İran ile Batı tarihi anlaşmayı uygulamaya koydu

İran nükleer programını denetlenmesi ve Tahran’a yönelik yaptırımların kaldırılması için İran ile altı büyük ülke arasında tarihi anlaşma dün yürürlüğe girdi.

 

Bu anlaşmanın yürürlüğe girmesi öncesi Uluslararası Atom Enerjisi İran’ın Temmuz anlaşması temelinde talep edilen önlemlerin tümünü aldığını açıkladı. Avrupa Birliği Dış Politika Sorumlusu Federika Mogkerni ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Zarif yaptıkları ortak açıklamada uluslararası toplumun, Tahran’ın nükleer programı ile bağlantılı tüm yaptırımları kaldırdığını ifade ettiler. Nitekim Amerika Birleşik Devletleri Ekonomi Bakanı Amerika Birleşik Devletleri yurttaşlarının İran ile petrol alım alanı dahil çok geniş bir alanda ticari ilişki kurabileceklerini açıkladı. Bu anlaşmayı aralarında Britanya olmak üzere birçok Avrupa Birliği üyesi ülke selamladı. Britanya Dışişleri Bakanı Filip Hamod Britanya iş dünyasının bu anlaşmanın kendilerine verdiği fırsatı kullanacaklarını umut ettiğini söyledi.
İran Cumhurbaşkanı Hasan Rohani nükleer program ile ilgili anlaşmanın dün yürürlüğe girmesi nedeniyle İran halkını kutladı ve bunun büyük bir zafer olduğunu söyledi. Rohani kişisel twitır hesabından yaptığı açıklamasında bu anlaşma için Tanrı’ya şükranlarını ifade ederken gösterdikleri sabır nedeniyle de İran halkının büyüklüğü önünde diz çöktüğünü ifade etti.
Birleşik Devletler Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Partili Başkanı Pol Rain ise İran’a karşı yaptırımların kaldırılmasına karşı çıktı. Obama Hükümeti’nin dünyada terörü destekleyen temel bir ülkeye karşı ekonomik yaptırımları kaldırdığı görüşünü savundu. İran Hükümeti’nin terörü desteklemek için bu yeni ekonomik durumdan yararlanacağı görüşünü ileri sürdü.

Editör: M. Hasan

Kaynak:KRYK

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:54

Son Haberler

24 Haziran
Temas Takip ekibi başkanı: Önümüzdeki günlerde vaka sayısının ikiye katlanmasını bekliyoruz
13:35
Kıbrıs'a girişlerde AB dijital sertifikası kullanılabilecek
13:34
Kıbrıs'da Hint koronavirüs mutasyonu artan bir eğilim gösteriyor
13:33
Jean-Pierre Lacroix, dört günlük bir ziyaret için bugün Kıbrıs'a geliyor.
13:31
Yunanistan'da şırı kalabalık olmayan dış mekanlarda koruyucu maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı
10:11
Anastasiadis'in eksikliğinde Bakanlar Kurulu toplantısına Meclis Başkanı Annita Dimitriou başkanlık edecek
10:10
Avrupa Konseyi'nin niyeti Doğu Akdeniz'deki gerilimi azaltılmasını memnuniyetle karşılamak
10:09
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Brüksel'de
10:08
Dün 167 yeni vaka kaydedildi
10:07
23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Tüm haberler

Video on Demand