16/1/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis'in "Financel Times" gazetesin verdiği röportajda ifade ettiği görüşler ve buna tepkiler. Gazeteye göre Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis'in Kıbrı sorunu ve garanti edilmiş çoğunluklarla ilgili "Financel Times" gazetesine ifade ettiği görüşler öfke ve tepki çekti. Kasulidis bu röportajında " Kıbrısrum tarafı olarak adanın kuzeyini nüfus ve mülkiyetle dönüşüme uğratma niyetimiz yoktur" görüşünü savundu. Muhalefet partileri Dışişleri Bakanı'nın bu yaklaşımını özel olarak endişe verici olarak değerlendirdiler. Bakan'ın Mustafa Akıncı'nın görüşleriyle tam olarak çakışmış olduğuna dikkat çektiler. Bu durumda" insan haklarının, Birleşmiş Milletler tüzüğünün ve Avrupa müktesebatının nasıl uygulanacağı" sorusunu sordular. Bilindiği üzere Akıncı bu olguyu kırmızı çizgisi olarak dile getirmek için hiçbir fırsatı kaçırmıyor. Bu arada Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis bu sürece müdahalede bulunarak "ne nüfusta ne de mülkiyette garanti edilmiş çoğunluğun söz konusu olmadığını" söyleyerek yatıştırıcı bir tavır takıncı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Eleni Theoharu'nun "Dayanışma Hareketi" kuruluşunu 1950'de enosis referandumunun yıldönümü olan 15 Ocak günü açıklamayı seçti. Theoharu dün "Gazeteciler Evi'nde" hareket üyeleri ve dostlarının da katılımıyla kuruluş deklerasyonunu kamuoyuna duyurdu. Hareket Mayıs milletvekili seçimlerine tek başına katılma eğilimi içerisinde. Bununla birlikte herhangi bir işbirliğine de kapıları kapatmıyor.Theoharu dün Hareketin yürütme kurulu üyelerini de basına tanıttı ve bu üyelerin hepsinin eşit olduğunu söyledi. Theoharu bu arada Kıbrıs sorununda iki bölgeliliğin insan haklarının uygulanması ile uyumlaştırılamayacağını söyledi. "Haklarımızı güvence altına almayacak hiçbir çözümü desteklemeyeceğiz" dedi.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Baf'ta Yeroşibu bölgesinde dev bir yatırım için yolun açılmış olunması. Gazeteye göre 65 yaşındaki milyoner Santor Kenaieres'in Yeroşbu bölgesinde dev bir yatırım yapmasının yolu açıldı. İçişleri Bakanlığı başkanlığında beş kişilik bir heyet yaklaşık altı aylık bir gecikmeyle açılan uluslararası ihale sonrası bu bölgeye yatırım yapacak yatırımcıyı seçti. Elde edilen bilgilere göre Kenaieres'in kendisinden istenen bazı verileri göndermesi sonrası21 Ocak günü Hükümet'ten bir heyetle müzakerelere başlayacak. Hedef taraflar arasında anlaşmanın en kısa sürede imzalanması , Hükümetin bölgeden toprak vermesi ve böylece imar izinleri için başvuruların yapılabilinmesi. Bu yatırımın ilk evresinde 3,5 milyar Euro harcanması öngörülüyor. Yatırım yapılacak bölge Kilise'ye ait ve Kilise Başpiskopos aracılığı ile Macar yatırımcı ile anlaşma sağlamış durumda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide Kıbrıs sorununun çözümü konusunda iyimser bir görünüm verdi ancak bu kez iyimserliğini ihtiyatlı olarak ifade etti. Eide "biz müzakerenin son bölümü her zaman zordur. Size çözümün köşede olduğunu söylemiyorum. Böylesi bir izlenim yaratmak istemiyorum. Bu olmayacak" dedi. Eide bu açıklamayı Güvenlik Konseyi'ni Lefkoşa'da devam eden müzakerelerdeki gelişmelerle ilgili bilgilendirdikten sonra yaptı. Eide bu açıklamasında Güvenlik Konseyi üyeleriyle Genel Sekreterin iki raporu üzerinde iyi bir görüş alış verişinde bulunduklarını da söyledi. Uluslararası toplumun sürece nasıl yardımcı olabileceğini ele aldıklarını ifade etti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Hükümetin Genel Sağlık Sigortası ile ilgili ani değişiklik tavrı. Gazeteye göre Hükümet Genel Sağlık Sigortası'nı terk ederek mini bir Sağlık Sigortası açıklaması yaptı. Hükümetin bu tavrı güvensizlik memorandumu ve halkla alay etme biçiminde yorumlandı. Kamu sağlığı neo liberal kemer sıkma politikalarının kurbanı haline dönüştürüldü. Hükümet kriz koşullarında sağlık alanında artan talebi daha fazla hizmet vererek karşılamak yerine sistemi çökertme yolunu seçti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Heyeti'nin Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek için Türkiye'ye yapacağı ziyaret Ankara'nın Kıbrıs sorununda görüşlerinin tam olarak tespiti açısından büyük önem taşıyor. Bu ziyaret öncesi AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün partisinin Kıbrıs bürosu sorumlusu Tomazos Çelebi ile Cumhurbaşkanı ile görüştü. Bu görüşme sırasında Türkiye temaslarına ve götürülecek mesajlara ilişkin koordinasyon çalışması yapıldı. Haravgi'nin elde ettiği bilgilere göre AKEL heyeti Kıbrısrum tarafının tezlerini Türkiye Dışişleri Bakanı'na aktarırken müzakere masasında sorun yaşanan konular üzerinde odaklanacak. İyi haber alan bir kaynak " güvenlik, garantiler, yerleşikler, mülkiyet konusuyla bağlantılı toprak konularında müzakere masasında bir durgunluk yaşanıyor ve bu konular AKEL'in temaslarında ana konular olacak" dedi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kişi'de artıkların toplanma alanıyla ilgili devam eden çalışmalar. Gazeteye göre Koşi'de artık toplama merkezi ile ilgili olarak devam eden müzakerelerde bir sonuca ulaşılamadı. Müteahhit firma bu alan için daha önce İçişleri Bakanı Hasikos ile varmış olduğu anlaşmada ısrarlı. Oysa Başsavcı bu anlaşmayı yasadışı olarak nitelemiş ve geçersiz kılmıştı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Partilerin devletten alacakları 2016 yılı yardımları belli oldu. DİSİ 2 milyon 177 bin 523 Euro alırken AKEL de 2 milyon 37 bin 523 euro alacak. Partilere toplamda 6 milyon 640 bin euru verilecek. En az payi 87 bin 523 euro ile Yurttaşlar İttifakı alacak. Ancak İttifak Mayıs seçimlerinde meclise girmeyi başarması durumunda ek bir katkı daha alacak.

-TOTAL Larnaka Limanı'nda MedServ şirketine ait olan tesisleri kullanabilmek için çalışmalarını yoğunlaştırdı. TOTAL 11 Eylül'de başlamayı planladığı sondaj çalışmaları için bu tesislere gerek duyuyor. Bu arada TOTAL'in Larnaka Belediye Meclis'in şirkete gerekli izinleri vermeyi reddetmesi durumunda komşu limanlarda alternatif çözümler aradığına ilişkin Enerji Bakanı'na bilgi verdiği de öğrenildi. MedServ'in Larnaka Limanını kullanma izni bu yılın Ağustos ayında sona eriyor ve Bakanlar Kurulu'nun yenilenmemesi için kararı var. Ancak Bakanlar Kurulu söz konusu kararın Larnaka Limanına büyük turizm yatırımları yapılması için çalışmaların yapıldığı bir dönemde almış ancak bu yatırımlar gerçekleşmemişti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu . Gazeteye göre Kıbrıs sorununda büyük öneme sahip görüşme Davos'ta gerçekleştirilecek. Bu görüşme 21 Ocak günü gerçekleştirilecek. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis dün yaptığı bir açıklamada Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Mustafa Akıncı ile görüşme önerisini, görüşmelerdeki gerçek durumun Ban ki Mun’un önünde net bir biçimde ortaya çıkması için kabul ettiğini söyledi. Sözcü Mustafa Akıncı’nın bu görüşmedeki varlığının önemli olduğunu da ifade ederek bu biçimde görüşmelerde nerede ilerleme olduğu, nerede zorluklarla karşı karşıya kalındığının ve var olan zorlukların aşılması için nelerin yapılabileceğinin görüleceğini ifade etti. Bu görüşmeyle ilgili olarak ifade edilen çekincelere değinirken de Kıbrısrum tarafının istediği mesajları Genel Sekretere iletmek bu tür görüşmeleri arzuladığını söyledi. “Korkacak hiçbir şeyimiz yoktur” vurgusu yapan Hristodulidis sürecin nasıl ilerleyebileceği ve çözüme nasıl ulaşılabileceği yönünde Kıbrısrum tarafının net görüşleri olduğunu da not etti. Sözcü bu görüşme ile Kıbrıslıtürk liderin statüsünün yükseleceği değerlendirmelerini de reddetti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Britanya Dışişleri Bakanı Filip Hamod Kıbrıs sorununun çözümünde kullanılması gereken bir fırsat olduğunu belirtti ve Londra’nın çözüme ulaşmak için yapabileceği herşeyi yapacağını söyledi. Hamod Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşurken Kıbrıs’ta önemli gelişmelerin somut faktörlerden kaynaklandığını bunlardan birinin de Türkiye’nin sorunun çözümüne verdiği destek olduğunu ifade etti. Britanya’nın Türkiye gibi Kıbrıs’ın garantörlerinden olduğunu ve ülkesinin iki toplumun çözüme ulaşmaları için mümkün olan her şeyi yapacağının belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:17

Son Haberler

22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Aşı Portalı Kıbrıs çapında faaliyet gösteren Aşı Merkezlerindeki mevcut randevular bitene kadar açık kalacak.
11:37
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte 67 yeni vaka açıklandı
11:32
21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Tüm haberler

Video on Demand