BM G. S. Moon Kıbrıs'ta tüm ilgili tarafları bütünsel çözüm için çalışmaya çağırdı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun Kıbrıs’ta görev yapan Barış Gücü ile ilgili olarak hazırladığı raporunda, Kıbrıs sorununun çözümü için cesaret verici bir perspektifin varlığına dikkat çekti.

Ban Ki Mun iki toplum liderinin yoğunlaştırılmış müzakereler evresinde ortaya koyduğu kararlılığın kendisini cesaretlendirdiğini ifade etti. Uluslararası örgütün lideri raporunda, adada görev yapan Barış Gücü’nün görev süresinin altı ay daha uzatılmasını önerdi. Bu arada Genel Sekreter’in ayrı iyi niyet görev raporunun da bugün Güvenlik Konseyi üyelerine verilmesi bekleniyor. Bu raporda adadaki Barış Gücü’nün varlık koşullarının gereksiz kılınması için bütünsel bir çözümü hedefleyerek kararlı bir biçimde çalışmanın tüm ilgili taraflara bağlı olduğu da vurgulandı. Ban Ki Mun iki lidere var olan dinamizmi korumaları ve Kıbrıs sorununa mümkün olan en kısa sürede bütünsel bir çözüme varma uğraşılarını devam ettirmeleri tavsiyesinde de bulundu.
Bu arada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’ya üzerinde anlaşmaya varılan Güven Artırıcı Önlemler’i gecikmeksizin iyi niyetle uygulamaya koyma çağrısında bulundu. Güven Artırıcı Önlemlerin adadaki statükonun kabul edilemez olduğu yönünde iki toplum liderinin ortak tavrını yansıttığı düşüncesinde olduğunu ifade etti. Ban Ki Mun Güvenlik Konseyi’ne raporunda 16 Kasım 2015 tarihinde Kıbrıslıtürklere yönelik saldırılara özel olarak atıfta bulundu. Kıbrıslıtürklerin hedef haline getirilmesinin acı verici bir olay olduğuna dikkat çekerek iki liderin söz konusu saldırıya yaklaşımlarının da övgüye değer olduğunun altını çizdi. Ban Ki Mun raporunda kayıplar konusunda ise Mustafa Akıncı’nın işgal bölgesinde askeri bölgeler içerisinde olası kayıp mezarları için 30 yerin kazılacağı güvencesi vermesini selamladı.

Editör: M. Hasan

Kaynak:KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 22:56

Son Haberler

19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Dün 3 can kaybı ve 852 yeni vaka kaydedildi
09:57
18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Tüm haberler

Video on Demand