Focus soruşturma raporlarıyla ilgili, partilerin yorumları

DİSİ partisi, FOCUS şirketiyle ilgili ortaya çıkan sonuçlarla ilgili, hiçbir zaman, herhangi bir veriyi saklamadığını açıkladı.

Eski parti başkanı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in açıklamaları ve röportajlarının yanında, parti başkanı Averof Neofitu’nun yazılı açıklamalarında da, gerekli ifadelere yer verildiğini belirtti. İlgili açıklamada, işletme sahiplerinden oluşan bir grubun, 2008 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında yürütülen seçim kampanyasını, ekonomik olarak desteklediği belirtildi. Bilindiği üzere, seçim kampanyası için, 50 bin euro’luk bir tutarın, parti hesabına aktarıldığı ve geriye kalan tutarın, 2008 yılının Şubat ayında, seçmenlik görevlerini yerine getirmeleri için, yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin, Kıbrıs’a getirilmesi için satılan alınan, uçak biletlerinin ücreti olduğu ifade edildi. Bu mali yardımın, Başsavcının da gözlemlediği gibi, herhangi bir yasaya aykırı olmadığı vurgulandı. Bununla birlikte, hükümetin insiyatifi ve meclisteki partilerin işbirliğiyle, siyasi partilerin finansmanı konusunda, şeffaflığı sağlayan ve aşırı yüksek miktardaki mali yardımları yasaklayan, yasal çerçeve oluşturulduğu belirtildi. DİSİ partisi, soruşturma sürecine saygı duyduğunu ve böylesi araştırmaların kamusal alandaki şeffaflığı arttırdığına inandığını ifade etti.

Başsavcı Kostas Kliridis, AKEL için, 2008 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, öğrencilerin Kıbrıs’a getirilmesi için, 881,430 euro’luk tutarın, FOCUS şirketi tarafından, Yunanistan’da bulunan bir turizm acentesine ödendiğini açıkladı. Bazı öğrencilerin, 2008 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmak için, AKEL’in gençlik örgütü giderlerinden, Yunanistan’dan Kıbrıs’a uçak bileti aldıklarını söylediklerini, ifade etti. AKEL partisi adına konuşan Stefanos Stefanu, soruşturma raporunun, yaklaşık iki yıldır AKEL’e saldıran veya çamur atmaya çalışanların yüzüne bir tokat niteliğinde olduğunu savundu. AKEL’e gönül verenlere, partilerine sarılmaları ve Kıbrıs vatandaşlarına demokrasiyi korumları için çağrıda bulundu.

 

Editör: Bahar Yandaş
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:50

Son Haberler

17 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Dün 1 can kaybı ve 230 yeni vaka kaydedild
08:38
Cumhurbaşkanı Anastasiadis EU-MED zirvesine katılmak üzere Atina'ya gidiyor
08:37
Tüm haberler

Video on Demand