28/1/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Mihalis Zolata'ya ait Focus şirketinin siyasi partilere sağladığı mali katkılara ilişkin polis araştırma sonuçları. Gazeteye göre Mihalis Zolata'ya ait Focus şirketinin 2008 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi siyasi partilere sağladığı mali katkılara ilişkin polis araştırma sonuçları olayın bazı yanlarını karanlıkta bıraktı. Başsavcı Kostas Kliridis'in dün kamuoyuna verdiği araştırma sonuçlarına göre DİSİ seçmenlerinin adaya taşınması için 600 bin Euro verildiği net. Ancak AKEL ile ilgili mesele puslu. 2007 Aralık ve 2008 Şubat dönemi arasında üç farklı tarihte Focus şirketi hesaplarından bilet ödenmesi gerekçesiyle çıkan 852 bin Euro var. Daha sonra 29.430 Euroluk bir ödeme daha var. Yapılan araştırma sonuçları bu "belirsiz hesapların" kime ait olduğunu netleştirmedi. Polis araştırması sadece on şahidin ifadeleri temelinde bu uçak biletlerinin öğrenci örgütü "İlerici" üzerinden AKEL hesabına ödendiği sonucuna götürüyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Temsilciler Meclisi Başkanı Yannakis Omiru Brüksel'de Avrupa Komisyon Başkanı Yunger ile görüşmesinde garantiler ve Avrupa müktesebatının uygulanması konularını gündeme getirdi. Omiru'ya göre Yunger bu görüşmede somut olarak bu konularla ilgili " mutlak pozitif" bir görüntü verdi. Omiru, Yunger'in Kıbrıs sorunundaki gelişmelerin tümüyle ilgili bilgi sahibi olduğunu belirterek "görüşmeyle ilgili büyük memnuniyetimi ifade etmek istiyorum" dedi. " Uyanık olmak ve müzakere masasında tartışılan konuların tümünün Avrupa müktesebatı ile uyumlu olması için çalışma yapması amacıyla" Van Nufel'i Kıbrıs sorununa ilişkin özel temsilci olarak atamasına yönelik saygısını da dile getirdi. Omiru garantiler konusunu da gündeme getirdiğini ifade ederken 1960'ın çağdışı garantileriyle Kıbrıs sorunun çözülmüş olamayacağını, böylesi bir durumun diğer olguların yanı sıra Kıbrıs'ın da üyesi olduğu Avrupa Birliği için de bir hakaret teşkil edeceğini söyledi. Omiru gündeme getirdiği tüm konularda Yunger'in tavrının olumlu olduğuna dikkat çekti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana Focus şirketinin 2008 Cumhurbaşkanlığı seçimleri döneminde siyasi partilere yaptığı mali yardımlar. Gazeteye göre AKEL ve DİSİ'nin Focus şirketi tarafından finanse edildikleri artık resmi verilerle de kanıtlanmış durumda. Başsavcı Kostas Kliridis'in dün yayınladığı rapor temelinde DİSİ'nin 600 bin ve AKEL'in de 881 bin 430 Euro aldıkları ortaya çıktı. Başsavcı bu raporu yayınlarken cezai bir dava durumun olmadığını da ifade etti. Bu arada bu iki parti dışındaki partiler bu konunun ciddi siyasi bir mesele olduğunu ileri sürdüler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-British Gaz ile dün 12. parselde %35'lik ortaklık anlaşması imzalanması sonrası Enerji Bakanlığı ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde 12. parseldeki ortaklar Afrodit rezervlerini geliştirme ve burada üretim planları yeniden tartışmaya başladılar. Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ham petrol fiyatlarında uluslararası alanda görülen düşüşler nedeniyle hidro karbon sanayinde yaşanan "zor anlarda" Afrodit rezervlerinin geliştirilmesi amacıyla anlaşma imzalanmasını "çok önemli bir gelişme" olarak niteledi. Artık Konsorsiyumun hem teknik hem de ekonomik açıdan güçlendiği ve Konsorsiyuma yeni giren British Gaz'ın Idku doğal gaz sıvılaştırma terminalinin ortak sahibi ve işletmecisi olması nedeniyle çıkarlarının doğal gaz üretim zinciri ile çakıştığı görüşündeyiz" dedi. Bakan Afrodit rezervlerinin geliştirilmesine başlamak için üzerinde anlaşmaya varılacağı umuduyla geliştirilmesi ve üretime geçilmesi planlarının önümüzdeki günlerde yeniden tartışılmaya başlanmasını beklediğini de ifade etti.


SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "DİSİ ve AKEL için herhangi bir cezai soruşturma yok" başlığı altında Focus şirketinden aldıkları mali katkılarla ilgili raporun dün Başsavcı tarafından açıklanması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Mayıs milletvekilliği seçimleri öncesi merkez siyasi alanda çalışmalar yoğunlaşmış durumda. Partilerin ve hareketlerin kadroları arasında günlük bazda çeşitli düzeylerde temaslar yapılıyor ve olası işbirlikleri araştırılıyor. DİKO aday listelerinin kesinleştirip açıklamaya çok yakın. Partinin seçim bürosu askıda kalan son sorunları çözüp görüntüyü netleştirmeye çalışıyor. DİKO liderliğinin hedefi partiyi yurttaşlar toplumuna açılım yapma potansiyelini net olarak ortaya koyacak, yenilenmiş ve çok seçenekli bir aday listesi hazırlamak. Bu yöndeki uğraşı merkezin tüm alanlarını hedeflerken sağa ve sola da yönelmiş durumda. Bu çerçevede güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre DİKO Sol'dan ve geniş merkez siyasi alandan iki kişiyle daha işbirliğine çok yakın. DİKO bu arada DİSİ'den Strovolo Belediye Başkan Yardımcısı Andreas Haralambus ile de işbirliğine yakın bir noktada bulunuyor. DİKO bu şekilde partinin önde gelen bazı isimlerinin aday olmama kararı nedeniyle uğrayacağı zararı kapatmayı düşünüyor. Merkez siyasi alanda EDEK ve Yurttaşlar İttifakı da çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda. Bu iki partinin de aday listelerini yakın dönemde açıklama durumunda olacağı ifade ediliyor. Bu arada merkezdeki siyasi partilerin yanı sıra "Dayanışma Hareketi" de yoğun bir çalışma içerisinde. "Dayanışma Hareketi" hem partilerle hem de sivil toplum örgütleriyle sürekli temas içinde. Avrupa Parlamento üyesi Eleni Theoharu ile temaslara aktif olarak katılan merkez siyasi alandan çeşitli çevreler temel hedefin partiler arasında seçimlere katılmak amacıyla bir seçim ittifakı oluşturmak olmadığını "Dayanışmanın" aday listesini güçlendirmek olduğunu söylüyorlar. Bu çevrelere göre Dayanışma'nın listesi temsiliyet açısından plüralist olacak. Yeni bir sosyal politik ittifakın ön formunu teşkil edecek ve Kıbrıs sorununda kötü bir çözümü engelleyecek siyasi ve sosyal çekim alanı yaratılmasının koşullarını yaratacak.

-dün adaya gelen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs özel Danışmanı Espen Barth Eide bugün liderlerle ayrı ayrı görüşmelerde bulunacak. Bu arada iki müzakereci Mavroyannis ve Nami de dün bir araya geldiler. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis de yaptığı bir açıklamada Davos sonrası Genel Sekreter'in müzakere masasına ilişkin önünde daha net bir görüntü olduğunu söyledi. Süreçle ilgili bir değerlendirmede bulunan EDEK ise Kıbrıs sorununa çözüm bulunması durumunda garantiler konusunun almış olduğu boyutun büyük tehlike içerdiğini belirtti. EDEK Başkanı Marinos Şizopulos Türkiye'nin Kıbrıs devletinin işleyişine ilişkin vasilik rolünü doğrudan veya dolaylı bir biçimde üstlenmesi durumunda garantiler konusunda geri adım atıp Kıbrısrum tarafını tehlikeli bir çözüm biçimi tuzağına düşürebileceğini söyledi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Focus şirketinin siyasi partilere mali katkıları ile ilgili olarak Başsavcılığın dün açıkladığı raporu. Gazeteye göre bu rapor çamur atanlara bir tokat oldu. İki yıl süren araştırmalar sonrası AKEL bu olaya çekilemedi. Araştırmacıların bulguları temelinde Başsavcı tarafından dün yapılan açıklamaya göre Focus'un hesaplarından DİSİ'de olduğu gibi doğrudan veya başka şirketler aracılığıyla AKEL'in hesabına giren bir para görülmedi.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail devlet veya hükümet başkanları 2014 Kasım ayında başlayan üçlü işbirliği çerçevesinde bugün Lefkoşa'da bir araya gelecekler ve enerji, turizm, taşımacılık, su kaynakları ve genelde ekonomiyi ilgilendiren konuları ele alacaklar. Lefkoşa bugünkü görüşmeye özel bir önem veriyor. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis bugünkü görüşmeyi somut sonuçlar veren ve hem bölgenin diğer devletlerinin hem de Avrupa Birliği'ne üye devletlerin de ilgisini çeken "bölge ülkeleri arasında yapıcı işbirliğinin bir örneği" olarak niteledi. Bugünkü liderler görüşmesinin ayırt edici yanı üç ülkenin kara sınırı olmamasına karşı su kaynaklarıyla ilgili olarak imzalanması beklenen anlaşma olacak. Konuya ilişkin bir soruyu yanıtlayan Hükümet Sözcüsü üç liderin bugün bu konuda genel hatları belirleyeceklerini ve daha sonra üç ülkenin yetkili bakanlarının somut sonuçlar almak için görüşmelerde bulunacaklarını söyledi. Bu konunun Türkiye'den işgal bölgesine su getirilmesi ile ilgili ilişkisinin sorulması üzerine de böyle bir ilişki olmadığını net bir biçimde ifade etti.

.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:17

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand