Mülkiyet başlığı Kıbrıs sorunun çözümünde anahtar role sahip

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis garantiler konusunun çözümünün zor olmadığı görüşünde.

 

Hristodulidis kurumumuza yaptığı açıklamada garantilerin, çözümün maddelerinden ve uygulama mekanizmasından geleceğini not etti. En büyük garantinin Kıbrıs’ın Avrupa Birliği üyeliği olduğunu ifade etti. Buna paralel olarak en iyi senaryonun Kıbrıslıların güvenlik konusunda kendi geleceklerine ilişkin kendi kararlarını kendilerinin alması olduğu görüşünü savundu. Sözcü bu arada mülkiyet konusunda müzakereleri zor olarak niteledi ve bu başlığın Kıbrıs sorunun diğer birçok yanını da etkilediğini belirtti. Avrupa Birliği’ne üye bir devlet olarak taahhütlerine yanıt verebilecek çağdaş bir devlete dönüşüme müsaade edecek çözümün mümkün olması için Ankara’nın Mustafa Akıncı’yı destklemesi gereğine dikkat de çekti.

TSELEBİS KIPRIYAKO

AKEL Polit Büro üyesi Tomazos Tselebi Kıbrıs sorununa çözüm arayışında görüşmelerin kaderinin mülkiyet başlığındaki müzakerelerin sonuçlarına göre belirleneceği değerlendirmesinde bulundu. Tomazos Tselebi sürecin bir dönüm noktasında bulunduğu değerlendirmesi de yaptı. Kurumumuza açıklamalarda bulunan Tselebi Kıbrıs sorununun çözümü için bir momentumun var olduğunu not etti ve Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerin anlaşmanın sağlanmasından yana olduklarına vurgu yaptı. Türkiye’nin çıkarlarının da anlaşmayı zorunlu kıldığını ancak konjoktörün yalnız başına çözüm için yeterli olmadığı görüşünü savundu. Herşeyin müzakere masasında belirleneceğini ve şu anda var olan engellerin aşılabileceğini düşündüğünü ifade etti. Tselebi güvenlik konusuna atıfta bulunurken de Ankara’ya, 1960’da olduğu gibi garantilerinin Kıbrısrum tarafından kabul edilmesinin söz konusu olmadığını anlaması çağrısında bulundu.

ŞİZOPULOS KIPRIYAKO

EDEK Kıbrıs sorunundaki müzakerelere ilişkin gerek içte gerekse dışta ifade edilen aşırı iyimserliğin gerçekliği yanıtmadığı düşüncesinde. EDEK Başkanı Marinos Şizopulos şu ana kadar çapraz müzakerelerin Kıbrısrum tarafının karşı tarafa olanak sağlayacağı başlıklarda yapıldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e Kıbrıstürk tarafına verdiği tavizlerin karşılığında Kıbrısrum tarafının ne yarar sağladığını söylemesi çağrısında bulundu.

Editör: M. Hasan

Kaynak:KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:56

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand