27/1/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi dün Türkiye'de yayınlann Hürriyet gazetesinin Türkiye'nin gizli gündemi olduğu haberi. Gazeteye göre Kıbrıs sorununun çözülmesi durumunda Türk müttehitler Kıbrıs'a gelmeye hazırlar. Hürriyet gazetesi Ankara'nın Kıbrıs sorununun uluslararası bir başarı öyküsünün bir parçası haline getirmeyi arzuluyor ve bunu acil olarak da istiyor. Hürriyet köşe yazarı "Eğer Kıbrıslı Rum olsaydım bir yığın inşat şirketi yerine adada sınırlı sayıda Türk askerinin varlığını kabul ederdim." vurgusu yaptı. Bu arada Hürriyet gazetesinde bu haberi kaleme alan gazeteci hiç kimsenin Türkiye'den Kıbrıs'taki radarlarını kapatmasını beklemeyeceğini belirtti. Sabah gazetesi de Kıbrısrum Ortodoks Kilisesi'nin Kıbrıs sorununa çözüm bulmada en büyük engel olduğunu yazdı. Gazete haberinde " Irkçı Kıbrıslırumlar ve onlara destek veren bir Kilise üyesi bir grup ortak hareket ederek güçlü bir muhalefeti oluşturuyorlar" diye yazdı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs sorununun çözülmesi durumunda Kıbrıs enerji taşıma hattının Türkiye'den geçmesi olasılığını incelmeye hazır. Dışişleri Bakanı Kasulidis Meclis Ticaret Komisyonu'nda konuşurken bu olguya da atıfta bulundu. Kasulidis bu arada Kıbrıs'ın onayı olmaksızın İsrail rezervleri ile Türkiye'yi bağlayacak bir hattın Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nden geçemeyeceğine de vurgu yaptı. Bunun hem hukuki hem de siyasi nedenleri olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı'na göre yasal nedenlerin Uluslararası Hukuk, Deniz Hukuku olduğunu ve bunların Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nden boru hattının geçmesi için ikili anlaşmaların yapılmasını zorunlu kıldığını ifade etti. Siyasi neden olarak da İsrail'in Kıbrıs'ın olumlu görüşünü almadan Türkiye ile anlaşma yapmayacağına yönelik taahhütte bulunmasını gösterdi. Kasulidis, Kıbrıs'ın enerji alanında pozisyonunun güçlendiğini gösteren 4 nedenden de bahsetti ve bunları da şöyle sıraladı: Bir: Mısır'da Zohr havzasında yeni doğal gaz kaynakları bulunması sonrası Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde de benzer yatakların bulunma olasılığının artması. Bu da bu alanda çalışan şirketlerin ilgisini yeniden canlandırdı. İki: Enerji ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Mısır, İsrail ve Ürdün gibi ülkelerle geliştirmekte olduğu bölgesel işbirlikleri. Üçüncü faktör de Kıbrıs Avrupa Birliği üyesi olması ve bu sıfatıyla Birliğin Avrupa'nın İsrail'den yer altı kablolarıyla enerji tedarikini öngören EuroAsia İnterconnector ve İsrail doğal gazının değerlendirilmesini hedefleyen Eastern Mediterranean Pipeline çalışmalarına katılıyor olması. Ve son olarak da dördüncü faktör Kıbrıs'ın jeopolitik konumu ve Münhasır Ekonomik Bölgesinin büyüklüğü. Gerek İsrail gerekse Mısır gazının Avrupa'ya taşınması Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nden geçme durumunda. Dışişleri Bakanı Kasulidis aynı konuşmasında TOTAL şirketinin 11. parselde sondaj çalışmalarının da büyük bir olasılıkla önümüzdeki sonbaharda olacağını ifade etti. Kıbrıs'ın doğal gaz sıvılaştırma terminali kurmasının ise rezervlerin azlığı nedeniyle değerlendirilemeyeceği görüşünü savundu.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi devlette çalışan doktorların almış olduğu bir kararın sağlık sistemine etkileri. Gazeteye göre devlette çalışan doktorlar 1 Şubat tarihi itibarıyla kliniklerde uzman doktorların günde sadece 20 ve uzman olmayan doktorların da 30 hastayı muayene etmesi kararı aldılar ve bu kararın hastahanelerde kliniklerde büyük zorluklar ve karmaşa yaratması bekleniyor. Bu durumda da sadece sabah yetiştirip de ilk 20 veya 30 kişi arasında kayıt yaptırabilen hastalar muayene olabilecek. 20 ve 30 sınırı olmaksızın hastaların muayenelerde şikayetleri varken şimdi bu durum daha da vahim bir hal alacak. Hastalar şimdi de muayene için 2-3 kez hastahanelere gitme zorunda kaldıklarından şikayet ediyordu. Kıbrıs Tabipler Birliği konuyla ilgili bir genelge yayınladı ve 8 Ocak tarihinde yazdığı bir mektupla da Sağlık Bakanı'na bilgi verdi. Tabipler Birliği de doktorların günde 50-70 arası hastayı muayene etme durumunda kaldıklarını ve bu durumun hem teşhislerde hastalar hem de doktorların kendileri için sorun yarattığı görüşünde.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Bankaların 2016 yılı planlarında gönüllü emeklilik var. Kooperatif Merkez Bankası bu yönde planı incelerken Kıbrıs Bankası ilk aşamada personel naklini ve daha sonra da erken emeklilik planı uygulamasını planlıyor. Kooperatif Merkez Bankası az sayıda çalışanını erken emekliliğe sevk etme arzusunda.Toplam 2.700 çalışanından erken emekli etmek istediği sayı sadece 150. Alfa Bank ise bu konuda Yunanistan'daki ana bankasıyla müzakere halinde. Helenik Bankası ise geçen yıl bu olanı uygulamaya koydu ancak hedeflerine ulaşamadığından bu yıl bunu devam ettirme arzusunda.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi 22 Mayıs seçimlerine yönelik işbirliği çalışmalarının sonuçsuz kalması. Gazeteye göre 22 Mayıs seçimlerine yönelik merkez siyasal alandaki partiler paralel süreçler belirliyorlar. Dayanışma Hareketi lideri Eleni Theoharu dün DİKO ile işbirliğine gitmenin zorluğunu ve ilk amacı olan "yurtsever güçlerin" birliğinin sağlanmasının da mümkün olmadığını kabul etti. Aynı anda DİKO da kapıyı Eleni Theoharu'ya kapatma adımı attı ve Avrupa Parlamento üyesi ile bir ay önceki tartışmalarıyla şimdiki durum arasında koşulların ciddi bir biçimde değiştiğini kamuoyuna açıkladı. DİKO bu süreci bekleyemeyeceğini ve hemen hemen aday listelerini belirleyip kapattığını duyurdu. Eleni Theoharu ise DİKO'dan gelen işbirliği önerisinin iyi bir öneri olduğunu ancak buna DİKO içerisinden ve Dayanışma Hareketi'nin seçimlere tek başına girmesinden yana olan kadrolarından tepkiler gösterildiğine dikkat çekti. Theoharu bu arada EVROKO ile işbirliğine ise kapıları tam olarak kapatmadı. EVROKO Başkanı Dimitris Silluris ve Theoharu işbirliği perspektifi ile görüş alış verişinde bulunmak için bir araya gelme kararı da aldılar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Bakanlar Kurulu'nun onay verdiği Kıbrıs Münhasır Ekonomik bölgesindeki Afrodit parseline ilişkin değiştirilmiş sözleşme bugün Britişh Gaz şirketiyle imzalanıyor. Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis dün yaptığı bir açıklamada yeni sözleşmenin Britişh gaz ve Noble şirketlerinin temsilcileri önünde imzalanacağını söyledi. Lakkotripis Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde doğal gazın değerlendirilmesinde iyileştirmelerle ilgili olarak da bugünkü koşullarda en sürdürülebilir yolun gerek iç tüketim gerekse de dış satım için Mısır'a ihracı olduğu görüşünü savundu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Aradippu'da biyoyakıt tesisi kurulmasının gündeme gelmesi. Gazeteye göre Aradippu'da DİSİ Belediye Meclis üyelerinin oylarıyla alınan altın işleme tesislerine yönelik tepkiler daha sönmeden şimdi de gündeme biyo yakıt tesisi geldi. Hükümet tarafından gündeme getirilen bu tesise ilişkin konunun yarınki Belediye Meclisi toplantısında ele alınması bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu İstanbul'daki görüşme tutanaklarını dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e sundu ve kendisine temaslarının detayı hakkında bilgi verdi. Bir saat süren görüşmede Cumhurbaşkanı Anastasiadis de Kipriyanu'ya Davos temasları hakkında bilgi verdi. Bu konuda önümüzdeki pazartesi günü de Ulusal Konsey üyelerini bilgilendirecek. Andros Kipriyanu dün Anastasiadis ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada Türkiye'nin vermek istediği mesajın olumlu olduğunu söyledi. İstanbul görüşmelerinin dostça ve samimi bir ortamda gerçekleştiğini ancak bunların Kıbrıs sorununun çözümü için yeterli olmadığını ifade etti. " Sorun müzakere masasında çözülecek. Yaşamsal öneme sahip konuların her iki toplumun da beklentilerini karşılayacak bir biçimde çözülmesi için gerçek irade müzakere masasında ortaya konmalıdır " diyen Kipriyanu toplumlardan birinin çıkarının diğerinin çıkarı önüne konması durumunda çözüme ulaşmanın söz konusu olamayacağını belirtti. Çözüm içi,n müzakerelerin üzerinde anlaşmaya varılan çerçevede devam ettiği görüşünü de dile getirdi. Kipriyanu bu noktada kendisinin Çavuşoğlu ve Davutoğlu ile görüşmelerinde müzakereci rolü olmadığına dikkat çekti. Bu görüşmelerde sadece Cumhurbaşkanı'nın olumlu görüşüyle Kıbrısrum tarafının Ulusal Konsey'de biçimlendirilen bazı görüşlerini Türk yetkililere aktardığını ifade etti. Türkiye'nin garantiler konusunda bugüne kadarki pozisyonlarında herhangi bir değişiklik tespiti yapıp yapmadığı sorusuna da olumlu yanıt verdi ancak bunu pratikte görülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:17

Son Haberler

19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün New York’a varacak.
15:08
18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
Tüm haberler

Video on Demand