BM G. S. Moon Kıbrıs'ta tüm ilgili tarafları bütünsel çözüm için çalışmaya çağırdı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun Kıbrıs’ta görev yapan Barış Gücü ile ilgili olarak hazırladığı raporunda, Kıbrıs sorununun çözümü için cesaret verici bir perspektifin varlığına dikkat çekti.

Ban Ki Mun iki toplum liderinin yoğunlaştırılmış müzakereler evresinde ortaya koyduğu kararlılığın kendisini cesaretlendirdiğini ifade etti. Uluslararası örgütün lideri raporunda, adada görev yapan Barış Gücü’nün görev süresinin altı ay daha uzatılmasını önerdi. Bu arada Genel Sekreter’in ayrı iyi niyet görev raporunun da bugün Güvenlik Konseyi üyelerine verilmesi bekleniyor. Bu raporda adadaki Barış Gücü’nün varlık koşullarının gereksiz kılınması için bütünsel bir çözümü hedefleyerek kararlı bir biçimde çalışmanın tüm ilgili taraflara bağlı olduğu da vurgulandı. Ban Ki Mun iki lidere var olan dinamizmi korumaları ve Kıbrıs sorununa mümkün olan en kısa sürede bütünsel bir çözüme varma uğraşılarını devam ettirmeleri tavsiyesinde de bulundu.
Bu arada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’ya üzerinde anlaşmaya varılan Güven Artırıcı Önlemler’i gecikmeksizin iyi niyetle uygulamaya koyma çağrısında bulundu. Güven Artırıcı Önlemlerin adadaki statükonun kabul edilemez olduğu yönünde iki toplum liderinin ortak tavrını yansıttığı düşüncesinde olduğunu ifade etti. Ban Ki Mun Güvenlik Konseyi’ne raporunda 16 Kasım 2015 tarihinde Kıbrıslıtürklere yönelik saldırılara özel olarak atıfta bulundu. Kıbrıslıtürklerin hedef haline getirilmesinin acı verici bir olay olduğuna dikkat çekerek iki liderin söz konusu saldırıya yaklaşımlarının da övgüye değer olduğunun altını çizdi. Ban Ki Mun raporunda kayıplar konusunda ise Mustafa Akıncı’nın işgal bölgesinde askeri bölgeler içerisinde olası kayıp mezarları için 30 yerin kazılacağı güvencesi vermesini selamladı.

Editör: M. Hasan

Kaynak:KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:56

Son Haberler

02 Ağustos
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Aşı portalı 12-17 yaş arası çocuklar için açıldı
12:48
Pfizer ve Moderna aşı fiyatlarını artırdı
08:12
Türkiye'deki orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 8'e yükseldi
08:11
Dün 1 can kaybı ve 277 yeni vaka kaydedildi
08:10
01 Ağustos
Polis, son 24 saatte 72 vatandaş ve 16 iş yeri sahibi hakkında usulsüzlük kaydetti.
16:50
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Evros sınırında bir Türk'ün açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği haberini yalanladı
16:45
Orman Dairesi Müdürü: Yangın tehlikesi kırmızı alarm seviyesinde bulunuyor.
16:43
Türkiye'nin güneyinde, itfaiyeciler dev yangınları kontrol altına almak için 6 gündür mücadele ediyor.
16:39
Tüm haberler

Video on Demand