15/1/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi dünkü Anastasiadis -Akıncı görüşmesi. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı dün yavaş yavaş toprak konusunda ön tartışmaları başlattılar. Eide ve Bathenhaym'ın olmadığı dünkü görüşmede Anastasiadis ve Akıncı askıda olan konularla meşgul oldular. Elde edilen bilgilere göre toprak konusunda yöntemi ele almaya başladılar. Geri verilecek bölgelerin, şehirlerin ve köylerin isimlerini dile getirmekten kaçındılar. Toprak konusunda harita üzerinde tartışmaların sürecin sonunda yapılması konusunda anlaşma sağladılar. Kıbrısrum tarafı ne kadar çok toprak geri verilirse o kadar çok Kıbrıslırum döneceğini düşünüyor. Kıbrıstürk tarafı ise ciddi toprak düzenlemeleri kabul etmiyor. Bunun yanı sıra oluşturucu Kıbrıstürk devletinde nüfus ve mülkiyet çoğunluğunun Kıbrıslıtürklerde olması görüşünde de ısrar ediyor. Bu arada Davos'a ilişkin sahne de biçimlenmeye başladı. Dün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun'un Anastasiadis ve Akıncı ile randevuları kapatıldı. Birleşmiş Milletler temsilcisi gün ve saat belirlenmeksizin görüşmenin yapılacağını teyit etmek için taraflarla telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün önümüzdeki günlerde halkı ve siyasi liderliği bilgilendirmediği yönündeki mızmızlanmaların ve söylentilerin sona ermesi için Ulusal Konseyi, medyayı ve Meclis'i Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerle ilgili bilgilendirme fırsatı bulacağını söyledi. Elde edilen bilgilere göre Ulusal Konsey Cumhurbaşkanı'nın Davos dönüşünde toplanacak. Cumhurbaşkanı Meclis'e kapalı oturumda bilgi verirken 11 Şubat'ta da basın toplantısı düzenleyecek.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Panendikal Formun dün akşam düzenlediği ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'nın da katıldığı etkinlik. Gazeteye göre Pansendikal Formu oluşturan 17 Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk sendika Kıbrıs sorununa daha aktif dahil olma arzusunda. Kıbrıs sorununa hızlı ve adil bir çözüm bulunması uğraşılarına katkı sağlayabilmek için devam eden müzakerelerde rol ve söz istiyorlar. Sendikalar ki toplum liderine . Kıbrıslıalrın tümünün refah düzeyinin yükseltilmesi zenginliğin sosyal adalet çerçevesinde dağıtılmasının garanti altına alınması yla Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün ortak bir ekonomiyi ve iş piyasasını sağlaması gerektiği görüşünü ilettiler. Pansendikal Form iki lidere çeşitli konularda hazırladıkları metinleri de sundular. Somut olarak iç yaşamı, ekonomi sosyal sigortalar, sosyal destek ve sağlık sigortası ile ilgili konuların tartışıldığı görüşmelere katılma talebinde bulundular. Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün bir ve ortak ekonomiyi, iş piyasasını sağlayacak koşulları sağlaması gerektiği üzerinde durdular. Pansendikal Form çerçevesinde düzenledikleri etkinlikler çerçevesinde belirledikleri yedi ortak deklerasyonu da liderlere sundular. Bunlar da :ortaklık özgürlüğü ve toplu sözleşme hakkı, sosyal sigorta ve sosyal güvenlik, istihdam politikaları ve bu politikaların korunması cinsiyet ayrımcılığa ve ayrımcılığa karşı mücadele, Birleşik bir Kıbrıs'ta eğitime, sağlık hizmetlerine ulaşım. Sendikalar bu deklerasyonda ileri sürdükleri taleplerin uygulanmasında bir geçiş dönemine ihtiyaç duyulacağına dikkat çekerken bunun mantıki bir zaman dilimi içerisinde şeffaf bir biçimde yapılmasını istediler. Bu arada etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ülkeye barışı getirmenin dışında bir başka seçenek bir başka yol olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı bu hedefe Mustafa Akıncı ile müzakere yaparak hizmet etme arzusunda olduğunu ifade etti. Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürklerin hem toplumsal düzeyde hem de kişisel düzeyde haklarının kesin bir biçimde güvence altına alınacağı federal devletin yaratılması için çalıştıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı müzakerelerde hala daha aşılması gereken sorunlar ve kat edilmesi gereken yollar olduğuna da dikkat çekti. Görüşmelerdeki amaçlarının işler ve sonuç alıcı bir devlet yaratarak toplumlarının çıkarı olarak gördükleri olguları uzlaştırmak olduğunun da altını çizdi. Mustafa Akıncı da görüşmelerde bazı ilerlemeler sağlandığını ancak aşılması gereken önemli sorunların da var olduğunu söyledi. Akıncı çözüme atıfta bulunarak Avrupa Birliği’nin bir parçası olacak tek federal Kıbrıs’ta tek ekonomi olacağını belirtti. Kıbrıs’ın yeniden birleşmesiyle ekonomik koşulların iyileşeceğini, iş gücünün daha müreffeh koşullar içinde olacağını ve daha fazla fırsatlar yakalayacağını ifade etti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi DİSİ milletvekili Andreas Themistkleus'un milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması için davaya Yüksek Mahkeme'de bakılmaya başlanması. Gazeteye göre Başsavcı Kostas Kliridis Andreas Themistekleus'un milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması için Yüksek Mahkeme'ye yaptığı başvuru ile bu alanı netleştirmek arzusunda. Andreas Themistekleus dün davayla ilgili yazılı savunma vermek amacıyla Mahkeme'den zaman talep etti ve bu talebi kabul edildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO'da milletvekili aday listesinin parti eski başkanı Marios Garoyan tarafından güçlendirilip güçlendirilmeyeceği önümüzdeki birkaç gün içerisinde belli olacak. Garoyan geçen Aralık ayında parti Başkanı Nikolas Papadopulos ile görüşmesinde adaylık için resmi davet almıştı. Garoyan bu talebe yanıt vermek için Ocak ayı ortalarına kadar zaman talebinde bulunmuştu. Elde edilen bilgilere göre Garoyan partisine kesin kararını gelecek hafta içerisinde bildirecek. Garoyan'ın yakın çevresi Garoyan'ın konuya ilişkin kesin kararını henüz almadığını belirtiyor. Aynı kaynaklar Garoyan'ın adının Cumhurbaşkanının bakanlar kuruluna atayacağı yeni isimler arasında olduğu senaryolarını ise kesin bir biçimde yalanlıyorlar. Bu arda DİKO'da DİSİ'den istifa eden Avrupa Parlemento üyesi Eleni Theoharu'nun adaylık konusu da henüz netlik kazanmadı. DİKO Theoharu ile işbirliğini istiyor ancak ona baskı yapma niyetinde değil. Tarafların gelecek hafta bir araya gelip konuyu görüşme olasılığı var.

-DİSİ'nin milletvekili aday listelerini belirlemede daha uzun bir yolu olduğu belirtiliyor. DİSİ başkanı Averof Neofitu'nun Limasol ilçesi için adaylık önerisi yaptığı birçok kişiden olumsuz yanıt aldığı ifade ediliyor.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Davos'ta Anastasiadis ve Akıncı'nın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri işle görüşmelerinin bağlanmış olması. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin ortak görüşme davetini Anastasiadis ve Akıncı dün kabule ettiler. Bu arada Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis Kıbrıs Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada Kıbrıs Hükümeti için Kıbrıs sorununda resmi veya gayri resmi dörtlü veya beşli bir konferans toplanmasının söz konusu olmadığını söyledi. Bununla birlikte Davos'ta Yunanistan ve Türkiye başbakanlarının katılımıyla gayri resmi bir beşli toplantı olasılık dışı görülmüyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Şults, Brüksel'de, dün, bir parlamento toplantısı sırasında, 2016 yılında Kıbrıs'ı yeniden birleştirme olanağına inandığını ifade etti. Şults özellikle, “2016 yılında yeniden birleşmeyi elde etmek mümkündür" diyerek, Avrupa Birliği'nin bir kurum olarak yapıcı bir sonuç için elinden gelen her şeyi yapması gerektiğini vurguladı. "Bizim üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor" diyen Avrupa Parlamentosu Başkanı, "gelecek yıl bunu başarıyor olursak, uluslararası topluma seslenecek bir sembol olacak ve herkese umut verecek” şeklinde konuştu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Davos: Kahve ve Kıbrıs sorunu" başlığı altında . Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri dün iki lidere yaptığı Davos'ta görüşme talebine olumlu yanıt aldı. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis "Financial Times" gazetesine verdiği röportajında üç koşulun yerine gelmesi durumunda 2016 yılı içinde Kıbrıs sorununa çözüm bulunabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanının kırmızı çizgi olarak ileri sürdüğü üç koşul da Türk işgal askerlerinin geri çekilmesi, güvenlik Avrupa Birliği'nin, Güvenlik Konseyi'nin ve Birleşmiş Mileltler'in garantisine dayanması ve başka ülkelerin garantör olmaması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Britanya Dışişleri Bakanı Filip Hamod ülkesinin Kıbrıs'ta garantiler sisteminin korunmasından bir çıkarı olmadığını söyledi. Atina'da Yunanlı mevkidaşı ile görüştükten sonra açıklamalarda bulunan Hamod " Bizi Kıbrıs'la tek ilgilendiren seçilecek modelde Britanya'ya herhangi bir rol verilsin veya verilmesin yaşayabilir bir çözümün bulunmasıdır." dedi. İki toplumun Britanya'ya herhangi bir rol vermeyen bir anlaşmada uzlaşmaları durumunda Britanya'nın bundan memnun olacağını ifade etti.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:16

Son Haberler

14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Kiprianu: Kıbrıs sorununda oluşan durum son derece zor ve tehlikeli
18:04
Tüm haberler

Video on Demand