BM G. S. Moon Kıbrıs'ta tüm ilgili tarafları bütünsel çözüm için çalışmaya çağırdı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun Kıbrıs’ta görev yapan Barış Gücü ile ilgili olarak hazırladığı raporunda, Kıbrıs sorununun çözümü için cesaret verici bir perspektifin varlığına dikkat çekti.

Ban Ki Mun iki toplum liderinin yoğunlaştırılmış müzakereler evresinde ortaya koyduğu kararlılığın kendisini cesaretlendirdiğini ifade etti. Uluslararası örgütün lideri raporunda, adada görev yapan Barış Gücü’nün görev süresinin altı ay daha uzatılmasını önerdi. Bu arada Genel Sekreter’in ayrı iyi niyet görev raporunun da bugün Güvenlik Konseyi üyelerine verilmesi bekleniyor. Bu raporda adadaki Barış Gücü’nün varlık koşullarının gereksiz kılınması için bütünsel bir çözümü hedefleyerek kararlı bir biçimde çalışmanın tüm ilgili taraflara bağlı olduğu da vurgulandı. Ban Ki Mun iki lidere var olan dinamizmi korumaları ve Kıbrıs sorununa mümkün olan en kısa sürede bütünsel bir çözüme varma uğraşılarını devam ettirmeleri tavsiyesinde de bulundu.
Bu arada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’ya üzerinde anlaşmaya varılan Güven Artırıcı Önlemler’i gecikmeksizin iyi niyetle uygulamaya koyma çağrısında bulundu. Güven Artırıcı Önlemlerin adadaki statükonun kabul edilemez olduğu yönünde iki toplum liderinin ortak tavrını yansıttığı düşüncesinde olduğunu ifade etti. Ban Ki Mun Güvenlik Konseyi’ne raporunda 16 Kasım 2015 tarihinde Kıbrıslıtürklere yönelik saldırılara özel olarak atıfta bulundu. Kıbrıslıtürklerin hedef haline getirilmesinin acı verici bir olay olduğuna dikkat çekerek iki liderin söz konusu saldırıya yaklaşımlarının da övgüye değer olduğunun altını çizdi. Ban Ki Mun raporunda kayıplar konusunda ise Mustafa Akıncı’nın işgal bölgesinde askeri bölgeler içerisinde olası kayıp mezarları için 30 yerin kazılacağı güvencesi vermesini selamladı.

Editör: M. Hasan

Kaynak:KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:56

Son Haberler

04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Yunanistan: Varibobi bölgesinde çıkan yangının söndürme çalışmaları devam ediyor.
13:22
Türkiye’de yangınlarla ilgili durum dramatik olmaya devam ediyor.
13:21
Kıbrıs kavurucu sıcakların etkisi altında bulunmaya devam ediyor.
13:20
Mağusa Hastanesi Müdürü: Hastanede tedavi gören hastaların %90’ı aşılanmamış.
13:19
Son 24 saatte 3 kişi koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetti
13:18
Tüm haberler

Video on Demand