26/1/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre farklı düzeylerde yaşanan tartışmalar nedeniyle garantiler konusunda kartlar yeniden karılıyor. Bu başlık müzakerelerde en son ele alınıp tartışılacak olunmasına rağmen son günlere gündemin en üst maddelerinden biri oldu ve bu konuda çıkış sağlayacak formüller aranıyor. Gerek Davos'ta gerçekleştirilen farklı görüşmelerde gerekse AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'nun geçen Cumartesi günü İstanbul'da gerçekleştirdiği temaslarında bu başlıktan kaynaklanan bazı konular kamuoyu önünde tartışılmaya başlandı. Buna paralel Atina ve Lefkoşa'nın bu konuda düşünceler oluşturarak girişimleri gelişim halinde. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas dün temaslarda bulunmak için İstanbul'a gitti. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis de bugün AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'dan İstanbul temasları hakkında detaylı bilgi alacak. Türkiye'nin bu süreçte garantiler konusunu tartıştığı mesajını verdiği açık ancak bunların kaldırılmasını kabul edeceğine ilişkin herhangi bir işaret vermiyor. Aynı anda Brüksel de Kıbrıs sorununda daha aktif bir hareketlenme içerisinde ve bu durum Avrupa Birliği'nin dış politika ve savunma sorumlusu Frederika ve Komisyon üyesi Stilyanidis ile Han'ın Ankara'daki temaslarında ve Erdoğan ve Davutoğlu ile görüşmelerinde de görüldü. Avrupa Birliği'nin güvenlik konusuna ilgisinin bir diğer nedeni de bu konunun NATO ile işbirliğinde kendisine sorun çıkarıyor olması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Her ay yeşil hattan özgür bölgeye yaklaşık 150 göçmen girişi var ve bu sorun denetim altına alınamıyor. İnsan Hakları Komisyonu'nun rapor taslağında ortaya konan veriler şok edici. Suriye'deki savaş ve Libya'daki İslam Devleti faaliyetleri sonucu şu anda yarım milyon insanın yollarda olduğu belirtildi. Avrupa Birliği'nin çağdaşlaştırılması çerçevesinde Birliğin üç genelgesini uygulayıp ulusal yasalarını uyumlaştırmada Kıbrıs henüz adım atmadı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi DİKO'da bazı önemli isimlerin Mayıs Milletvekili seçimleri için aday olmayı kabul etmemesi. Gazeteye göre DİKO'nun önemli bir kesimi Mayıs seçim yarışına katılmayacak. Parti eski Başkanı Marios Garoyan dün bugünkü parti liderliğinin seçimleri ve pratiği ile farklılıkları nedeniyle Mayıs seçimlerinde aday olmamama kararını duyurdu. Markos Kipriyanu, Hristos Patsalidis de aynı yolu izleyecekler. Atina Kiryakidu'nun da liste dışı kalması bekleniyor. Bu arada resmi parti liderliği eski Başkan'ın ve yakın çalışma arkadaşlarının almış olduğu DİKO'dan aday olmama kararlarıyla DİKO'lu seçmeni 22 Mayıs seçimlerinde sandıktan uzak tutmaya çalıştığı görüşünde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi başkanlığına seçilen Kiryakos Mitsodakis dün Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarına sınırsız destek ifade etti. Mitsodakis dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından kabul edildi. Bu kabul sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Mitsodakis yakın bir dostu ile görüşme olanağı bulduğunu ve Kıbrıs sorununda bilgilendirildiğini ve özlü bir tartışma gerçekleştirdiklerini ifade etti. Kıbrıs sorununun yanı sıra ekonomiyi de ele aldıklarını ifade etti. Kıbrıs'ın önümüzdeki birkaç ay içerisinde memorandumdan çıkacak olması nedeniyle Cumhurbaşkanını kutladığını ifade etti. Ekonomiyi hızlı bir biçimde büyüme trendine geçirmede özlü yapısal reformların önemine atıfta bulunduklarını söyledi. Mitsodakis bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e göçmen krizi konusunda endişelerini de dile getirdiğini duyurdu ve "Türkiye'nin Ege'den göçmen akımını sınırlama konusunda taahhütlerini bugüne kadar yerine getirmediği görüldü" dedi. Bu arada Mitsodakis dün AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu ile de görüştü ve İstanbul temasları hakkında bilgi aldı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'nın Kıbrıs sorunuyla ilgili son açıklamaları. Gazeteye göre Mustafa Akıncı Kıbrıstürk tarafı için kısa bir süre içerisinde iki bölgeli iki toplumlu bir federasyonun yaratılmasının önemli olduğunu söyledi ve bu çözümün Kıbrıstürk halkının egemenliğini, siyasi eşitliğini ve güvenliğini sağlamasının önemine vurgu yaptı. Akıncı "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin" tanınmamış olabileceğini ancak Kıbrıs sorununun Kıbrıslıtürkler ve onların seçilmiş lideri olmadan çözülemeyeceğinin de bilindiğine dikkat çekti. Akıncı Davos'ta Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile eşit statüde olduğu görüşünü de savundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Sıcağa alışık Kıbrıslılar için düşük ısı ve dondurucu soğuklar ciddi sorunlar yarattı. Dün çok soğuk bir gün yaşanırken bunun bugün de devam edeceği belirtiliyor. Meteoroloji Dairesi dün akşam için yüksek dağlık bölgelerde sarı alarm verdi. Hava sıcaklığının bugün de 1-2 derece yükselmesi bekleniyor. Yüksek dağlık bölgeler için yapılan tahminler eksi 2 derece.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs'ta artan yoksulluk. Gazeteye göre Kıbrıs'ta her dört çocuktan biri yoksulluk tehlikesiyle karşı karşıya. Avrupa Parlamentosu'nun yeni raporunda bu duruma dikkat çekiliyor. Kıbrıs Hükümeti ve Troyka'nın izledikleri politikalar sonucu Kıbrıs'ın içine düştüğü acı durum bu raporla bir kez daha ortaya çıktı. Bu rapora göre gelir dağılımında bozulmadaki artışta da Kıbrıs Avrupa Birliği içinde birinci sırada. Raporda Kıbrıs'ta hane halkının %17'sinin yoksulluk ve sosyal tecrit tehlikesi altında olduğuna vurgu yapıldı. 18 yaşın altındaki çocuklarda bunun dramatik bir biçimde %25'e yükseldiği ifade edildi. Bu veriler de AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'nun Kıbrıs toplumundaki en zengin %10'luk kesimin son üç yıl içerisinde gelirini %3,4 oranında artırırken geri kalan %90'lık kesimin gelirinde %8 oranında azalma olduğu suçlamalarını doğrular nitelikte. Avrupa Parlamentosu verilerine göre Kıbrıs yoksullukta Avrupa Birliği ortalamasının biraz altında. Ancak endişe verici olan olgu Kıbrıs'ta gelir dengesinin bozulmasının hızlı bir biçimde artıyor olması. Gini göstergelerine göre gelir dengesizlik oranı 2010 yılında 31 puanken bu 2014 yılında 36 puana yükseldi. Oysa Avrupa Birliği'nde bu ortalama 32. Kıbrıs 28 Avrupa Birliği ülkesi arasında en kötüler sıralamasında beşinci.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Son günlerdeki tartışmalarda garantiler konusu gündemin en üst maddesi konumunda. Bu dikenli konu AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'nun Türkiye Başbakanı Davutoğlu ile görüşmesinde ele alındı. Yunanistan Dışişleri Bakanı da dün Türk mevkidaşı ile aynı konuyu görüştü. Kipriyanu'nun bu konuda bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e bilgi vermesi bekleniyor. Kipriyanu bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocas'ın garantiler ve güvenlik konularında büyük işler yaptığı görüşünde. Kipriyanu bu konularda Atina ile Lefkoşa'nın görüş birliği içinde oldukları izlenimi verse de garantilerin kaldırılmasından yana olan Yunanistan Dışişleri bakanı daha öne çıkıyor.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Yunanistan ve Türkiye Kıbrıs sorununda garantiler konusunu tartışıyorlar ve masaya somut öneriler konacak. Kıbrıs sorununun çözümü uğraşılarında önemli gelişmeler yaşanıyor ve Türkiye ilk kez garantiler, güvenlik ve Türk askerlerinin durumunu tartışıyor görünümü veriyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın bugün Türkiye'deki temasları sırasında bu konuların gündemde olması bekleniyor. Kocas dün Türk mevkidaşı Çavuşoğlu ile bir araya geldi ve elde edilen bilgilere göre bu konularda Lefkoşa'nın da bilgisinde olan ve onay verdiği somut düşünceleri ve önerileri var. Kocas bu süreçte Kıbrıslı mevkidaşı Kasıulidis ile de sürekli temas halinde. Bu konularda Türk tarafının da kendi önerileri var ve bu konuda daha ilk uğraşıda görüş birliği sağlamayı hedefliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Mağazaların açık kalmasıyla ilgili Meclis kararı ile belirlenen saatlere uymayan mağaza sahiplerine verilecek cezaları öngören ve muhalefet partileri tarafından Meclis'e sunulan yasa teklifi görüşülmeye devam ediyor. İlgili Komisyonun dünkü ilk toplantısına Çalışma Bakanı Zeta Emilyanudu katıldı. Emilyanudu yasa teklifinin içeriğine kesinlikle karşı olduklarını söyledi. Ancak Komisyon üyeleri Bakan'ın itirazlarını dikkate almadı ve söz konusu teklifi oylama için Meclis Genel Kurulu'na götürme kararı aldılar. Yasa teklifine göre karara uymayan mağaza sahiplerine uygulanacak mali ceza 30 binden 50 bine ve hapislik cezası da 1 yıldan 2 yıla çıkarılacak. Kararın ikinci kez ihlali durumunda ise para cezası 70 bine hapislik de 3 yıla yükselecek. Üçüncü ihlalde ise Mahkeme söz konusu mağazanın çalışmasını durdurup altı aya kadar kapatma kararı alabilecek. Bakan kriz koşullarında böylesine sert cezalar verilemeyeceği, mağazaların kapatılıp çalışanların sokağa atılamayacağı görüşünde.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:17

Son Haberler

19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün New York’a varacak.
15:08
18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
Tüm haberler

Video on Demand