının altını çizdi. Akıncı ikinci olarak da orta Doğu'nun deniz altından elektirk boruları ile Avrupa'ya bağlanmasının önemi üzerinde durdu. "Bu hattın İsrail- Güney Kıbrıs- Girit ve Yunanistan" üzerinden geçmesi yerine "İsrail-Kıbrıs-Türkiye" üzerinden geçmesinin daha hızlı tamamlanacağını, daha ucuza mal olacağını ve mesafenin de kısalacağını söyledi. Akıncı bu arada "Kıbrısrum tarafı gerekçi olursa Kıbrıs sorununun çözümü mümkün " olur dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dün Meclis'te Dışişleri ve Avrupa İşleri Komisyonu ile bir araya gelen Almanya Federal Meclisi Avrupa İşleri Komisyonu Başkanı ve üyeleri Kıbrıs sorunundaki görüşmeler hakkında bilgilendirildi. Alman Federal Meclisi Avrupa İşleri Komisyon Başkanı Gunter Krichbaum "Daha fazla Avrupa" olgusunun Kıbrıs'ta her iki tarafı da tatmin edebileceğini söyledi. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Krichbaum Kıbrıs'ı ziyaret amaçlarının devam eden Kıbrıs'ı yeniden birleştirme amaçlı müzakereler hakkında daha çok bilgi edinmek olduğunu belirtti. Almanların bölünmüş bir vatan deneyimine sahip olduklarını belirtirken şu anda Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi için büyük bir fırsatın olduğuna ve bunun belki de son fırsat olduğuna dikkat çekti. Bu süreçte güvenin büyük önem taşıdığını da ifade etti. Birçok sorunun birleşme sonrası çözüleceği görüşünü de savundu. Almanya'nın 40 yıl ayrılıktan sonra birleşmesinde, gerçek birleşmeyi sağlamak için uzun yıllara ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Sayıştaylığın Acil Nakit Fonu kullanımı ve Kıbrıs bankalarının Yunanistan'daki şubelerinin satışıyla ilgili incelemesi. Gazeteye göre Sayıştaylık Acil Nakit Fonu kullanımı ve Kıbrıs bankalarının Yunanistan'daki şubelerinin satışıyla ilgili incelemesinde son düzlüğe girdi. Sayıştay Başkanı Odisseas Mihayilidis'e göre bu çalışma önümüzdeki 2 ya da 3 hafta içerisinde tamamlanacak ve hazırlanacak raporlar derhal başsavcıya gönderilecek. Ondan sonrası ile kararı Başsavcı verecek. Raporda Laiki bankasının Acil Nakit Fonu tarafından finansmanının "geçici sorunlarla karşı karşıya olan" denetim altındaki bir bankanın finansmanı mıydı yoksa Kıbrıs Merkez Bankası tarafından iflası önceden belirlenmiş bir bankanın mı finansmanı mıydı sorusuna yanıt verecek. Bu araştırma Panikos Dimitriadis'in daha sonra ortaya koyduğu Banka'nın finansmanın iflasıyla hiçbir ilişkisi olmadığı yaklaşımına da yanıt verecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-2015 yılında Kıbrıs'tan hava yoluyla seyahat eden yolcu sayısı 7.591.000 oldu. Bu da 2014 yılına göre %3,4 daha fazla. Bu yolculardan 5.345.000'i Avrupa Birliği ülkelerine 2.246.000'i de üçüncü ülkelere gitti. Larnaka hava Alanı Avrupa Birliği'nde önemli 155 hava alanı arasında yolcu sayısı açısından 64. sırada. 2015 yılında Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin tümünde hava yolu ile seyahat eden yolcu sayısı 918 milyon oldu. Bu da 2014 yılına göre %4,7 oranında bir artış anlamına geliyor. Artış 2009 yılı dikkate alındığında %22 oranında. Yolcuların %45,2'si Avrupa Birliği içinde seyahat etti. Eurostat verilerine göre 2015 yılında ticari uçuşlarda 155 kişi yaşamını yitirdi. 2015 yılında yolculardan dörtte biri Birleşik Krallık'tan seyahat etti. bu ülkeden 232 milyon insan seyahat ederken onu 194 milyon ile Almanya ve 175 milyon ile de ispanya izledi. 2015 yılında Avrupa Birliğine üye ülkelerin tümünde uçakla seyahat eden yolcu sayısı arttı. En yüksek artış da %16,3 ile Slovakya'da oldu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi İsrail Kıbrıs'tan tazminat talebinde bulunması. Gazeteye göre Kıbrıs İsrail ile bir belaya sarmış durumda. Larnaka ve Dikelya'daki deniz suyu arıtma tesislerinin nemli bir kısmına sahip İsrail'in Mekorot şirketi Kıbrıs Cumhuriyeti'ne karşı Dünya Bankası tarafından kurulan ve Waşington'da çalışan Uluslararası Uyuşmazlıkları Çözüm Merkezi'ne başvuruda bulunma hazırlığı içinde. Şirketin Kıbrıs'tan talep edeceği tazminat miktarı 50 milyon euro. İsrail basınında çıkan son haberlere göre bu konu İsrail Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen ve üç bakandan oluşan komitenin önünde. Mekerot'un açacağı yolu bir diğer İsrail şirketi olan ya Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde 8. parselin Cyprus Opportunity şirketine verilmesini ya da kendisine tazminat verilmesini talep edecek olan İsrael Opportunity'in de izlemesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs-Mısır-Yunanistan üçlü işbirliği dördüncü zirvesi bugün Kahire'de toplanacak. Toplantı öncesi bu işbirliğini sembolize eden üç zeytin ağacı Mısır Cumhurbaşkanlığı Sarayı avlusuna dikilecek. Bugün Anastasiadis-Tsipras ve Sisi arasında gerçekleştirilecek zirvede enerji konusunun yanı sıra çevre korunması ile deniz taşımacılı ve Cruise için de niyet belgesi imzalanacak. Taraflar turizm, tarım ve ticaret alanlarında işbirliği için çalışmalarını yoğunlaştıracak. Kıbrıs ile Mısır'ın üçlü görüşmeler çerçevesinde hava taşımacılığı konusunda ikili bi anlaşma imzalamaları da bekleniyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatif Merkez Bankası'nın özelleştirme sürecinin başlatılmış olunması. Gazeteye göre Kooperatif Merkez Bankası'nın özelleştirme süreci başladı. Bankaya yeni yatırımcıların 2018 Eylül'ünde girmesi bekleniyor. Banka'nın borsaya girebilmek için gerekli onayları almak amacıyla Sermaye Kurulu'na bir bilgilendirme notu verdiği belirtiliyor. Sermaye Kurulu'nun söz konusu onayı bu yıl sona ermeden vermesi bekleniyor. Bankanın bundan sonraki adımı da sermaye artırımı olacak. Hükümetin Banka'daki hisse senetleri %252e geriletilecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün Kıbrıs sorununa hem en yakın hem de en uzak noktada bulunulduğunu söyledi. Kıbrı sorununda ciddi bazı başlıkların henüz açık olduğunu belirtti. Kipriyanu dn Moskova'ya gitmeden önce yaptığı açıklamada AKEL heyetinin Moskova'da ve Atina'da yapacağı temaslardaki amacının hem Kıbrıs sorununu hem de ikili ilişkileri tartışmak olacağını söyledi. Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof ile görüşeceğini belirtti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi bugün Kahire'de gerçekleştirilecek olan Kıbrıs-Mısır-Yunanistan üçlü işbirliği zirvesi. .

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Atina'da Kıbrıs Armatörler Birliği iş yemeğinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Anastasiadis, yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusunda gerçekleştirilen müzakereler, Kıbrıs'taki ekonomik durum, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde bulunan doğal gazdan sonra beklentiler konusuna değindi. Kıbrıs müzakerelerine değinen Cumhurbaşkanı, atılacak yeni adımların belirlenmesi amacıyla toplam işlemlerin değerlendirmeye alınacağını açıkladı. Şu ana kadar yönetim, ekonomi ve AB başlıklarında önemli bir ilerleme kaydedildiğini, ama toprak, mülkiyet garantiler ve garantörler başlıklarında hala açık noktaların bulunduğunu belirtti. Kıbrıs sorunun çözümünün sadece Kıbrıslıların yararına olmayacağını, tüm bölgenin yararına olacağını, işbirliği olanakları yaratacağını, aynı zamanda Türkiye ile de işbirliğine açık olduklarını duyurdu. Anastasiadis, Bir çözüm durumunda kazanalar ve kaybedenler diye bir şey olmayacağını dile getirdi. Çözümün Yunanistan ile Türkiye, Avrupa Birliği – Türkiye, NATO-Avrupa Birliği ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunacağına da dikkat çekti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand