BM G. S. Moon Kıbrıs'ta tüm ilgili tarafları bütünsel çözüm için çalışmaya çağırdı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun Kıbrıs’ta görev yapan Barış Gücü ile ilgili olarak hazırladığı raporunda, Kıbrıs sorununun çözümü için cesaret verici bir perspektifin varlığına dikkat çekti.

 

Ban Ki Mun iki toplum liderinin yoğunlaştırılmış müzakereler evresinde ortaya koyduğu kararlılığın kendisini cesaretlendirdiğini ifade etti. Uluslararası örgütün lideri raporunda, adada görev yapan Barış Gücü’nün görev süresinin altı ay daha uzatılmasını önerdi. Bu arada Genel Sekreter’in ayrı iyi niyet görev raporunun da bugün Güvenlik Konseyi üyelerine verilmesi bekleniyor. Bu raporda adadaki Barış Gücü’nün varlık koşullarının gereksiz kılınması için bütünsel bir çözümü hedefleyerek kararlı bir biçimde çalışmanın tüm ilgili taraflara bağlı olduğu da vurgulandı. Ban Ki Mun iki lidere var olan dinamizmi korumaları ve Kıbrıs sorununa mümkün olan en kısa sürede bütünsel bir çözüme varma uğraşılarını devam ettirmeleri tavsiyesinde de bulundu.
Bu arada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’ya üzerinde anlaşmaya varılan Güven Artırıcı Önlemler’i gecikmeksizin iyi niyetle uygulamaya koyma çağrısında bulundu. Güven Artırıcı Önlemlerin adadaki statükonun kabul edilemez olduğu yönünde iki toplum liderinin ortak tavrını yansıttığı düşüncesinde olduğunu ifade etti. Ban Ki Mun Güvenlik Konseyi’ne raporunda 16 Kasım 2015 tarihinde Kıbrıslıtürklere yönelik saldırılara özel olarak atıfta bulundu. Kıbrıslıtürklerin hedef haline getirilmesinin acı verici bir olay olduğuna dikkat çekerek iki liderin söz konusu saldırıya yaklaşımlarının da övgüye değer olduğunun altını çizdi. Ban Ki Mun raporunda kayıplar konusunda ise Mustafa Akıncı’nın işgal bölgesinde askeri bölgeler içerisinde olası kayıp mezarları için 30 yerin kazılacağı güvencesi vermesini selamladı.

Editör: M. Hasan

Kaynak:KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:56

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand