18/1/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Ankara Kıbrıs sorununda çok az toprak düzenlemesi ve özünde garantileri ortadan kaldırmaksızın bu sistemde bazı değişiklikler arzuluyor. Bu temel başlıklarda Ankara'nın yıllardan beridir var olan pozisyonları şimdi daha da güçlü ve işgal bölgesinde gerçekleştirilen bir kamu oyu araştırmasıyla da uyumlu. Kıbrıs sorununun temel yanlarına ilişkin sorulara verilen yanıtlar Mustafa Akıncı'nın elinde. Hem perde gerisinde hem de resmi olarak ifade edilen Türk tezlerine göre her şeyden önce toprak düzenlemeleri ve geri dönecek Kıbrıslırum nüfus bugün Kıbrıslırum mallarının kullanıcılarını minimumda etkilemeli. Bu noktada Mustafa Akıncı bir adım daha atarak geri dönecek Kıbrıslırumlara hali araziden verilebileceğini söylüyor. İkinci olarak da Kıbrıslıtürklerin oluşturucu Kıbrıstürk devletinde hem nüfusta hem de mülkiyette çoğunluğa sahip olacakları bir anlaşmada ısrar ediyor. Üçüncü olarak güvenlik konusunda Türk tarafı garantilerin ve askerlerin kalacağı bir geçiş dönemi üzerinde anlaşılabileceğini düşünüyor. Perde gerisinde beş yıllık geçiş sürecinden bahsediyor. Bunun yanı sıra oluşturucu Kıbrıstürk devletinin garantisinin devamı konusunda yıllardan beridir var olan tezini de koruyor. Bu yaklaşım ile Türkiye özünde çözüm sonrası da bir protektora yaratmak istediğini ortaya koyuyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Almanya Şansölyesi Angela Merkel Kıbrıs sorununu Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkileri ve tam üyelik müzakereleri çerçevesine oturttu. Merkel "önümüzdeki aylarda Kıbrıs sorununda ilerleme sağlanacağı" umudu ifade etti. Bu arada Türkiye'nin Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerini ucu açık bir süreç olarak niteledi. Türkiye'nin önümüzdeki on yıl içerisinde Avrupa Birliği'ne üye olup olmayacağı sorusuna da "Var olan koşulları da dikkate alarak şimdi böylesi bir tarih ifade etmenin amaca hizmet edeceğini sanmıyorum." yanıtını verdi. Merkel bu sürecin sonucunun her iki taraf için de açık olduğunu ifade etti. Bu süreçte şimdi yeni bir müzakere başlığı açılmış olunmasına dikkat çekerken " Ancak daha çok uzun bir yol var" dedi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi AKEL Mayıs milletvekilliği seçimlerine ilişkin belirlediği davranış normları . Gazeteye göre AKEL kadrolarının, milletvekili adaylarının ve yakın akrabalarının davranışlarını belirleyen etik normlar belirledi. Geçen Cumartesi günü gerçekleştirilen AKEL Merkez Komitesi Plenumunda hakim konu bu davranış normları oldu. AKEL'in davranış normlarında temel olgu adayın kendi çıkarlarını partinin çıkarları önüne koymasını engellemek. Tek tercihli oy isteme olgusuna sadece diğer partilerin seçmenleri düzeyinde izin veriyor. Adaylara, parti liderliğinin seçimi oldukları izlenimi verecek davranışlardan kaçınmaları uyarısı da var. Televizyon tartışmalarına çıkmadan önce parti ile gerekli koordinasyona girmeleri de zorunlu. Sosyal medyayı kullanmada da bazı sınırlamalar var. Bu arda adaylara evlere mümkün olduğunda yalnız gitmemeleri ve diğer adaylarla birlikte gitmeleri tavsiyesinde bulunuldu. Bu arada Cumartesi günkü Plenumda somut bir aday için itirazlar yapıldığı belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nın Kıbrıs sorununun uygulanmasında boşluklar olmaması ve çözümün ekonomik açıdan yaşayabilir olması gerektiği görüşlerinden memnun. Glafkos Kliridis Enstitüsü Yürütme Müdürü Mihalis Sofokleus dün yaptığı bir açıklamada bu tezin Avrupa Birliğine üye ülkelerin Lefkoşa büyükelçileriyle ve Eide'nın kendisiyle görüşmeleri sırasında yaklaşık bir yıl önce ilk kez DİSİ Başkanı tarafından ifade edildiğini belirtti. Çözümün işler ve sürdürülebilir olmasının ekonomik yanın da kapsamasının önemine vurgu yaptı. Sofokleus bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Davos'ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Mustafa Akıncı il görüşecek olmasına yönelik tepkileri değerlendirirken de Görüşmelerin Birleşmiş Milletler gözetiminde olmasını isteyenin her zaman Kıbrısrum tarafı olduğunu ve bu tez temelinde şimdi bu görüşmeye karşı çıkmanın anlaşılmaz ve çelişkili olduğunu söyledi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi 8 Kıbrıslırum göçmenin Türkiye ve Türkiye Başbakanı hakkında iki ayrı başvuruda Girne Kaza Mahkemesi'nden aldıkları kararda ortaya çıkan yeni boyutlar. Gazeteye göre 8 Kıbrıslırum göçmen Türkiye ve Türkiye Başbakanı hakkında Girne Kaza Mahkemesi'nde aldıkları kararın Britanya Yargısı tarafından uygulanması taleplerinde yeni gelişmeler var. Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Britanya Dışişleri bakanı Filip Hamod'un son Ankara ziyareti sırasında Britanya ve Türkiye arasında 18 Aralık 2015 tarihinde High Court of Justice tarafından alınan kararın sıfırlanması için perde gerisinde yoğun diplomatik bir çalışma gündeme geldi. Mahkeme söz konusu başvuruda Londra'da Türk diplomatların ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bankalardaki hesapların dondurulması kararı vermişti. Ancak elde edilen belgelere göre karar özünde Türk diplomatların hesaplarını değil Türkiye Cumhuriyeti'nin hesaplarına ilişkin alındı. Türkiye şimdi Britanya dışişleri bakanlığı aracılığıyla Mahkemenin 26 Ocak 2016 tarihinde kesinleştireceği kararını etkilemeye çalışıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Hükümeti'ne "Hallumi"nin" menşeinin kaydı konusunda kabul edilmiş itirazlar olduğuna ilişkin bir bilgi verilmedi. Tarım Bakanı Nikos Kuyalis'e göre geçmişte bazı ülkeler buna itiraz edeceklerini dile getirmişler, bunu yapmışlar ve bu itirazlar genel müdürlük tarafından incelenecekti. İtirazlar Brüksel'deki Genel Müdürlük tarafından kabul edilirse Kıbrıs Tarım Bakanlığı ancak o zaman gerekçeleriyle bunlara yanıt verecek. Bakan bu arada "Hallumi" konusunda Kıbrıstürk tarafının "yeşil hat tüzüğünde" değişiklik talebinde bulunup bulunmadığı sorusuna yanıt verirken de kendisinin bu yönde bir bilgisi olmadığını ve Kıbrıslıtürklerin bu ürünü üretip ticaretini yapabilmeleri için "Yeşil hat Tüzüğü'nde" değişiklik yapılması gerekliliğine vurgu yaptı. Tüzükte değişiklik yapılması konusunda Anastasiadis-Akıncı ve Yunger arasında bir anlaşma olduğunu da hatırlattı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Sermaye Kurulu'nun ekonominin çöküşüyle ilgili toplamda 6 araştırmasının sonuçlarının Hukuk Dairesi ve yatırımcılara sağladığı güçlü silah. Gazeteye göre Sermaye Kurulu'nun ekonominin çöküşüyle ilgili toplamda 6 araştırmasının sonuçları Hukuk Dairesi ile yatırımcılara yargıya başvuru konusunda güçlü bir silah verdi. Ancak Hukuk Dairesi bugüne kadar Merkez Bankası'nın genelgelerinin ihlali konusunda Mahkemeye bir tek dava dahi dosyalayamadı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri Eide nezdinde ikili bir eksende hareket etti. Bunlardan ilki Kıbrıs sorununa bulunacak herhangi bir anlaşmanın her halükarda Kıbrıslıların mülkiyetinde olması gerektiği oldu. Diğer eksen ise sürecin ihtiyatlı bir biçimde yönetilmesiyle ilgili oldu. Diplomatik kaynaklara göre Kıbrıs'la ilgili karar taslaklarını hazırlayan Britanya görüşmelerdeki durumu olduğu şekliyle yansıtmaya çalıştı. Britanya Kıbrıs'ın garantörü olarak adada tarafların bulacağı bir anlaşmaya engel olmayacak. Amerika Birleşik Devletleri ise anlaşmanın Kıbrıslıların kendilerinden gelmesinin önemine dikkat çekti. Fransa, Çin, İspanya, Rusya ve Mısır ise sürecin ihtiyatlı bir biçimde yönetilmesini istediler. Rusya ve Mısır Türkiye'nin Kıbrıs hava sahası ihlallerine dikkat çekip bunun müzakere sürecinde ortamı olumsuz etkilediğinin altını çizdiler.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in ifade ettiği Türkiye - Avrupa Birliği ilişkilerine yönelik Kıbrıs sorunun yön etkileri.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Bakanlar Kurulu bugün Britişh Gaz'ın Afrodit alanına girişi konusunu görüşecek ve buna onay verecek. Bilindiği üzere Britişh Gaz bölgede hak sahibi Noble şirketinin %70'lik hakkının yarısını satın almıştı. Britişh Gaz'ın alana girmesiyle birlikte Amerika'nın yanı sıra Britanya'da Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne girmiş olacak ve bu da Kıbrıs'ın enerji planlamalarını güçlendirecek. Kıbrıs Türk gemisi "Barbaros'un" bölgeye olası müdahalelerinde şimdi daha güçlü bir silaha sahip olacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:17

Son Haberler

21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Tüm haberler

Video on Demand