23/1/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi enerji alanında yaşanan önemli gelişmeler. Gazeteye göre enerji alanında kısa bir süre içerisinde önemli gelişmeler yaşanması bekleniyor ve bu alanda tüm önemli oyuncular dikkatlerini planlamalarını yaşama geçirmeye döndürmüş durumda. Hem Lefkoşa'da hem üçüncü ülkelerde hem de Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde faaliyette bulunan şirketlerde yoğun bir hareketlilik yaşanıyor. Son 24 saat içerisinde Davos'ta ve diğer başka yerlerde yaşananlar temelinde ortaya çıkan olgular şöyle : - Davos'ta Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile ayrı ayrı görüşen ENİ ve TOTAL şirketleri liderleri Kıbrıs Ekonomik Münhasır Bölgesi'nde daha yoğun faaliyette bulunmaya ilgi duyduklarını açıkladılar. - İkinci olarak Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Joe Biden Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Davos'ta gerçekleştirdiği görüşme sırasında Kıbrıs Cumhuriyeti'nin enerji planlamalarını desteklediğini söyledi. - Ve üçüncü olarak Hükümet Kıbrıs Cumhuriyeti'nin enerji planlamalarının yaşama geçirilmesiyle ilgili kısa sürede gelişmeler yaşanmasını bekliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Filelefteros'a yazdığı özel makalede Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri analiz ederken "hiç bir uğraşıyı yarıda bırakmayacağız" dedi. Anastasiadis yazısına "2016, umut yılı" başlığını koydu. Cumhurbaşkanı yazısında Kıbrıs sorunundaki müzakerelerde zorluklara dikkat çekerken bütünsel bir çözme ulaşmak için 2016 yılında onlarca yılın çıkmazlarını kırabilecekleri arzusunu dile getirdi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi polis komutanının genelgesi ile emniyet teşkilatında yapılan atamalar. Gazeteye göre Polis Komutanı Zaharias Hrisostomu'nun yakın bir geçmişte yayınladığı genelge tüm teşkilatın altını üstüne getirdi. Somut olarak 4 Ocak tarihli genelgeyle polisin hizmet haritası değişiyor. Bu genelgeye göre Uyuşturucu ile Mücadele Birimi, İzleme Ekibi, Araştırma ve Operasyon Bölümü gibi önemli görevlerdeki polisler ve çavuşlar için daha uzun süreli hizmet gündeme getiriliyor. Bu birimlerde çalışma yılları yediye çıkartılıyor. 7 yılın tamamlanmasıyla birlikte bir başka birime tayin işlemi de otomatik olarak devreye giriyor. Pasaport Kontrol Merkezi'nde, Yabancı Uyruklular ve Göçmenler Birimi'nde, İnsan Kaçakçılığına Karşı Mücadele'de ve Bilgi Toplama Birimi'nde de en uzun çalışma süresi 5 yıl olarak belirlendi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Birleşik Devletler Başkan Yardımcısı Jo Biden'in Kıbrıs sorununda Ankara'da karar alınacak yanları Türk Hükümeti'nin dikkatine getireceğini söyledi. Bunları da güvenlik- garantiler, toprak, işgal ordusunun geri çekilmesi ve çözümün uygulanması olarak sıraladı. Ankara'nın Kıbrıs sorununun çözümünü arzuladığını pratikte göstermesi gerektiği görüşünü Birleşik Devletler'in anladığını belirtti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Davos'ta yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmeler. Gazeteye göre AKEL dışındaki muhalefet partileri dün Davos sonuçlarıyla ilgili Cumhurbaşkanını yaylım ateşine tuttular. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Davos ziyaretini başarılı olarak niteleyen DİSİ'nin ise değerlendirmesi farklı. DİSİ, Cumhurbaşkanı'nın Davos fırsatını olumlu olarak değerlendirdiği görüşünde. DİSİ Meclis Grup Sözcüsü Nikos Tornaridis Cumhurbaşkanı'nın ziyaretini olumlu olarak nitelerken Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası alandaki konumunu sürekli olarak güçlendirdiğini ifade etti. Cumhurbaşkanın Davos fırsatını kullanarak Kıbrıs sorununun Avrupa Birliği aracılığı ile çözüm perspektifini ortaya koyduğuna dikkat çekti. Buna karşı DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos kesin değerlendirme için Cumhurbaşkanı'ndan detaylı ve samimi bilgilendirme beklediklerini söyledi. " Ancak sayın Akıncı'nın yerleşikler, garantiler, kalıcı deregasyonlar, mülkiyet, toprak ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dağıtılmasına yönelik tekrarlanan açıklamalarını dikkate alırsak şu sorular gündeme geliyor: Kıbrıs sorunun hangi yanında ilerleme sağlandı? Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin bütünsel çözüm konusundaki iyimserliği nereye dayanıyor." dedi. Papadopulos Genel Sekreterin genel dileklerinin ve tavsiyelerinin Davos sahnesinin sadece Akıncı'nın konumunun yükseltilmesi için oluşturulduğunun görüleceğine vurgu yaptı. EDEK Başkanı Marinos Şizopulos ise yüzeysel olmaması ve doğru hazırlıklar yapılarak gerçekleştirilmesi halinde sonuç alıcılık açısından özellikle de üst düzeyde olması durumunda uluslararası görüşmelerin pozitif ve yararlı olduğunu söyledi. Davos' la ilgili olarak bundan Türkiye ve Akıncı'nın kazançlı çıktığının objektif bir değerlendirme olacağına vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı'na adaya dönüşünde Davos temaslarındaki somut kazancının ne olduğunu anlatmasını istedi. Ekoloji Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis de Davos'ta dünya ekonomik form kürsüsünün Türklerin eski tezlerini koydukları bir kürsüye dönüştüğünü söyledi. Akıncı'nın, Kıbrısrum tarafının bir dizi tavizi sonucu olan siyasi eşitlikli iki bölgeli iki toplumlu federasyon taahhüdünün mantıklı hiçbir kişiyi ikna edemeyeceğine vurgu yaptı. Perdikis, Davos'u bir yanlış olarak niteledi. AKEL ise Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin sürece katılımını olumlu olarak değerlendirdi. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis ise " Yasadışı rejim statüsü ya da yasadışı rejimin temsiliyeti bu şekilde yükseltilmez" diyerek muhalefetin endişelerini gidermeye çalışır bir pozisyon aldı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ise iki liderin tüm dünyanın gözü önünde bir araya gelmelerinin önemine vurgu yapan bir açıklama yaptı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Büyük öneme sahip yüksek sorumluluk görevi" başlığı altında AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'nun bugün İstanbul'da gerçekleştireceği temaslar. Gazeteye göre AKEL Genel Sekreteri Kipriyanu bugün İstanbul'da yüksek sorumlulukla önemli temaslarda bulunacak. Kıbrıs sorunun çözümü ve yeniden birleşme uğraşılarına katkıda bulunmaya çalışacak. Bu uğraşılarını Kıbrıs ve Yunanistan Hükümetleriyle tam bir koordinasyon içinde yapacak. AKEL Genel Sekreteri bugün İstanbul'da Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ayrı ayrı görüşmelerde bulunacak. Bu görüşmelerin sonuçları Ankara'nın Kıbrıs sorunun çözümüne ilişkin gerçek niyetini ve iradesini ortaya çıkaracak. Bu arada AKEL Genel Sekreteri dün İstanbul'da Kültür Üniversitesi'nde akademisyenlerin ve öğrencilerin katılımıyla düzenlenen bir panele katıldı. Burada yaptığı değerlendirmede Kıbrıs sorununa Mayıs ayına kadar çözüm bulunamayacağı görüşünü savundu. Müzakerelerde ilerlemelerin ve görüş birliklerinin olduğunu ancak güvenlik, mülkiyet ve toprak konularında görüş ayrılıklarının varlığını korumaya devam ettiğine dikkat çekti. Kıbrıs sorununun çözümünün finansmanı ile ilgili olarak da uluslararası desteğe gerek duyulduğunu bu konuda bazı düşüncelerin var olduğunu ancak bunları kamuoyu önünde ifade etmek istemediğini söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Avrupa Komisyonu ve Uluslararası Çalışma Örgütü'nün raporlarının endişe verici olduğu görüşünde. AKEL'e göre bu iki rapor memorandum ve kemer sıkma politikalarının gerçek sonuçlarını ortaya koyuyor. AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis bu iki raporun özel sektörde çalışanlara kişisel sözleşme dayatılmasının çalışanların arzusu dışında olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Büyük sayıda kısmi çalışmanın da çalışanların arzusu sonucu değil bir zorunluluk olarak gündeme geldiğini belirtti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Milli Muhafız Ordusu'nda zorunlu görev sürelerinin kısaltılacak olunması. Gazeteye göre Savunma Bakanı, Hükümetin askerlik süresinin kısaltılacağı taahhüdünü yaşma geçirmek için yoğun bir çalışma içerisinde. Milli Muhafız Ordusu'nun yeniden yapılandırılması için yasa tasarı paketleri üzerinde çalışmalarda son evreye girildi. Bu paket askerlik süresinin kısaltılmasını da içeriyor. Sürenin ne kadar kısaltılacağına ilişkin henüz kesin karar alınmadı ancak hedef süreyi 14 aya indirmek. Sürenin kamu ekonomisindeki gelişmelerle doğrudan bağı olduğu ifade ediliyor çünkü sürenin kısaltılmasından doğacak personel boşluğu orduya alınacak profesyonellerle doldurulacak.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Uluslararası Para Fonu Yönetim Kurulu dün, Uzatılmış Destek Fonu düzenlemesiyle desteklenen Kıbrıs`ın ekonomik uyum programının dokuzuncu değerlendirmesini tamamladı ve Kıbrıs'a 126,3 milyon Avroluk dilimini onayladı. Mart ayında sona erecek Uluslararası Para Fonu programının tamamlanması için bir değerlendirmenin sonuçlandırılması daha kalıyor. Uluslararası Para Fonu tarafından yapılan açıklamaya göre program kapsamında Kıbrıs'a toplam ödemeleri yaklaşık 1 milyar avro olacak.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:17

Son Haberler

19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün New York’a varacak.
15:08
18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
Tüm haberler

Video on Demand