İran ile Batı tarihi anlaşmayı uygulamaya koydu

İran nükleer programını denetlenmesi ve Tahran’a yönelik yaptırımların kaldırılması için İran ile altı büyük ülke arasında tarihi anlaşma dün yürürlüğe girdi.

Bu anlaşmanın yürürlüğe girmesi öncesi Uluslararası Atom Enerjisi İran’ın Temmuz anlaşması temelinde talep edilen önlemlerin tümünü aldığını açıkladı. Avrupa Birliği Dış Politika Sorumlusu Federika Mogkerni ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Zarif yaptıkları ortak açıklamada uluslararası toplumun, Tahran’ın nükleer programı ile bağlantılı tüm yaptırımları kaldırdığını ifade ettiler. Nitekim Amerika Birleşik Devletleri Ekonomi Bakanı Amerika Birleşik Devletleri yurttaşlarının İran ile petrol alım alanı dahil çok geniş bir alanda ticari ilişki kurabileceklerini açıkladı. Bu anlaşmayı aralarında Britanya olmak üzere birçok Avrupa Birliği üyesi ülke selamladı. Britanya Dışişleri Bakanı Filip Hamod Britanya iş dünyasının bu anlaşmanın kendilerine verdiği fırsatı kullanacaklarını umut ettiğini söyledi.
İran Cumhurbaşkanı Hasan Rohani nükleer program ile ilgili anlaşmanın dün yürürlüğe girmesi nedeniyle İran halkını kutladı ve bunun büyük bir zafer olduğunu söyledi. Rohani kişisel twitır hesabından yaptığı açıklamasında bu anlaşma için Tanrı’ya şükranlarını ifade ederken gösterdikleri sabır nedeniyle de İran halkının büyüklüğü önünde diz çöktüğünü ifade etti.
Birleşik Devletler Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Partili Başkanı Pol Rain ise İran’a karşı yaptırımların kaldırılmasına karşı çıktı. Obama Hükümeti’nin dünyada terörü destekleyen temel bir ülkeye karşı ekonomik yaptırımları kaldırdığı görüşünü savundu. İran Hükümeti’nin terörü desteklemek için bu yeni ekonomik durumdan yararlanacağı görüşünü ileri sürdü.

Editör: M. Hasan

Kaynak:KRYK

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:54

Son Haberler

15 Haziran
Erdoğan: Yunanistan-Türkiye ilişkileri için sakin bir yıl olacak
09:49
ABD: Kıbrıs'ta iki devletli bir çözüm söz konusu değil
09:48
Dün 1 can kaybı ve 57 yeni vaka kaydedildi
09:47
14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Basın Özetleri 14.06.2021
13:20
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
Tüm haberler

Video on Demand