Mülkiyet başlığı Kıbrıs sorunun çözümünde anahtar role sahip

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis garantiler konusunun çözümünün zor olmadığı görüşünde.

 

Hristodulidis kurumumuza yaptığı açıklamada garantilerin, çözümün maddelerinden ve uygulama mekanizmasından geleceğini not etti. En büyük garantinin Kıbrıs’ın Avrupa Birliği üyeliği olduğunu ifade etti. Buna paralel olarak en iyi senaryonun Kıbrıslıların güvenlik konusunda kendi geleceklerine ilişkin kendi kararlarını kendilerinin alması olduğu görüşünü savundu. Sözcü bu arada mülkiyet konusunda müzakereleri zor olarak niteledi ve bu başlığın Kıbrıs sorunun diğer birçok yanını da etkilediğini belirtti. Avrupa Birliği’ne üye bir devlet olarak taahhütlerine yanıt verebilecek çağdaş bir devlete dönüşüme müsaade edecek çözümün mümkün olması için Ankara’nın Mustafa Akıncı’yı destklemesi gereğine dikkat de çekti.

TSELEBİS KIPRIYAKO

AKEL Polit Büro üyesi Tomazos Tselebi Kıbrıs sorununa çözüm arayışında görüşmelerin kaderinin mülkiyet başlığındaki müzakerelerin sonuçlarına göre belirleneceği değerlendirmesinde bulundu. Tomazos Tselebi sürecin bir dönüm noktasında bulunduğu değerlendirmesi de yaptı. Kurumumuza açıklamalarda bulunan Tselebi Kıbrıs sorununun çözümü için bir momentumun var olduğunu not etti ve Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerin anlaşmanın sağlanmasından yana olduklarına vurgu yaptı. Türkiye’nin çıkarlarının da anlaşmayı zorunlu kıldığını ancak konjoktörün yalnız başına çözüm için yeterli olmadığı görüşünü savundu. Herşeyin müzakere masasında belirleneceğini ve şu anda var olan engellerin aşılabileceğini düşündüğünü ifade etti. Tselebi güvenlik konusuna atıfta bulunurken de Ankara’ya, 1960’da olduğu gibi garantilerinin Kıbrısrum tarafından kabul edilmesinin söz konusu olmadığını anlaması çağrısında bulundu.

ŞİZOPULOS KIPRIYAKO

EDEK Kıbrıs sorunundaki müzakerelere ilişkin gerek içte gerekse dışta ifade edilen aşırı iyimserliğin gerçekliği yanıtmadığı düşüncesinde. EDEK Başkanı Marinos Şizopulos şu ana kadar çapraz müzakerelerin Kıbrısrum tarafının karşı tarafa olanak sağlayacağı başlıklarda yapıldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e Kıbrıstürk tarafına verdiği tavizlerin karşılığında Kıbrısrum tarafının ne yarar sağladığını söylemesi çağrısında bulundu.

Editör: M. Hasan

Kaynak:KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 22:56

Son Haberler

22 Nisan
Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısı, kısıtlayıcı tedbirlere dair nihai karar alınmadan tamamlandı.
15:25
Birleşmiş Milletler, tarafların Cenevre’deki zirveye yaratıcılıkla gelmelerini umut ediyor.
15:22
Dr. Loizidis: Devlet hastaneleri, sayısı artan koronavirüs hastalarına hizmet vermek için hazır
15:16
Aşılama portalı 47 ve 48 yaşındaki kişilerin randevu alabilmesi için bu sabah açıldı.
15:09
Vaka sayısındaki patlamanın ardından Kıbrıs’taki epidemiyolojik tablo kırmızı seviyede kalmaya devam ediyor.
15:00
makale 22.04.21
13:41
basın özetleri 22.04.21
13:29
21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Neofitu: Avrupa Birliği'nin Cenevre'deki gayri resmi 5li zirvede bulunması önemli.
16:55
Pandemiyle ilgili durum daha kötüye giderse tedbirler daha da sıkı hale getirilebilir.
16:52
Türkiye Dışişleri Bakanı: 'İki devletli çözümün müzakere edilmesi gerek'
16:50
Tüm haberler

Video on Demand